Kışın Gezilecek Yerler

11.11.2018
531
A+
A-
Kışın Gezilecek Yerler

Tatil denildiğinde akla ne kadar yaz dönemi gelse de kış mevsiminde de gezilecek bir sürü doğa harikası yerler mevcuttur. Böylesine güzel yerlerde yürüyüşler yapmak, kayak yapmak, doğayı keşfetmek harika deneyimler olur. Ayrıca tarihi ve kültürel gezilerin de kış mevsiminde yapılabildiği çok harika yerler vardır. Özellikle şehir hayatının karmaşasından bunalıp kış mevsiminde ufak bir soluk almak isteyenler kışın gezilecek yerler arasından kendilerine en uygun olanı seçmelidirler.

bursa-uludag lazy placeholder

Uludağ-Bursa

Kışın gezilecek yerler denildiği an akla ilk gelenlerden birisi Uludağ’dır. Kış döneminde gidilebilecek en kaliteli yerlerdendir. Harika kayak pistleriyle ve oldukça iyi durumda olan tesisleriyle Türkiye’nin en popüler kayak merkezidir. Uludağ’a günübirlik olarak gitmek de konaklamalı olarak gitmek de mümkündür. Uludağ’da birbirinden farklı konaklama seçeneklerinden biri tercih edilebilir, mevcut olan tesislerden kayak takımı kiralanabilir. Oldukça çok sayıda teleferik ve telesiyejin yer aldığı kayak merkezinde, Uludağ Milli Parkı da mutlaka ziyaret edilmelidir.

Palandöken lazy placeholder

Palandöken-Erzurum

Kış mevsiminde kayak yapmaktan hoşlananlar için oldukça ideal olan bir diğer yerse Palandöken’dir. 2010 senesi Üniversite Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmış olan bu merkez oldukça uzun ve dikey olan kayak pistleriyle ünlenmiştir. Kolaydan zora göre ayrılan pistlerde doyasıya kayabilirsiniz. Ayrıca burada yer alan lüks otellerde tam manasıyla bir kış tatili geçirebilirsiniz.

ayder-yaylasi lazy placeholder

Ayder Yaylası-Rize

Ayder Yaylası sahip olduğu muhteşem doğa sayesinde yaz mevsimindeki önemli turizm noktalarından biridir. Bununla birlikte sahip olduğu kaplıcalarla kış mevsiminde de ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Buradaki kaplıca sularının şifalı olduğu ve pek çok hastalığa iyi geldiğine inanılır. Kış mevsiminde bu sularda sağlık ve huzur bulabilir, karla kaplanmış doğanın harika görüntüsüne tanıklık edebilir, Karadeniz’in geleneksel evlerini ziyaret edebilir ve harika hediyelikler alabilirsiniz. Kışın gezilecek yerler listesine farklı bir tatil deneyimi sığdırmak isteyenler Ayder Yaylası’nı tercih edebilirler.

bolu-abant lazy placeholder

Abant Gölü Ve Yedigöller-Bolu

Kış mevsiminde oldukça sık ziyaret edilen yerlerden biri de Abant Gölü’dür. Abant, İstanbul ve Ankara’ya yakın olması sebebiyle de oldukça sık ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kışın gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip olan bu Abant özellikle doğa turizminden hoşlananlar için mükemmel bir seçim olur. Çam ağaçlarının beyaza bürünmüş halleri, şirin patikaları ve buz tutmuş gölüyle harika anların yakalanabileceği bir yerdir.

Bolu denilince akla gelen diğer bir isimse Yedigöller Milli Parkı’dır. Kış mevsiminin güzelliği burada kendisini doyasıya belli eder. Toprak kaymaları sonucunda oluşan yedi adet göl ve çok sayıda akarsuyun yer aldığı parkta el yapımı köprüler harika bir manzara ortaya çıkarırlar. Ayrıca bungalovlarda konaklama yapmak da apayrı bir deneyim olacaktır.

kapadokya-kis lazy placeholder

Kapadokya-Nevşehir

Kışın gezilecek yerler denildiği zaman çok başka bir atmosferde tatil yapmak isteyenlerin ideal adresi Kapadokya olmaktadır. Peri bacalarını karlar altında izlemek başlı başına büyüleyicidir. Ürgüp, Göreme, Avanos gibi oldukça doğal ve tarihi yerlere de yakın olması büyük avantajdır. Balon turlarına katılarak harika manzaralara tanıklık etmek unutulmaz anlarınız arasında yer alacaktır. Ayrıca bölgede Kaymaklı, Acıgöl ve Derin kuyu gibi çok sayıda yer altı şehri bulunmaktadır. Bu bölgeyi keşfetmek kadar bu bölgede konaklama yapmak da oldukça ilginçtir. Çünkü Kapadokya’daki konaklama mekanları dünyada eşine benzerine rastlanmayacak niteliktedir. Özellikle kaya oluşumlu olan otellerde konaklama yaparken kendinizi başka bir zamanda gibi hissedersiniz.

uzun-gol lazy placeholder

Uzungöl-Trabzon

Uzungöl, Karadeniz’in kış cenneti sayılan bir yerdir. İki görkemli dağın arasında yer alan Uzungöl harika manzaralara ev sahipliği yapar. Ayrıca bu bölgede kış mevsimine uygun olarak çok sayıda Türk hamamı, sıcak havuzlar ve SPA merkezleri yer alır. Tüm bunların yanı sıra Kaçkar Dağları’nda heliski yapılabiliyor olması da büyük avantajdır. Helikopterle kayakçıların tepelere bırakılarak oradan kaymalarını sağlayan bu spor türü, oldukça sınırlı bölgelerde yapılabilmektedir. Bu bölgeye giden kişilerin böyle bir avantaja sahip olması ayrı güzellik taşır. Uzungöl ’de fotoğraf çekmeye doyamayacağınız kesindir.

Pamukkale-küçük lazy placeholder

Pamukkale-Denizli

Kışın gezilecek yerler arasında bulunan diğer önemli bir bölge de Pamukkale’dir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Pamukkale’de şifalı sular, antik kentler, travertenler ve daha pek çok güzellik ziyaretçilerini beklemektedir. Buradaki kaplıcalar kış mevsiminde oldukça yoğundur. Ayrıca farklı konseptlerde oluşturulmuş olan termal havuzlar da mutlaka denenmelidir. 2200 yıllık bir tarihin kanıtı olan Hierapolis Antik Kenti mutlaka görülmelidir. Pamukkale, kış mevsiminde çok yönlü bir tatil sunan nadide yerlerdendir. Tüm bunların yanı sıra Pamukkale’deki şarap turları da meraklıları için harika bir deneyim olacaktır.

yalova-termal-tesisi lazy placeholder

Yalova

Yalova denildiği zaman akla kış mevsimi gelmesinin en önemli nedenlerinden biri Yalova’nın en güzel kaplıca destinasyonlarından biri olmasıdır. Kışın gezilecek yerler diye düşünenlere harika bir alternatif olan Yalova, kış aylarında genellikle yağmurlu bir havaya sahip olur. Bu nedenle kaplıcaların yanı sıra diğer turistik noktaların gezilmesinde de büyük mevsimsel sorunlar yaşanmaz. Kentin şifalı sularının bulunduğu yer Termal ’dir. Bu suların pek çok hastalığın şifası olduğuna inanılır. Termal, çok sayıda gelişmiş tesislere sahiptir ve bu yönüyle de çok fazla turist ağırlamaktadır. Yalova, daha sakin bir tatil geçirmek isteyenler için de alternatif sunmaktadır. Armutlu ’da daha huzurlu ve sakin bir tatil geçirmek mümkündür. Yalova kentinde gezilecek çok fazla yer bulunur. Şelaleler ve tarihi mekanlar oldukça çok sayıdadır. Ayrıca bu kentte görülecek bir diğer ünlü yerse Yürüyen Köşk’tür. Yalova merkezden bu köşke kolaylıkla ulaşılabilir.

 

 

 

ETİKETLER:
Gezerken Uğra
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.