Kışın Gezilecek Yerler

0
123
Kışın Gezilecek Yerler

Tatil denildiğinde akla ne kadar yaz dönemi gelse de kış mevsiminde de gezilecek bir sürü doğa harikası yerler mevcuttur. Böylesine güzel yerlerde yürüyüşler yapmak, kayak yapmak, doğayı keşfetmek harika deneyimler olur. Ayrıca tarihi ve kültürel gezilerin de kış mevsiminde yapılabildiği çok harika yerler vardır. Özellikle şehir hayatının karmaşasından bunalıp kış mevsiminde ufak bir soluk almak isteyenler kışın gezilecek yerler arasından kendilerine en uygun olanı seçmelidirler.

Kışın Gezilecek Yerler

Yaz tatili bir yana kış tatilinin de ayrı bir zevki vardır. Ülkenin her yeri her mevsimde eşsiz bir güzelliğe bürünmesinden dolayı yaz aylarında farklı bir görünüm, kış aylarında da farklı bir görünüme kavuşan birçok yer mevcuttur. 81 ilin 81 yeri ayrı bir güzelliğe sahiptir. Sizler kış ayları geldiği zaman gezip görmediğiniz noktaları tespit ederek bu yerlerde gezilecek yerlerin neler olduğunu tespit ederek gezi planlaması oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz gezi planlaması ile mükemmel bir kış tatili geçirebilirsiniz.

1Uludağ-Bursa

bursa-uludag

Kışın gezilecek yerler denildiği an akla ilk gelenlerden birisi Uludağ’dır. Kış döneminde gidilebilecek en kaliteli yerlerdendir. Harika kayak pistleriyle ve oldukça iyi durumda olan tesisleriyle Türkiye’nin en popüler kayak merkezidir. Uludağ’a günübirlik olarak gitmek de konaklamalı olarak gitmek de mümkündür. Uludağ’da birbirinden farklı konaklama seçeneklerinden biri tercih edilebilir, mevcut olan tesislerden kayak takımı kiralanabilir. Oldukça çok sayıda teleferik ve telesiyejin yer aldığı kayak merkezinde, Uludağ Milli Parkı da mutlaka ziyaret edilmelidir.

Kayak Merkezinin Gözdesi Bursa- Uludağ

Kışı kayak yapmadan geçiremeyen insanlar için her daim mükemmel bir hizmet sunan Uludağ’da kış tatilinizi yapabilirsiniz. Bursa merkezden 1 saat uzaklıkta yer ile alan Uludağ kış aylarında turist akınına uğrasa bile kalabalık severler için tercih edilen yerler arasındadır. Burada çeşitli festivaller düzenlenir sizlerde bu partilerden birisine katılabilir kar üzerinde delice eğlenmenin tadını çıkarabilirsiniz. Yapılan barbekü partileri farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yol boyunca yemyeşil ağaçlara eşlik eden bembeyaz kar ile kaplı bu yolları aşarak Uludağ zirvesine ulaşabilirsiniz. Tatiliniz bittiği zamanda dilerseniz Bursa merkeze uğrayarak orada da gezebilirsiniz.

Çam Ağaçları İle Huzuru Yakalayın 

Uzun çam ağaçlarının verdiği huzur ile kış aylarında hem yeşil doğayı hem de kar manzarasını izleyerek mükemmel bir kış tatili geçirebilirsiniz. İstanbul’da yaşayan insanlar için 2 günlük bir tatil kaçamağı yapılarak burada gezebilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi severler için eşsiz çam ağacı ve üzerine yağan kar ile farklı manzaralara şahitlik edebilirsiniz.

2Palandöken-Erzurum

palandoken

Kış mevsiminde kayak yapmaktan hoşlananlar için oldukça ideal olan bir diğer yerse Palandöken’dir. 2010 senesi Üniversite Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmış olan bu merkez oldukça uzun ve dikey olan kayak pistleriyle ünlenmiştir. Kolaydan zora göre ayrılan pistlerde doyasıya kayabilirsiniz. Ayrıca burada yer alan lüks otellerde tam manasıyla bir kış tatili geçirebilirsiniz.

3Ayder Yaylası-Rize

Ayder_Yaylasi

Ayder Yaylası sahip olduğu muhteşem doğa sayesinde yaz mevsimindeki önemli turizm noktalarından biridir. Bununla birlikte sahip olduğu kaplıcalarla kış mevsiminde de ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Buradaki kaplıca sularının şifalı olduğu ve pek çok hastalığa iyi geldiğine inanılır. Kış mevsiminde bu sularda sağlık ve huzur bulabilir, karla kaplanmış doğanın harika görüntüsüne tanıklık edebilir, Karadeniz’in geleneksel evlerini ziyaret edebilir ve harika hediyelikler alabilirsiniz. Kışın gezilecek yerler listesine farklı bir tatil deneyimi sığdırmak isteyenler Ayder Yaylası’nı tercih edebilirler.

4Abant Gölü Ve Yedigöller-Bolu

bolu-abant

Kış mevsiminde oldukça sık ziyaret edilen yerlerden biri de Abant Gölü’dür. Abant, İstanbul ve Ankara’ya yakın olması sebebiyle de oldukça sık ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kışın gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip olan bu Abant özellikle doğa turizminden hoşlananlar için mükemmel bir seçim olur. Çam ağaçlarının beyaza bürünmüş halleri, şirin patikaları ve buz tutmuş gölüyle harika anların yakalanabileceği bir yerdir.

Her Mevsim Ayrı Güzel Olan Bolu- Yedigöller

Her bir şehrin kendine has büyüleyici yerleri vardır. Bolunun tartışmasız yaz, kış en güzel yeri Yedigöller’dir. Kar yağdığı zaman kartpostalları aratmayacak bir güzellikte olan bu göl de kafa dinlemek, stres atmak için tercih edilebilen yerler arasındadır. Sabahları uyandığınız zaman tertemiz doğasında yürüyüş yapabilir, mevcut olan Yedigöller’ini gezebilirsiniz. Hafta sonları dahi gelip keyif yapabileceğiniz bu yere kış aylarında geldiğiniz zaman farklı bir keyif sürebilirsiniz. Gelmeyi düşünürseniz mutlaka yanınızda bir fotoğraf makinası bulundurarak eşsiz doğaya sahip olan bu yeri fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirebilirsiniz.

Bolu denilince akla gelen diğer bir isimse Yedigöller Milli Parkı’dır. Kış mevsiminin güzelliği burada kendisini doyasıya belli eder. Toprak kaymaları sonucunda oluşan yedi adet göl ve çok sayıda akarsuyun yer aldığı parkta el yapımı köprüler harika bir manzara ortaya çıkarırlar. Ayrıca bungalovlarda konaklama yapmak da apayrı bir deneyim olacaktır.

5Kapadokya-Nevşehir

Kapadokya-kış

Türkiye’nin En Güzel Kışını Kapadokya’da Geçirin

Her mevsim ayrı güzelliği ile gönüllere taht kurmayı başaran Kapadokya kış ayları geldiği zaman hayal dünyasını aratmayacak bir güzellikle sizleri karşılıyor. Rengarenk balonların çevresinin beyazla kaplandığı bu şehirde hiç göremeyeceğiniz manzaraları görme fırsatı elde edebilirsiniz. Balonların güzelliği bir yana yıllardır varlığını korumayı başaran ve buraya ayrı bir hava katan peri bacalarının güzelliği de ayrı bir konu. Buraya geldiğiniz zaman hem kış hem de yaz aylarında birbirinden farklı keyfi burada sürebilirsiniz. Ekstra olarak Ürgüp, Göreme, Avanos gibi yerlerini gezerek tarihi mekânlarını ziyaret edebilir, konaklarını inceleyebilirsiniz.

Kışın gezilecek yerler denildiği zaman çok başka bir atmosferde tatil yapmak isteyenlerin ideal adresi Kapadokya olmaktadır. Peri bacalarını karlar altında izlemek başlı başına büyüleyicidir. Ürgüp, Göreme, Avanos gibi oldukça doğal ve tarihi yerlere de yakın olması büyük avantajdır. Balon turlarına katılarak harika manzaralara tanıklık etmek unutulmaz anlarınız arasında yer alacaktır. Ayrıca bölgede Kaymaklı, Acıgöl ve Derin kuyu gibi çok sayıda yer altı şehri bulunmaktadır. Bu bölgeyi keşfetmek kadar bu bölgede konaklama yapmak da oldukça ilginçtir. Çünkü Kapadokya’daki konaklama mekanları dünyada eşine benzerine rastlanmayacak niteliktedir. Özellikle kaya oluşumlu olan otellerde konaklama yaparken kendinizi başka bir zamanda gibi hissedersiniz.

6Uzungöl-Trabzon

uzun-gol

Uzungöl, Karadeniz’in kış cenneti sayılan bir yerdir. İki görkemli dağın arasında yer alan Uzungöl harika manzaralara ev sahipliği yapar. Ayrıca bu bölgede kış mevsimine uygun olarak çok sayıda Türk hamamı, sıcak havuzlar ve SPA merkezleri yer alır. Tüm bunların yanı sıra Kaçkar Dağları’nda heliski yapılabiliyor olması da büyük avantajdır. Helikopterle kayakçıların tepelere bırakılarak oradan kaymalarını sağlayan bu spor türü, oldukça sınırlı bölgelerde yapılabilmektedir. Bu bölgeye giden kişilerin böyle bir avantaja sahip olması ayrı güzellik taşır. Uzungöl ’de fotoğraf çekmeye doyamayacağınız kesindir.

7Pamukkale-Denizli

pamukkale-kis

Kışın gezilecek yerler arasında bulunan diğer önemli bir bölge de Pamukkale’dir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Pamukkale’de şifalı sular, antik kentler, travertenler ve daha pek çok güzellik ziyaretçilerini beklemektedir. Buradaki kaplıcalar kış mevsiminde oldukça yoğundur. Ayrıca farklı konseptlerde oluşturulmuş olan termal havuzlar da mutlaka denenmelidir. 2200 yıllık bir tarihin kanıtı olan Hierapolis Antik Kenti mutlaka görülmelidir. Pamukkale, kış mevsiminde çok yönlü bir tatil sunan nadide yerlerdendir. Tüm bunların yanı sıra Pamukkale’deki şarap turları da meraklıları için harika bir deneyim olacaktır.

8Yalova

Yalova termal kaplıcaları

Yalova denildiği zaman akla kış mevsimi gelmesinin en önemli nedenlerinden biri Yalova’nın en güzel kaplıca destinasyonlarından biri olmasıdır. Kışın gezilecek yerler diye düşünenlere harika bir alternatif olan Yalova, kış aylarında genellikle yağmurlu bir havaya sahip olur. Bu nedenle kaplıcaların yanı sıra diğer turistik noktaların gezilmesinde de büyük mevsimsel sorunlar yaşanmaz. Kentin şifalı sularının bulunduğu yer Termal ’dir. Bu suların pek çok hastalığın şifası olduğuna inanılır. Termal, çok sayıda gelişmiş tesislere sahiptir ve bu yönüyle de çok fazla turist ağırlamaktadır. Yalova, daha sakin bir tatil geçirmek isteyenler için de alternatif sunmaktadır. Armutlu ’da daha huzurlu ve sakin bir tatil geçirmek mümkündür. Yalova kentinde gezilecek çok fazla yer bulunur. Şelaleler ve tarihi mekanlar oldukça çok sayıdadır. Ayrıca bu kentte görülecek bir diğer ünlü yerse Yürüyen Köşk’tür. Yalova merkezden bu köşke kolaylıkla ulaşılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here