Kavala Gezi Rehberi

0
59
Kavala Gezi Rehberi

Kavala Gezi Rehberi ile Batı Trakya’nın önemli merkezlerinden birisi olan Yunanistan’ın doğu Makedonya bölgesinde bulunan sahil şehirlerindendir. İstanbul’dan Kavala’ya gidebilmek için birkaç alternatifi kullanmalısınız, otobüsle veya özel aracınız ile gidebilirsiniz. İstanbul’dan günlük olarak Metro ve Ulusoy otobüs firmalarının günlük seferleri bulunmaktadır. Özel aracınız ile 4 saatte gidebilirsiniz. Özel aracınız ile gittiğinizde, aracın kendi adınıza tescilli olması veya adınıza araç ile ilgili vekalet bulunması gerekir. Schengen vizesi almış olmalısınız. Seyahat için 15 günlük yeşil sigorta yaptırmalısınız. Bunlar kapıdan geçiş için gerekli olan belgelerdir.

Kavala Gezi Rehberi

Kavala-Gezi-Rehberi

7Kavala Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler

Kavala Osmanlı izlerini taşıyan bir şehirdir. Şehre girdiğinizde gözünüze ilk çarpacak olan yer su kemerleridir. Bu su kemerleri Kanuni Sultan Süleyman döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak için yaptırılmış ve görkemli duruşunu halen korumaktadır. Görüntü olarak İstanbul Saraçhane’deki Bozdoğan kemerine çok benzemektedir. Gezilecek yerlerin ilk başında eski şehir olarak bilinen Panagia bölgesidir. Tarihi bir yer olan bölge dik yokuşlu olduğu için buraya giderken ayağınıza rahat bir ayakkabı giymelisiniz. Başka bir yer ise Aziz Nikolai Kilisesidir. Burası yine Kanuni döneminde İbrahim paşa adına 1530 yılında yaptırılmış bir camidir. Yunanistan 1926 yılında minaresini kısaltarak çan kulesine dönüştürdü ve bu gün kilise olarak kullanılmaktadır. Kavala’da Osmanlı dönemine ait çok sayıda eser bulunmaktadır.

6Kavala Gezi Rehberi – Ne Yenir?

Kültürel bir şehir olan Kavala’da çok sayıda lokanta bulunmaktadır. Ancak sizlere yemekleri fena olmayan ancak çok güzel manzarası olan şehir merkezine 5 dakika mesafedeki Batis Restoranı sadece manzarası için tavsiye edebilirim. Kavala mutfaklarında tüm deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Garsonlar size genellikle pisi balığını tavsiye edeceklerdir. Çünkü gittiğim her yerde bana bunu tavsiye ettiler ve yedikten sonra baya memnun kaldım. Balık ürünlerinin dışında çok sayıda yöresel yemek çeşitleri de bulunmaktadır. Midyeli pilav, kalamar dolması, hamsi tava, kılıç balığı pastırması denemeniz gereken yemekler olduğunu söyleyebilirim. Tatlı olarak bizim sakızlı irmik tatlısının aynısını tadabilirsiniz. Yemek kültürü olarak bizim mutfaklarımıza çok yakındır. Yemeklerde genellikle şarap önerilmektedir. Yunanistan lokantalarında bahşiş vermek zorunlu değildir. Ancak memnun kaldığınızda kendi isteğinizle küçük bir bahşiş verebilirsiniz.

5Kavala Gezi Rehberi Ne Zaman Gidilir?

Kavala sahil kenti olduğu için Akdeniz iklimi görülmektedir. Yaz aylarında oldukça sıcak, kış aylarında ise soğuk ve yağışlıdır. Kavala bölgesinde denize Mayıs ayında girilmeye başlanır ve eylül ayı sonuna kadar devam eder. Kavala’yı en iyi gezebileceğiniz dönem Mayıs ayı ile Haziran ayı ortalarına kadar olan zamandır. Sonbahar döneminde ise eylül ile ekim aylarını sizlere tavsiye edebilirim.

4Kavala Gezi Rehberi Nerede Kalınır?

Kavala küçük bir şehirdir ve büyük otel bulmak biraz zordur. Genellikle küçük oteller vardır. Oteller şehir merkezinde ve sahil kesiminde bulunmaktadır. Eğlenceden hoşlanıyorsanız sahil bölgesindeki otelleri tercih edebilirsiniz. Otel fiyatları ise otelin durumuna göre değişmekte ve genellikle 25 Euro ile 110 Euro arasında değişmektedir. İstiyorsanız oda kiralama yapan evlerden faydalanabilir ve 40 Euro fiyatla kiralama yapabilirsiniz.

3Kavala Gezi Rehberi Ulaşım

Kavala şehir merkezini ve tarihi bölgeleri yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehir merkezinde yürüyerek gitmek araç ile gitmekten daha kısa zaman almaktadır. Yürümeyi tercih etmiyorsanız tarihi bölgeler için, turist treni bulunmaktadır. Trene binerek ulaşımınızı yapabilirsiniz. Ben sizlere yürümenizi tavsiye etmekteyim. Şehir merkezine uzak olan bölgelere ise otobüs seferleri bulunmaktadır. Taksi seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. Taksi ücretleri oldukça ucuzdur.

2Kavala Gece Hayatı

Kavala’da gece hayatının yaşandığı bölge sahil kesimidir. Sahil boyunca çok sayıda barlar bulunmaktadır. Çok sayıda mekanda akşam içkinizi rahatlıkla içebilirsiniz. Yaz mevsimlerinde geceleri plaj partileri düzenlenmektedir. En ünlü gece kulüpleri arasında, Almyra Beach Bar, Queens Club, İmaret Otel Casino doyasıya eğlenebileceğiniz yerler arasındadır. Ben geceleri otelde dinlenmeyi tercih ettim. Eğlenmek isteyenler için alternatifler çok fazladır.

1Alışveriş

Kavala’da gezerken, yöreye özgü ürünlerden almak istiyorsanız, şehrin tam merkezinde bulunan Platia Eleftheria meydanına ve meydana yakın ara sokakları ziyaret etmelisiniz. Buralarda hediyelik eşyalar alabileceğiniz küçük Rum dükkanları bulunmaktadır. Çeşitli butik dükkanlarda, el yapımı hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Genellikle, zeytinyağlı sabun ürünleri, şarap türleri, Kavala kurabiyesi, zeytinyağı ve magnet ürünlerinden satın alabilirsiniz. Fiyatları oldukça uygundur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here