Karadeniz Gezilecek yerler

2
89
Karadeniz Gezilecek yerler

Karadeniz Gezilecek yerler Bölgesi doğası, bitki türlerinin zenginliği, tarihi geçmişi ile mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Batı,  orta ve doğu olmak üzere üç kesime ayrılan bölge hemen her yöresinde yeşilin farklı tonlarını barındırır.

Karadeniz Gezilecek yerler

Karadeniz Gezilecek yerler Muhteşem doğası ve farklı iklimiyle Karadeniz Türkiye’nin en merak edilen yerlerinden birisidir. Bu yüzden son zamanlarda internette en çok araştırma yapılan konulardan birisi de Karadeniz turlarıdır. Peki, Karadeniz’de nerelere gidilebilir? Bu yazımızda Karadeniz’in en çok dikkat çeken ve en çok görülmek istenen yerleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yalnız baştan bir uyarıda bulunmamız gereklidir. Karadeniz’i görmek çok farklı ve etkileyici bir deneyim olabilir. Ancak yüksek yaylaları ve sık ağaçlı, nemli ormanları ile Karadeniz’de gezmek zahmetli bir iştir. Bu yüzden hem buna göre giyinmeli hem de kendinizi ona göre hazırlamalısınız. Havanın nemli ve yağmurlu olduğunu unutmadan buna göre kıyafet de bulundurmanız gerekir. Eğer kendiniz gezecekseniz bu gezintiye uygun bir araba seçimi yapmalısınız ve yeteri kadar yiyecek ve su depoladığınızdan da emin olmalısınız.

bati-karadeniz

Tur Planlaması

Karadeniz’i gezmek için en az üç güne ihtiyacınız var. Ama en ideali beş gün ya da bir hafta geçirmeniz olabilir. Eğer kısa süreli bir tur düşünürseniz ilk gün Çamlıhemşin ve Rize merkezi, ikinci gün ise Şenyuva, Polivt Şelalesi, Sal, Pokut ve Hazindağ yaylalarını gezebilirsiniz. Son olarak da Zilkale, Huser ve Elevit yaylarını görebilirsiniz. Beş günlük ya da bir haftalık bir tur planlaması yaparsanız bu yaylaların her birine daha çok vakit ayırmalısınız. Ayrıca belirtmemiz gereken bir diğer nokta ise Karadeniz’i gezmek için en uygun zamanların Haziran ve Ekim ayları olmasıdır. Peki, yaylalarda neler yapılabilir?

Karadeniz Rotası Karadeniz turu deyince akla ilk gelen şehirler Trabzon, Rize ve Artvin’dir. Her üç şehirde de konaklamak için güzel oteller bulabilirsiniz. Eğer yaylaları görmek isterseniz Çamlıhemşin merkez de kalabilirsiniz. Fırtına Vadisi dünyada en güzel manzaralara sahip yerlerden birisidir. Eğer buradaki otellerde konaklamak isterseniz mutlaka önceden bir yer ayarlamanız gerekebilir. Çünkü Karadeniz ziyaretçiler açısından her zaman yoğun olan bir yerdir.

Zipline, Rafting ve Heliski Eğer Karadeniz’de neleri tecrübe etmem gerekir derseniz mutlaka rafting, zipline ve Heliski yapmalısınız. Heliski aslında klasik bir kayak sporudur. Ama Heliski yapmak için çıkacağınız zirveye ancak helikopterle ulaşabilirsiniz. Mutlaka profesyonel uzmanlarla yapılması gereken bu spor biraz da yüksek maliyetli olabilir. Fırtına Deresi ve Vadisi’nin hem Karadeniz’in hem de ülkemizin en güzel yerlerinden birisi olduğunu söylemiştik. Bu güzel derede rafting yapma fırsatı bulursanız mutlaka değerlendirin. Zipline ise şahane manzaralar eşliğinde yapılabilecek daha rahat bir etkinliktir. Bir yamaçtan diğerine teleferik gibi bir sistemle geçerek Fırtına Vadisi’ne yukarıdan bakabilirsiniz. Öte yandan Karadeniz’e gidince mutlaka yapılması gerekenlerden birisi de Kaçkar Dağları’na tırmanmaktır. Eğer dağcılığa ilginiz varsa bu fırsatı da kaçırmayın.

1Batı Karadeniz’de Görülmesi Gereken Başlıca Yerler Nereleridir?

karadeniz-turu

Köroğlu’nun diyarı olan Bolu ili, hem tarihi hem de tabiat harikası yerleriyle mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Bolu Müzesi, Seben Kaya Evleri,  Abant Gölü, Yedigöller, Gölcük Tabiat Parkı, Karagöl Tabiat Parkı   Ankara, İstanbul şehirlerine de yakınlığı nedeniyle günübirlik de gezilip görülebilecek yerler arasındadır. Kış sporlarını sevenler için Kartalkaya Kayak Merkezi önerilebilir. Karabük ili sınırları içerisinde tarihi Safranbolu Eski Türk Mimari’sinin en güzel örneklerini sunar. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi cumbalı tahta evler, zarif nakışlarla işlenmiş tavanlar bu yörede tarihi dokunun koruma altına alınmış en güzel örnekleridir.

Tarihi Cinci hanı ve hamamı da gezilecek yerler arasındadır. Yöreye ismini veren safran ve lokumları eşsiz lezzetler arasındadır. Biraz daha doğuya yönelip Şehzadeler şehri Amasra’ya uğramanız tavsiye edilir. Uzun sahil şeridi ve plajları görsel ziyafet sunarken; yöreye özgü mevsiminde çıkan taze balıkları bilhassa mezgit, kalkan, tekir ve meşhur balık salatası da denenebilecek lezzet tavsiyelerindendir. Batı Karadeniz gezilecek yerlerin başında Amasra Kalesi ve Amasra Müzesi yer alır.  Arabayla gelirken virajlı yol boyunca görebileceğiniz böğürtlen çalılıkları size tabiatın lezzetlerini sunmaya hazır vaziyette beklerler. Amasra’da Karadeniz iklimi hakimdir. Ilıman ve yağışlıdır. Deniz sezonu haziran, temmuz ve ağustos aylarındadır.

2Karadeniz’de Gezilip Görülecek Yerler

karadeniz-turu2

Karadeniz Gezilecek yerler Orta Karadeniz ünlü düşünür Diyojen’in memleketi olan Sinop’la başlar. Ilıman havası, yeşil doğası ile sahilinin yanısıra Sinop Kalesi, tarihi cezaevi ile de görülmesi gereken yerler arasındadır. Kızılırmak’ın geçtiği yol üzerinde kurulmuş olan Amasya bilhassa tarihi evleri ve sokakları ile ünlüdür. Hitit başkenti Çorum da tarih tutkunları için gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Çorum ili içerisinde konaklama açısından çok sayıda tesis bulmak mümkündür. Milli mücadele ruhunun filizlendiği kent olan Samsun, Karadeniz Bölgesi’nde ayrı bir yer tutar.  Atatürk ve Bandırma Vapuru ile bağımsızlık savaşının başladığı bu şehir,  müzeleri ile de ön plana çıkar. Gazi Müzesi, Onur Anıtı, İlkadım Heykeli şehre damgasını vuran yerlerdendir.

Yemyeşil bir alan olan Batıpark mutlaka gezilmelidir. Samsun bilhassa Bafra ve Terme pideleri ile de ünlüdür. Karadeniz turunda Ordu’ya mutlaka birkaç gün ayrılmalıdır. Ordu il merkezi ve sahil yolu kısmen Ege’yi anımsatabilir. Güzel Ordu il merkezinde sahilden sırtlara doğru dağların yamaçlarında mahalle aralarında portakal ağaçlarına rast gelmek mümkündür. Temel geçim kaynağı fındık olan bu şehir de gezilecek çok fazla yayla, mesire alanı, müze bulabilirsiniz. Boztepe’ye teleferikle çıkıp; kuşbakışı  Ordu’ya bakılmalı ve tarihi,  mitolojik öykülere dayanan Yason Burnu’na mutlaka uğranılmalıdır. Paşaoğlu Konağı ve Etnografya  Müzesi’de  ziyaret edilecek yerler arasındadır. Eski sahil yolu üzerinde olan Medreseönü’nde bir mola vermeniz Yalıköy’e uğramanız tavsiye edilir. Şehir merkezi’ndeki Tabya Başı’ndaki üç kız heykeli de görülmeye değer yerlerdendir. Kırma Arnavut kaldırımlı sokaklarda taş evler arasındaki tahta sundurmalar sizi Karadeniz mimarisi ile tanıştırır.

karadeniz-yaylalari

3Muhteşem Manzaraya Sahip Yaylalar

karadeniz-yemekleri

Karadeniz Gezilecek yerler denilince akla gelen yaylalarıdır, Çambaşı Yaylası, Kazankaya Şelaleleri,  Karaoluk Şelalesi,  Argın Yaylası, Perşembe Yaylası, Turnasuyu Vadisi başlıca tabiat harikası yerlerdendir. Yeşilin türlü tonlarının yeraldığı Trabzon,  Rize ve Artvin vahşi tabiatı ve doğal güzellikleri ile öne çıkarlar. Trabzon’da Ayasofya Müzesi,  Atatürk Köşkü, Uzungöl, Sümela Manastırı ziyaret edilecek ve gezilecek yerler arasındadır.

Yaylada Neler Yapılır?

Yaylalar mis gibi temiz havası ve hemen gözünüzün önünde duran bulutlarla dolu manzarası ile çok güzel konaklama yerleridir. Yenilenmek ve tazelenmek isterseniz mutlaka Karadeniz yaylalarını görmelisiniz. Buralarda konaklamak için daha çok yayla evlerini tercih edebilirsiniz. Çünkü otel şansınız faz yoktur. Çok konforlu bir ev bulamazsınız belki ama sıcak ve doğayla iç içe bir ortamda vakit geçirebilirsiniz. Türkiye’nin en güzel manzaralarının en iyi örneklerini de Karadeniz yaylalarında bulabilirsiniz.

4Karadeniz Gezi Rehberi ile Ne Yenir Ne İçilir.

Mısır ekmeği, kuymak, Akçaabat Köfte, hamsili pilavı,  sütlacı da tadılması önerilen lezzetler arasındadır. Rize de meşhur Zil Kale,  Çamlıhemşin, İkizdere, Fırtına deresi görülecek yerlerdendir.  Anzer balı, muhlama, hamsi çorbası öne çıkan lezzetlerdendir. Son durak Artvin’de ise Artvin Kalesi, Dik yamaç müzesi, Hatila Vadisi,   Macahel Vadisi gezilmesi önerilen yerler arasındadır. Karadeniz Gezi Rehberimiz şimdilik bu kadar.

Karadeniz Yemekleri Sabah kalktığınızda dünyanın en iyi lezzetleri arasında yer alabilecek olan kuymakla kahvaltı yapabilirsiniz. Karadeniz kahvaltılarında her zaman taze ve organik besinler bulabilirsiniz. Öte yandan lahana ve mısırın farklı lezzetlerini de deneme şansınız vardır. Karadeniz pidesi de en lezzetli pideler arasındadır. Ayrıca kuru fasulye ve sütlacı bir de Karadeniz’de denemeniz gereklidir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here