Kapadokya Gezilecek Yerler

0
118
Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya gezi rehberi‘ne başlamadan önce Kapadokya kelime anlamı olarak, Pers kültüründe Güzel Atlar Ülkesi anlamında kullanılan bir kelimedir. Dünyada benzeri olmayan bu tarihi bölge ülkemizde, Nevşehir ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Kapadokya gezisi düşünüyorsanız, Kapadokya gezilecek yerler bilgilerini edinmelisiniz. Kapadokya bölgesinin oluşması, Hasan dağı ve Güllü dağ yanardağlarının püskürtmüş olduğu lav ve küllerden meydana gelmiş yumuşak bir tabakaların, milyonlarca yıl rüzgarlar tarafından aşındırılarak, peri bacaları meydana gelmiştir. Yumuşak kayalar oyularak, birçok yerleşim yeri, evler, kiliseler, yeraltı şehirleri yapılmıştır. Kapadokya’da balon gezileri, güneşin batışını seyretme büyüleyici bir güzelliği sahiptir.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler, Eski dönemlerde Erciyes, Hasan ve Güllü dağının ortaya saçtığı lavlar ve küllerden oluşan yumuşak bir tabaka bunca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr ile harmanlanarak aşınmıştır. Böylelikle dünyanın farklı yerlerinde hiç şahit olamayacağınız güzellikte olan turizme büyük katkısı olan Kapadokya’yı oluşturmuştur. Eşi benzeri olmayan muhteşem gün batımı, rengârenk balonları ile tüm Kapadokya çok ilgi çeken bir yer.  Çevresini gezmenize fırsat veren ve kendinizi farklı bir noktada görebileceğiniz Kapadokya, kayalarla oyulan evleri ile yürüdükçe merak uyandıran bir etkiye sahiptir.

kapadokya-gezi-rehberi

1Kapadokya Gezisi

kapadokya-goreme

Kapadokya geniş bir alana sahiptir ve bu alanların tamamını gezebilmek için, 1, 2 gün size yetmeyecektir. 1, 2 gün içerisinde sadece uzaktan bakarak geçebilirsiniz. Kapadokya gezilecek yerler in her köşe ayrı bir tarih ayrı bir güzelliktir. Gezilecek nokta sayısı çok fazladır ve rehber eşliğinde gezmeniz tavsiye edilmektedir. Dört mevsim gezilebilecek bir bölgedir. Kapadokya’yı tamamen gezebilmek ve tanıyabilmek için kendinize geniş bir zaman ayırmalısınız.

2Göreme

uchisar-kalesi

Göreme, Kapadokya gezilecek yerler bakımından bölgenin en önemli yerlerinden birisidir. Göreme bölgesinde, çok sayıda kilise, manastır ve ev olarak kullanılmış yerler bulunmaktadır. Peribacalarının ve oluşumlarının en iyi izlenebileceği yerdir. Bölgede yürüyüş yaparak o tarihi yerleri gezebilirsiniz. Göreme vadisi iki kola ayırılır, birinci koldaki vadide, keşişler için hazırlanmış hücreler, ikinci vadide ise, ayvalı kilisesi ve üç haçlı kilise bulunmaktadır. Üzüm bağlarının olduğu vadide, badem ve kayısı ağaçları doğal bir güzellik katmaktadır.

Kapadokya’nın En Güzide Mekânı Göreme

Göreme de kendi arasında Kapadokya gezilecek yerler bakımından kategorilere ayrılır. Büyük ve gezip görebileceğiniz birçok noktası bulunur. Bunlardan bir tanesi aşk vadisidir. Aşk vadisi atmosfer olarak oldukça sıcak bir yerdir. Hava koşulları iyi olduğu vakit burada balon turu yaparak manzarasına şahit olabilirsiniz. Vadi içerisinde yürüme fırsatı elde ederek burayı keşfetme imkânı elde edebilirsiniz. Göreme beldesinde gün batımı izlemek ayrı bir keyif vericidir. Kızıla çalan bir gökyüzüne sahiptir. Burada sevdikleriniz ile birlikte gün batımı keyfi sürebilirsiniz.

3Uçhisar Kalesi

avanos

Kapadokya bölgesinin en yüksek tepesidir ve Nevşehir il merkezine 5 km mesafede bulunmaktadır. Uçhisar kalesi üzerinden tüm Kapadokya bölgesini yüksekten seyredebilirsiniz. Uçhisar kalesinin yüksekliği 100 metredir ve üzerinden Kapadokya bölgesi 360 derece seyredilebilmektedir. Buradan, Ortahisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Göreme vadileri, İbrahimpaşa, Mustafapaşa, Nevşehir, Çat, Erciyes bölgelerinin tamamı görülebilmektedir. Hisar zirvesine çıkabilmek için, bölmeler arasındaki merdivenler kullanılmaktadır. hisar üzerinde çok sayıda, sığınak, oda, mahzen türü yerler bulunmaktadır.

Kapadokya gezilecek yerler in her noktasını ayrı ayrı görebilme fırsatı elde edebileceğiniz bu kaleye Kapadokya’ya kuş bakışı bakmak için mutlaka uğramanız gerekir. Bu kale üzerinden Ürgüp, İbrahimpaşa, Mustafapaşa, Göreme, Avanos, Nevşehir, Erciyes gibi noktaları kuş bakışı görmenizi sağlıyor. Bu kale içerisinde çeşitli mahzen, depo, ev ve sığınak gibi yerler mevcuttur. Dilerseniz merdivenle inilebilen bu noktaları gezebilirsiniz. Farklı manzaralara şahit edebileceğiniz kaleden şehrin manzarasını çekebilir ya da gün doğumu için bu noktaya sabah erken saatlerde gelebilirsiniz.

4Avanos

Kapadokya bölgesinde, Kızılırmak kenarına kuruluşmuş bir şehirdir ve burada, el sanatları, halıcılık, çömlek işçiliği, şarapçılık yapılmaktadır. Bölgenin en turistik yerlerinden birisidir. Bölgenin her yerine olduğu gibi burada da peri bacaları, yer altı şehirleri, vadiler bulunmaktadır. Bölgenin perili vadisi olarak bilinen Devrent vadisi Avanos bölgesinde yer almaktadır.

Kapadokya gezilecek yerler in en önemli turistik noktalarından bir tanesi de Avanos beldesidir. Kapadokya’ya geldiğiniz zaman uğramadan gitmemeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Avanos noktasında bulunan kilise gelen turistlerinde ilgisini çekmeyi başarıyor. Kızılırmak’ın iki tarafına kurulu olan b yerde birbirinden güzel el işçiliği ile yapılan ürünleri bulabilirsiniz. Bunlar arasında en çok tercih edilen el dokuma ürünlerinden olan halıcılık ve çanakçılık gibi. Avanos’un yol üzerinde bulunan Paşabağ noktasında da peri bacalarını yakından görebilirsiniz.

e

5Gezilmesi Gereken Yer

kapadokya-urgup

Kapadokya bölgesinde mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden birisi, Paşabağ bölgesidir. Göreme ile Avanos arasında bulunan burası, Rahipler vadisi olarak bilinmektedir. Bu bölgede peribacaları sıralı vaziyette durmaktadır. Çok sayıda kaya oyukları bulunan bölgede, yerleşim yeri kalıntıları çoktur. Keşişler için inziva yerleri oldukları söylenmektedir.

6Görmeden Dönülmeyecek Yer Ürgüp

kapadokya-yeralti-sehri

Bizans ve Selçuklu dönemleri için ayrı bir önemi bulunan Ürgüp günümüzde bölgenin en canlı yerleşim yeridir. Bizans döneminde dini merkez olarak kullanılmış ve Piskoposluk merkezi olduğu bilgileri mevcuttur. Selçuklular döneminde ise Niğde ve Konya bölgelerine açılan bir kale olduğu bilinmektedir. Osmanlı döneminde ise Kadılık merkezi olarak kullanılmıştır. Ürgüp bölgesi şarabı ile ün yapmıştır. İki büyük bir küçük peribacasından oluşan bölgeye Üç güzeller peribacaları denilmektedir. Kapadokya gezisini yapan bir kişi mutlaka burayı görmelidir. Bölgede yetişen kaliteli üzümlerden şarap imalatı yapılmaktadır. Turasan firması, beyaz ve kırmızı şarapları bu bölgede üretmektedir.

Güzelliği ile dillere destan olan çeşitli dizilerde yer alan Ürgüp Bizans döneminde bir dini merkezi olarak kullanılmıştır. Eski dönemlerde Niğde bölgesine açılan bir kaledir. Ürgüp bölgesinde bulunan yıllardır var olan konak görülmeye değer bir güzelliktedir. Eski mimariyi incelemek için mutlaka uğranması gerekir. Ürgüp bölgesinde yer alan Turasan şarap evinde üzümleri kendileri yetiştiren bu yerde dilerseniz şarap içebilirsiniz. Beyaz ve kırmızı şarap çeşitleri mevcut olmakla birlikte tamamen doğaldır.

7Ortahisar

Köy hayatının bozulmadığı bir noktada Ortahisar’dır. Bu köyde mevcut olan evler kayalara oyulmuş bir şekildedir. Burada ilk ve tek olan etnografya müzesini ziyaret edebilirsiniz. Şehirleşmemiş geleneksel bir hayat vardır. Ortahisar’da kale de mevcuttur. Bizans döneminde yapılan bu kale eski dönemlerde hem barınma hem de farklı amaçlar ile buraya yapılmıştır. Zirvesine çıkmak için ayrı bir efor sarf edilen bu kalenin seyrine değer bir konumdadır. İlginç bir tepesi bulunan Ortahisar’a gelerek gezebilirsiniz.

8Yeraltı Şehirleri

kapadokya-gezi-rotasi

Kapadokya Gezilecek Yerler arasında bölgede yeraltı şehirleri, yamaçlara veya peribacalarının içlerine oyulmak suretiyle yapılmış ve yüzlerce yıl insanlar buraları ev olarak kullanmıştır. Volkanik yapıdan dolayı kayalar kolaylıkla oyulabilmektedir. Bölgeden bilinen en büyük yeraltı şehirleri, Kaymaklı, Derinkuyu, Özkonak, Özlüce, Tatlarin yeraltı şehirleri bulunmaktadır. Bu yeraltı şehirlerinin bazıları yerin altına doğru, 10 kattan fazla olacak şekilde yapılmıştır. Kaymaklı yeraltı şehri, 5000 kişi kapasiteli ve 8 katlı olarak, M.Ö 3000 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir. Hititler zamanında yapıldığı bilinmektedir. Burası, Roma ve Bizans dönemlerinde çeşitli oyma işlemleri ile biraz daha genişletilmiştir. Günümüzde, 4 katı ziyarete açıktır ve 20 metre altında bulunmaktadır. Derinkuyu yeraltı şehri de 14 kattan oluştuğu bilinmekte ve 7 katı ziyarete açıktır. Bölgede gezi yaparken karşılaştığınız butik hediye eşya satan yerlerden çok güzel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Kapadokya bölgesini iyice gezebilmeniz için bölgede 1 hafta kalmanız önerilmektedir. Kapadokya gezilecek yerler listesini sizler için derledik,keyifli okumalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here