Kapadokya Gezi Rehberi

08.11.2018
445
A+
A-
Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya gezi rehberi‘ne başlamadan önce Kapadokya kelime anlamı olarak, Pers kültüründe Güzel Atlar Ülkesi anlamında kullanılan bir kelimedir. Dünyada benzeri olmayan bu tarihi bölge ülkemizde, Nevşehir ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Kapadokya gezisi düşünüyorsanız, Kapadokya gezi rehberi bilgilerini edinmelisiniz. Kapadokya bölgesinin oluşması, Hasan dağı ve Güllü dağ yanardağlarının püskürtmüş olduğu lav ve küllerden meydana gelmiş yumuşak bir tabakaların, milyonlarca yıl rüzgarlar tarafından aşındırılarak, peri bacaları meydana gelmiştir. Yumuşak kayalar oyularak, birçok yerleşim yeri, evler, kiliseler, yeraltı şehirleri yapılmıştır. Kapadokya’da balon gezileri, güneşin batışını seyretme büyüleyici bir güzelliği sahiptir.

kapadokya-gezi-rehberi lazy placeholder

Kapadokya Gezisi

Kapadokya geniş bir alana sahiptir ve bu alanların tamamını gezebilmek için, 1, 2 gün size yetmeyecektir. 1, 2 gün içerisinde sadece uzaktan bakarak geçebilirsiniz. Kapadokya’nın her köşe ayrı bir tarih ayrı bir güzelliktir. Gezilecek nokta sayısı çok fazladır ve rehber eşliğinde gezmeniz tavsiye edilmektedir. Dört mevsim gezilebilecek bir bölgedir. Kapadokya’yı tamamen gezebilmek ve tanıyabilmek için kendinize geniş bir zaman ayırmalısınız.

kapadokya-goreme lazy placeholder

Göreme

Kapadokya bölgesinin en önemli yerlerinden birisi Göreme’dir. Göreme bölgesinde, çok sayıda kilise, manastır ve ev olarak kullanılmış yerler bulunmaktadır. Peribacalarının ve oluşumlarının en iyi izlenebileceği yerdir. Bölgede yürüyüş yaparak o tarihi yerleri gezebilirsiniz. Göreme vadisi iki kola ayırılır, birinci koldaki vadide, keşişler için hazırlanmış hücreler, ikinci vadide ise, ayvalı kilisesi ve üç haçlı kilise bulunmaktadır. Üzüm bağlarının olduğu vadide, badem ve kayısı ağaçları doğal bir güzellik katmaktadır.

uchisar-kalesi lazy placeholder

Uçhisar Kalesi

Kapadokya bölgesinin en yüksek tepesidir ve Nevşehir il merkezine 5 km mesafede bulunmaktadır. Uçhisar kalesi üzerinden tüm Kapadokya bölgesini yüksekten seyredebilirsiniz. Uçhisar kalesinin yüksekliği 100 metredir ve üzerinden Kapadokya bölgesi 360 derece seyredilebilmektedir. Buradan, Ortahisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Göreme vadileri, İbrahimpaşa, Mustafapaşa, Nevşehir, Çat, Erciyes bölgelerinin tamamı görülebilmektedir. Hisar zirvesine çıkabilmek için, bölmeler arasındaki merdivenler kullanılmaktadır. hisar üzerinde çok sayıda, sığınak, oda, mahzen türü yerler bulunmaktadır.

avanos lazy placeholder

Avanos

Kapadokya bölgesinde, Kızılırmak kenarına kuruluşmuş bir şehirdir ve burada, el sanatları, halıcılık, çömlek işçiliği, şarapçılık yapılmaktadır. Bölgenin en turistik yerlerinden birisidir. Bölgenin her yerine olduğu gibi burada da peri bacaları, yer altı şehirleri, vadiler bulunmaktadır. Bölgenin perili vadisi olarak bilinen Devrent vadisi Avanos bölgesinde yer almaktadır.

kapadokyada-gezilmesi-gereken-yerler lazy placeholder

Gezilmesi Gereken Yer

Kapadokya bölgesinde mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden birisi, Paşabağ bölgesidir. Göreme ile Avanos arasında bulunan burası, Rahipler vadisi olarak bilinmektedir. Bu bölgede peribacaları sıralı vaziyette durmaktadır. Çok sayıda kaya oyukları bulunan bölgede, yerleşim yeri kalıntıları çoktur. Keşişler için inziva yerleri oldukları söylenmektedir.

kapadokya-urgup lazy placeholder

Görmeden Dönülmeyecek Yer Ürgüp

Bizans ve Selçuklu dönemleri için ayrı bir önemi bulunan Ürgüp günümüzde bölgenin en canlı yerleşim yeridir. Bizans döneminde dini merkez olarak kullanılmış ve Piskoposluk merkezi olduğu bilgileri mevcuttur. Selçuklular döneminde ise Niğde ve Konya bölgelerine açılan bir kale olduğu bilinmektedir. Osmanlı döneminde ise Kadılık merkezi olarak kullanılmıştır. Ürgüp bölgesi şarabı ile ün yapmıştır. İki büyük bir küçük peribacasından oluşan bölgeye Üç güzeller peribacaları denilmektedir. Kapadokya gezisini yapan bir kişi mutlaka burayı görmelidir. Bölgede yetişen kaliteli üzümlerden şarap imalatı yapılmaktadır. Turasan firması, beyaz ve kırmızı şarapları bu bölgede üretmektedir.

kapadokya-yeralti-sehri lazy placeholder

 

Yeraltı Şehirleri

Bölgede yeraltı şehirleri, yamaçlara veya peribacalarının içlerine oyulmak suretiyle yapılmış ve yüzlerce yıl insanlar buraları ev olarak kullanmıştır. Volkanik yapıdan dolayı kayalar kolaylıkla oyulabilmektedir. Bölgeden bilinen en büyük yeraltı şehirleri, Kaymaklı, Derinkuyu, Özkonak, Özlüce, Tatlarin yeraltı şehirleri bulunmaktadır. Bu yeraltı şehirlerinin bazıları yerin altına doğru, 10 kattan fazla olacak şekilde yapılmıştır. Kaymaklı yeraltı şehri, 5000 kişi kapasiteli ve 8 katlı olarak, M.Ö 3000 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir. Hititler zamanında yapıldığı bilinmektedir. Burası, Roma ve Bizans dönemlerinde çeşitli oyma işlemleri ile biraz daha genişletilmiştir. Günümüzde, 4 katı ziyarete açıktır ve 20 metre altında bulunmaktadır. Derinkuyu yeraltı şehri de 14 kattan oluştuğu bilinmekte ve 7 katı ziyarete açıktır. Bölgede gezi yaparken karşılaştığınız butik hediye eşya satan yerlerden çok güzel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Kapadokya bölgesini iyice gezebilmeniz için bölgede 1 hafta kalmanız önerilmektedir.

 

Kapadokya Gezi rotalarından dilediğinizi seçebilirsinizkapadokya-gezi-rotasi lazy placeholder

Gezerken Uğra
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.