Kamp Yapmak İsteyenler İçin Öneriler: Gereken Malzemeler ve Çadır Seçimi

0
81
Kamp yapmak

Sizde herkes gibi kamp yapmak istiyorsunuz, fakat kamp için yeterli bilginiz yoksa, bu makaleyi çok dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü kamp alanında yaşayacağınız aksilikler, eğlenmek için gittiğiniz kampın hayal kırıklığı ile sonuçlanmasına neden olabilir. Meydana gelebilecek aksiliklerin üstesinden kolaylıkla gelebilmeniz için dikkat edilmesi gereken konuları sizler için başlıklar halinde yazdık.

Kamp yapmak isteyenler için öneriler

Aşağıdaki içeriğimizde kamp öncesi hazırlık, kampta gereken malzemeler, kamp barınma listesi gibi önemli hususları bulabilirsiniz.

Kamp öncesi hazırlıklar

kamp-yeriİlk olarak kamp yapmak istediğiniz bölgeyi ve kamp arkadaşlarınızı dikkatle seçmenizi tavsiye ediyoruz.! Kamp yapmak istediğiniz bölge ve gün belli olduktan sonra ilk yapmanız gereken hava durumunu gözden geçirmek olmalıdır.
Kamp malzemeleri listenizi oluşturmayı unutmayın. Eğer bu konuda çok iyi değilseniz kesinlikle yanıma alırım dediğiniz eşyaların alana gittiğinizde %35’ini yanınıza almadığınızı ve unuttuğunuzu göreceksiniz.
Kamp alanına ulaşım şekliniz çok önemlidir, aracınız yok ise, çok dikkatli hazırlık yapmanız gerekiyor. Sadece sırt çantası ile gitmek isteyenler için fazladan alınacak 250 gr lık eşya bile büyük bir yük oluşturacaktır.

Kamp için çadır seçimi

kamp-cadiriKamp alanında en çok ihtiyacınız olan çadır seçimini doğru yapmanız size bir çok konuda avantaj sağlayacaktır. Gündelik kamp yapanların şahsi araçları var ise beraberlerinde getirdikleri küçük çadırları ile kamp yapmaları ideal olabilir, aileniz veya arkadaş grubunuzla kampa gittiğinizde doğanın tadını çıkarabilmeniz için en önemli unsur barınaktır.
Tabi ki sizlere bu konuda bir kaç seçenek sunacağız, siz ihtiyaç ve amaçlarınıza göre seçim yapmaya özen gösterin.
Burada İhtiyacınıza göre kamp çadırları hakkında bilgi bulabilirsiniz.
Çadırınızı seçtikten sonra kamp listemizde olmazsa olmazlara bakalım.

Kamp için barınma listesi

Çadır: ilk alınması gereken eşyamızdır.
Kamp matı: Yatacağımız yerden soğuk almamak ve yumuşak olması için tabi ki herkes kamp matı bulunduramaz bunun yerine alternatifler üretebilirsiniz.
Uyku tulumu: Her türlü hava şartında bizce yanınızda bulundurmanız gereken malzemelerden birisidir. Özellikle yaz aylarında değilseniz kesinlikle unutmayın.
Battaniye: Polar, yastık gibi malzemeleri eğer aileniz ile birlikte kamp yapacaksanız unutmamanız önemli. Bu tip malzemeleri çadır dışında da kullanabileceğinizi unutmayın.
Kilim: Her zaman yanınızda alanda kullanabileceğiniz yer örtüsü bulundurun.
Doğada kamp yapmak isteyenler, eski kıyafetlerinizi yanınıza almayı unutmayın.

Başlıca barınmak ve rahatınız için olan eşyaları belirtikten sonra kamp alanında eksiliğini çekebileceğiniz malzemelerden de bahsetmek gerekiyor. Bu eşyalar olmasa da tabi ki kamp yapmak mümkün, Tavsiye edilen eşyalar uzman kampçılar için değilde daha çok yeni başlayanlar için geçerli malzemelerdir.

Gerekli malzemeler

İlk yardım kiti: İlk olarak yanınızda bulunması gereken ilk yardım kitidir.
İlaçlarınız: Kişisel ilaçlarınızı kesinlikle unutmayın.
Harita: Her yerde telefonunuzun çekmeyeceğini hesap ederek,yanınızda bölgeyi belirten bir harita bulundurmanız acil durumlarda size çok yardımcı olabilir.
Aydınlatma: Yanınızda askılı fener, el feneri ve kafa feneri bulundurun.
Pil,powerbank: Aydınlatma ve iletişim araçlarınız için her zaman yanınızda yedek bulundurun.
Kibrit veya çakmak: Eğer yanınıza almayı unutursanız, ateş yakmaya çalışmak sizi çok yorabilir.
İp: Gerektiğinde çadırı veya eşyalarınızı bağlamak için kalın ve ince ipler bulundurun.
Çakı: Doğada her zaman üstünüzde bulundurmanız gerekir,nerede lazım olacağı hiç belli olmaz.
Cımbız: Tabiki kaşlarınızı almanız için değil, doğada yakmak için birşeyler toplarken bile elinize diken batabilir.
Kıyafet: kamp alanında her zaman yanınızda eski kıyafetlerinizden bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Bazı durumlarda elbiseniz yüzünden doğanın en heyecanlı anlarını kaçırmak istemezsiniz.

Yemek yapmak için gerekli malzemeler

Bu eğlenceli etkinliğin en iyi ve ilginç taraflarından birisidir. Kimi zaman bilmediğiniz bir yemek denersiniz kimi zaman ise tadına doyum olmayan lezzetler, tabi ki bunları yapmamız için bazı malzemeleri yanımızda götürmemiz gerekiyor işte o olmazsa olmaz malzemeler.
Tencere: Tava, saç tava ve mangal gibi seçeneklerden size uygun olanlarını seçin.
Çatal kaşık: Bıçak, yemek kaşığı, çay kaşığı yokluğunu arayacağınız eşyalardan bazılarıdır.
Kap: Yiyeceklerinizi muhafaza edebilmeniz için küçük saklama kapları bulundurun.
Yağ: Damak tadınıza göre, sıvı yağ, tere yağı gibi yemeklerde kullanacağınız yağları sakın unutmayın.
Baharat: Tuz, karabiber, kekik gibi damak tadınıza uygun olan malzemeleri kesinlikle yanınıza alın.
Çay&kahve: Kamp çaydanlığı, semaver ve şeker işin tamamen keyfini çıkarmak isteyenler için kamp alanlarının vazgeçilmezlerinden birisidir.
Folyo: Farklı lezzetler için ve yanınızda bulunduğunda size yiyeceklerinizi saklamanız konusunda da yardımcı olacaktır.
Eğlence kısmında : Çerez, Çekirdek ve atıştırmalık bir şeyler almanız keyif ve muhabbeti bol anlar yaşamanızı sağlayacaktır.

Kamp alanı için kişisel eşyalar

Ayakkabı: Mevsim ve kamp alanına göre yürüyüş ayakkabısı bot gibi ayakkabılar bulundurun.
Pantolon: Tamamen özgün olarak istediğiniz tarzda eşofman veya rahat edeceğiniz eşyalardan alın yıpranmasını istemiyorsanız airsoft kamp kıyafetlerini inceleyebilirsiniz.
Çorap: Yanınızda her zaman fazladan çorap bulundurun.
Bandana: Bandana ve şapka gibi sizi olumsuz havalardan azda olsa koruması için yanınızda bulundurun
Havlu: Eğer sahil kısmında iseniz ve denize girecekseniz alın.
Çöp poşeti: Bunun burada ne işi var diyenleri duyar gibiyim? şimdiye kadar Kamp alanına giderken unutulmaması gereken eşyalardan bahsettik, fakat en önemli konu kamp sonrası geride bıraktığımız atıklardır. Doğada eğlenmek ve doğa ile iç içe olmak tabi ki güzel, ama doğayı gelecek nesillerimize daha iyi bırakmak ve bizden sonra gelenler için her zaman temiz tutmalıyız.

Genel olarak eksiklerimizi gözden geçirdikten sonra kamera veya fotoğraf makinemizi alıp yola çıkabiliriz. Sonuç olarak ne kadar ince düşünseniz de mutlaka eksikliğini çekeceğiniz eşyalar olacaktır, bunları not alarak daha sonraki kamp maceralarınızı eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca Türkiye’nin en güzel illerinden birisi olan Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Olympos kamp alanı sizler için önerebileceğimiz,kamp yapmak için ideal merkezlerden birisidir. Sizde Olmypos’a gitmeden önce bu yazımızı okuyarak önceden bilgi sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here