Kadınlarda İdrar Kaçırma Hastalık Mıdır?

0
55
Kadınlarda İdrar Kaçırma

Normal ölçülerde yetişkin bir insanda idrar kaçırma düşünülemez. Ancak bazı anormal durumlarda idrar kaçırma diğer bir tabirle idrarını tutamama tıpta hastalık olarak kabul edilmektedir. Özellikle kadınların menopoza girdiği durumlarda idrar kaçırması son derece önemli sağlık durumlarından biridir ve vakit geçirmeden tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Pek çok açıdan zorluklara neden olan idrar kaçırma hastalığı kadınları hem sosyal açıdan bulunduğu ortamlarda rahatsız etmekte hem de temizlik açısından güç durumlar yaşamasına neden olmaktadır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Hastalık Mıdır?

Bu bakımdan kişinin bu gibi bir durumla yüz yüze geldiğinde uzman bir doktora giderek yardım alması doğru olacaktır. Kadın ve doğum hastalıkları uzmanına giderek bu konuda gerekli tedavi yöntemlerine geç kalınmadan başlanmalıdır. Kadınlarda idrar kaçırma hastalığı menopoz döneminden önce de yaşanabilse de en sık görüldüğü aralık menopozdan sonraki dönemdir. İdrar tutama hastalığı kadınlarda genital organın sarkması olarak belirti verir. Oldukça rahatsız edici olan bu durumda pelvik cerrahi ile sarkmanın önlenmesi sağlanabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Hastalığı Nedenleri

Kadınlarda idrar kaçırma hastalığının en sık yaşandığı dönem menopoz dönemi olduğunu söylemiştik. Kadınlarda idrar tutamama yoğun olarak bu dönemde ortaya çıkmaktadır. Menopoz dışında kadınlarda idrar tutamama nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kronik olarak kabızlık durumlarında,
  • Kişinin yaptığı doğumların çok zor olması ve bu nedenle rahmin zorlanma neticesiyle sarkması idrar tutamama hastalığına neden olabilir.
  • Kronik solunum yolu hastalıkları da kadınlarda bu hastalığın sonucu olarak idrar tutamamalarına sebebiyet verebilir.
  • Radyasyon tedavisi idrar tutamama sorunu oluşturabilir.
  • Vajinal olarak geçirilen operasyonlar da kadınlar da idrar tutamama hastalığına neden olabilecek olan durumlar içerisindedir.

İdrar Kaçırma Altında Önemli Bir Neden Yatabilir

Kadınlarda İdrar kaçırma hastalığının nedenlerini genel olarak vajinal problemlerdir. Tüm bunlar dışında idrar kaçırmanın altında çok farklı nedenler de olabilir. Bu nedenlerin neler olduğunu bilerek ona göre davranmak ve bir an önce tedavisi ne işe başlamak gerekir. Kadınlarda idrar kaçırmanın önemli nedenlerinden birisi şeker hastalığı ya da sinir sistemi hastalıkları da olabilir. Kişinin şeker seviyesi yükselmeye başladığı zaman idrar kaçırma sıklığı da artmaya başlayacaktır. Kişi şeker hastalığı ile mücadele ederken bir taraftan başka hastalıkların ortaya çıkmasıyla daha büyük sorunlarla mücadele etmek durumunda kalabilir.

Diyabet hastası kadınlarda şeker seviyesi kontrol altına alınamadığında mesane bölgesinde yer alan sinirler görevini tam yerine getiremez. Bunun neticesinde idrar tutamama sorunu yaşanabilmektedir. Bu konuda uzman doktorla konuşarak gerekli tedavi ne ise bir an önce yapılmaya başlanmalıdır. Geç kalmadan doktorun önerisi doğrultusunda tedaviye bir an önce başlamak akılcı bir davranış olacaktır.

Kadınlarda İdrar Tutamama Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda idrar tutamama hastalığının tedavi edilmesi için öncelikle bu hastalığın hangi nedenden kaynaklı olduğunu çok iyi bilmek gerekir. Uzman bir doktora gidildiğinde doktorunuz size gerekli tedavi yöntemini açıklayacaktır. Ancak tedavi öncesinde de idrar tutamama hastalığı için şunları yapabilirsiniz; Örneğin Kilo sorununuz varsa kilo vermek idrar sorununuzu önleyebilir. İdrar tutamama hastalığın en önemli diğer bir nedeni de dengesiz ve sağlıksız beslenerek aşırı kilo alımıdır.

Aşırı kilo alımına bağlı olarak pek çok hastalıkla beraber idrar tutamama sorunu da yaşayabilirsiniz. Aşırı kilolar idrar yollarını olumsuz yönde etkilemektedir. Düzenli egzersiz yapmak ta kasları güçlendireceğinden idrar kaçırma sorununu da önleyebilir. Bunun dışında aşırı sıvı tüketme idrar kaçırmaya neden olabilir. Aşırı çay ya da kahve içiyorsanız bu isteklerinizi ertelemek yerinde olacaktır. Tüm bunlara rağmen idrar kaçırma sorununuz devam ediyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurun.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here