Kaçkar Milli Parkı Muhteşem Bulut Denizi

0
116
Kaçkar Milli Parkı

Kaçkar Milli Parkı Türkiye’nin 3,937 metre yüksekliği ile en yüksek  4’üncü dağı Kaçkar’ın zirvesine çıktığınızda vadilerin üzerine  çöken sis bulutları, ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatıyor. Vadi boyunca ilerlerken farklı görüntüler ve renkler  oluşturan sis bulutlarının ve muhteşem manzaranın bir fotoğrafını çekebilmek için saatlerce beklemeniz gerekebiliyor.

Kaçkar Milli Parkı

Doğu Karadeniz’in  çam ormanları, tertemiz havası  ve doğal güzellikleri ile yaylalardan gün doğarken  başka, gün batarken bambaşka güzellikte. Milli Park bölgesinde yaylada sabahın erken saatlerinde gün doğarken dağların üzerine vuran kızıllık yerini akşam saatlerinde ise bulut denizi ve  küme  küme muhteşem dağ adacıkları, muhteşem doğa olayı ile görenleri  hayran bırakmaya devam ediyor.

Rize Çamlıhemşin sınırlarında bulunan Kaçkar Dağları Milli Parkı doğal güzelliği ile alana çıktığınızda bütün yorgunluğunuzu alacak. Fotoğraf tutkunların özellikle tercih edeceği bir alan.

Kaçkar Milli ParkıKaçkar Dağları, Dünya Doğayı Koruma Vakfının, koruma altına aldığı 200 ekolojik bölge arasında, Kaçkar dağlarında, birçok yayla bulunuyor,  eğer 2500 rakımlı alanlara yorulmanıza rağmen çıkabilirseniz, doğal güzelliği ile büyüleneceksiniz iddia ediyoruz.

Çamlıhemşin bölgesinde genellikle geceyi yaylalarda çadır kurarak geçiriyor ziyaretçiler Sal, Pokut ve Huser  yaylaları kamp konusunda tercih edilen yerlerden bazıları.

Sis bulutu ve gün batımının fotoğraflarını çekebilmek için saatlerce nöbet tutmanız gerekebiliyor. Bir kare için bile kamp kuran fotoğraf tutkunları genellikle geceyi bu yaylalarda geçiriyor.

Kaçkar Milli Parkı alternatif tatil arayanlar için nadir bitki çeşitleri, ormanları, yaban hayatı ve buzul gölleri gibi farklı güzellikler barındıran Milli Park, Sonbaharın gelmesi ile birlikte yeşilin tonlarından uzaklaşarak farklı bir güzelliğe bürünüyor.

Borçka Karagöl resimlerini incelemeyi unutmayın

Kaçkar Dağları Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Milli Park’a Karadeniz  sahil yolundan, Rize, oradan ise Çamlıhemşin üzerinden  gidilebilir. Güney bölümlerine  Erzurum-Artvin karayolu kullanılarak  Yusufeli ilçesi, Sarıgöl köyü, Altıparmak köylerini geçerek ulaşım sağlayabilirsiniz.  Çamlıhemşin-Rize arası yaklaşık olarak 62 km, Ayder-Çamlıhemşin arası ise 17 km uzaklıkta. Milli park, Erzurum’a yaklaşık 372 km Trabzon’a ise alanına ise 220 km uzaklıkta,  Kaçkarlar Milli parkına en yakın havalimanı Trabzon ve Erzurum şehirlerinde bulunuyor. Erzurum ve Trabzon üzerinden Kaçkar Milli Parkı’na ulaşım sağlamanız için şehirler arası otobüsler mevcut.

kackar-milli-parki

Kaçkar Milli Parkı Gezilecek Yerleri Nelerdir?

Yıl olarak 1994 yılında kullanıma ve geziye açılmış olan Kaçkar milli parkının bir bölümü Rize Çamlıhemşin ilçesinde diğer bölümü ise Erzurum ve Artvin illerinde yer alıyor. Yeşilin ayrı bir hava kattığı ve esrarengiz rengin içinizi ferahlattığı bu yer mutlaka gezi rotanızın ilk sıralarında yer almalıdır. Özellikle doğa severlerin uğrak noktaları arasında yer alan Kaçkar milli parkı kafa dinlemek, yoğun iş temposu stresinden uzaklaşmak, şehrin kalabalığından ayrılmak için mükemmel bir yer. Buraya geldiğiniz zaman her uğradığınız noktada ayrı bir keyif ve haz almanız mümkündür. Her gittiğiniz yerin manzarası eşsizdir. Kaçkar milli parkı gezilecek yerler şu şekildedir;

4Tatos Gölleri

Çamlıhemşin ilçesinin yaylalarında bulunan tatos gölü bahar sonlarında ve yaz başlarında gölün etrafını çevreleyen rengarenk çiçekler ile yürüyüş yolunun sonunda karşılaştığınız mükemmel manzaralardan bir tanesidir. Burada eşsiz fotoğraflar çekerek dilerseniz kamp kurma etkinliği yapabilirsiniz. Kamp kurarak her sabah bu güzelliklerle uyanabilirsiniz.

3Şenyuva Köyü

Karadeniz bölgesinde adım atmış olduğunuz her nokta ayrı bir güzel. Şenyuva köyünde mevcut olan köprünün altından akan su ile kendinizi dinleyerek köprü üzerinde fotoğraf çekme molası verebilirsiniz. Bu köyün insanları sıcakkanlı, samimi ve sevecendir. Buraya geldiğiniz zaman mutlaka mıhlama yiyerek dönmeniz tavsiye edilir.

2Kito Yaylası

Karadeniz’in doğası kuşbaşı izleme fırsatı sunan Kito yaylası 2.400 metre yükseklikte yer alan bir yayladır. Ancak buraya geldiğiniz zaman zamanını iyi ayarlayarak sisin olmadığı bir güne denk getirmenizde fayda vardır.

1Pokut Yaylası

Bölgenin en ünlü yerlerinden bir tanesi olan Pokut yaylasına uğramadan gitmeyin. 1.800 metre yüksekliği bulunan bu yayla turizm açısından da kendini geliştiren bir bölgedir. Kaçkar dağları keşfi yaparken mutlaka uğrayarak buranında eşsiz doğasına şahitlik yapabilirsiniz.

Kaçkar Milli Parkına Ne Zaman Gidilir?

Kaçkar Milli Parkı’ na yaz ayları geldiği zaman istediğiniz bir tarihte gidebilirsiniz. Karadeniz bölgesinde yer alan bu eşsiz güzellikleri mutlaka gelip görerek kendinizi burada dinleme fırsatı elde edebilirsiniz. Unutulmaz manzaralara şahitlik ederek bu anları ölümsüzleştirebilir tatil boyunca Karadeniz’in temiz havasından faydalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here