İzlanda Gezilecek Yerler

0
111
İzlanda Gezilecek Yerler

İzlanda halkı genel olarak Norveç soyunda gelmektedir. Burada yaşayan kişilerin birçoğu yabancı uyrukludur. İzlanda Kuzey yarım kürenin en kuzeyinde bulunur. Aynı zamanda dikkat çekici doğal güzellikleri, gezilecek birçok noktaları ve eğlence mekânları ile gelenleri hayrete düşüren bir güzelliği mevcuttur. İzlanda’nın en dikkat çekici özellikleri arasında 24 saat süreli olarak gündüz ya da gece yaşanabilir. Buraya geldiğiniz zaman bu zamana denk gelirseniz oldukça farklı bir deneyim kazanabilirsiniz. İzlanda ülkesinde 330 bin civarı kişi yaşıyor olsa bile ülke içerisinde bulunan doğal yapılar geçmişten bugüne kadar varlığını sürdürmekte ve hala ilk gün ki gibi sağlıklı bir şekilde ziyaretçilerini beklemektedirler. Ülke içerisinde hem köy hem de şehir hayatı yaşanıyor. Ülkenin %80’lik bir kısmı şehirde yaşıyor olsa da geri kalan kısmı köylerde yaşamını sürdürüyor. İzlanda yaşam alanı olarak da tüm dünya ülkeleri arasında kişi başına düşen milli gelirde kişilere fayda sağlayan ve yaşamlarını daha refah içerisinde sürdürülmesine olanak sağlayan en önemli ülkelerden birisidir. Ülkede yaşayan kişilerin yarısı İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te yaşıyor. Başkent dışında yer alan ve turistik açısından da önem arz eden yerlerden diğerleri ise Akueyri, Vik, gibi bölgelerdir. Bu bölgeler her yıl binlerce turisti misafir ederek ağırlamakta eşsiz doğal güzelliğini gelen turistlere aktarmaktadır.

İzlanda Gezilecek Yerler

Aşağıdaki listemizde İzlanda’da gezilecek yerler hakkında bilgi alabilirsiniz. Sizlere bu konuda daha detaylı bilgileri önümüzdeki günlerde vereceğiz.

1İzlanda Gezilecek Yerler Nelerdir?

Buzlar ülkesi olarak bilinen, doğanın en güzel manzaralarına ev sahipliği yaparak birçok doğal yapıyı ülke içerisinde bulunduran İzlanda dünya üzerinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken ülkeler arasındadır. Geldiğiniz zaman sizleri hayrete düşürecek derecede güzel bir atmosfere sahiptir. Gezip gördüğünüz, keşfettiğiniz birçok farklı yerlerde de güzellikler karşısında şaşırıp kalmanız mümkündür. İzlanda’nın gezilecek en güzel yerleri şu şekildedir;

İzlanda Gezi Rehberi Cennet gölleri, volkanlar ve şelaleler: Tarih keşifleri bir yana doğa tutkunlarının vazgeçilmez aktivitelerini İzlanda ülkesinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Göz alıcı doğa manzaraları ile altın şelale adı verilen şelaleleri gezerek bu doğa manzaralarına kendiniz direkt olarak şahitlik edebilirsiniz. Tarih severler için yapılan müze turlarına katılarak eski dönemlere ait tarihi yapılarını görme imkanı elde edebilirsiniz.

2Geysir Ulusal Parkı

Dünyanın hiçbir bölgesinde benzerine rastlamayacağınız buzulların içerisinden fışkıran sular ile sakin ve dingin bir vakti geçirmenizi sağlıyor. İzlanda’ya geldiğiniz zaman mutlaka bu noktaya gelerek buzulların arasında beliren bu suyu yakından görmeniz tavsiye edilmektedir.

3Gulfoss (Altın şelale)

gullfoss

Görkemli ve ihtişamlı görüntüsü ile altın şelale olarak anılan bu bölgeye binlerce turist gelmektedir. Bu görkemli görüntüye şahit olmak ve farklı atmosfer görmek isteyenlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor.

4Kuzey ışıkları

Kuzey-isiklari

İzlanda’nın kuşkusuz en dikkat çekici noktalarından bir tanesi de kuzey ışıklarıdır. Doğru ve doğru saat diliminde orada olursanız kuzey ışıklarının rengârenk bir şekilde İzlanda’ya kattığı o güzel atmosfere şahitlik edebilirsiniz. Gökyüzüne baktığınız zaman renklerin dans edişini görmeniz mümkündür.

5Blue Lagoon

Blue-Lagoon

Yaz ya da kış ayı fark etmeksizin her zaman 38 derecede olan bu göl masmavi renklidir. Etrafı beyaz karlar ile bezenmiş ve ortaya mükemmel bir manzarayı gün yüzüne çıkarmıştır. Gölün içerisinde bulunan suyun jeotermal bir yapısı vardır. Jeotermal bir yapısı olmasından dolayı da birçok turist tarafından gençleşmek, çeşitli tedavilerde şifa niyetine burada suya giriliyor. Filmlerde bile konusu olan bu göl adını masmavi olmasından almıştır. Sizde cildinizin yenilenmesini istiyor ve daha fazla gençleşme niyetindeyseniz İzlanda’ya geldiğiniz zaman bu gölün içerisinde vakit geçirebilirsiniz. dilerseniz uzun süreli vakit geçirirken elinize kokteyl alarak burada dinlenebilirsiniz.

6İzlanda’da Gece Hayatı

Kış aylarında soğuk derecesinin -39 derece olduğu İzlanda’ya kış aylarında soğuktan donmamak adına gelmeniz önerilmez. İzlanda ülkesine gelebileceğiniz en güzel mevsimler arasında haziran ve temmuz ayları vardır. Bu aylarda 11 dereceye kadar sıcaklığı mevcut olan İzlanda’ya gelerek dilediğiniz keşifleri yapabilir ve gece hayatında eğlenebilirsiniz. Şehir içerisinde mayıs ve haziran aylarında çeşitli festivaller düzenleniyor. Bu festivallere katılarak İzlanda’nın kültürünü öğrenebilirsiniz. Ağustos aylarından Uluslararası film festivali eylül ayında ise Jazz festivali gelen turistleri bekliyor. Geceleri de burada mevcut olan eğlencelere katılmak isterseniz Reykjavik’te mevcut olan cafe 22 ve Caffibarin rex bar’a gelerek eğlencenin dibine vurabilirsiniz.

7İzlanda Kültürü

izlanda-kulturu

Hem doğal yapıları açısında hem de çeşitli doğa olayları açısından her bakımdan farklı olan İzlanda kültür bakımından da oldukça ilgi çekici bir kültüre sahiptir. İzlanda ülkesinde neredeyse yok denecek kadar az adli vaka yaşanır. Ülke güvenliği en üst derecede seyir etmektedir. İzlanda ülkesinde eşcinsellere karşı ayrı bir hassasiyet vardır. Aynı zamanda ülkede seçilen başbakan da eşcinseldir. Bu durum dünyada bir ilktir. Kadın erkek eşitliği konusunda da oldukça iyi durumda olan ülke de okuma yazma bilmeyen kişilerde bulunmamaktadır. Kültür ve sanat İzlanda ülkesi için vazgeçilmezdir. Bu nedenle festivallere oldukça önem verilir ve her yaştan herkese hitaben yapılır. Ülkede musluk suyu kullanıldığından dolayı restoran ve yemek yerlerinde su ücretsiz olarak veriliyor. En dikkat çeken kültürlerinden bir tanesi de İzlanda da halka açık alanlarda içki içmek yasaktır. Bu durum buraya gelen turistler tarafından şaşkınlıkla karşılansa da ülkede sürekli olarak yaşayan kişiler tarafından alışılmış bir durumdur. İzlanda’da dilerseniz gece 5’e kadar açık restoranları bulmanız mümkündür. İzlanda gezilecek yerler hakkında sizlere bilgi verdik. İlerleyen günlerde daha çok bilgi ile sizlerle birlikte olacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here