İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler

0
175
istanbulda piknik yapılacak yerler

İstanbul’da Piknik yapmak, bizler için hem doğanın keyfini çıkarmak, hem de sevdiklerimizle doyasıya vakit geçirmek demek. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde bir parça yeşillik ve güneş, hemen piknik takımlarımızı hazırlamamıza neden oluyor. Tabi ki bu şehirde de piknik yapılacak harika yerler bulunuyor. İşte İstanbul’da piknik yapılacak yerler.

İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler

İstanbul’un stresinden uzaklaşmak isteyen ve hem kafa dağıtmak hem de rahatlamak için tercih edilen bir eğlence olan piknik, İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler insanların aileleriyle ve sevdikleriyle yapabileceği bir etkinlik olmaktadır. İstanbul’un kalabalık hayatından bir sürelik de olsa uzaklaşmak ve doğa ile buluşma şansı elde etmek için özellikle hafta sonları kalabalık gruplar halinde piknik aktivitesi büyük bir fırsat olmaktadır. Şehir hayatı için popüler bir doğa etkinliği sayesinde hem mangal yapmak hem de mangal ateşinde kahve keyfi yapmanın tadına varmak mümkün olmaktadır.

1Caddebostan Sahili

İstanbul’da piknik yapılacak yerlerden ilki Masmavi bir denizi ve yemyeşil çimleri ile Anadolu yakasının vazgeçilmez piknik alanıdır. Caddebostan sahili. Üstelik eksiklerinizi alabileceğiniz marketlere de yakındır. Mangal da yapabileceğiniz bu yerde çocuklarınızın keyifli vakit geçirebileceği parklar da bulunuyor. Sizler için size harika yürüyüş yolları tasarlanmış.

2Başıbüyük Çamlık

Burası da yine Anadolu yakasında oturanların hafta sonu rotalarından. Gönlünüzde ip atlamak, salıncak kurmak ya da top oynamak istiyorsanız Başıbüyük tam da sizlere göre bir yer. Üstelik şırıl şırıl akan çeşmeleri de bulunuyor. Ulaşımı kolay ve nezih bir yer.

 

3Değirmen Piknik Alanı

Polonezköy’de bulunan bu piknik alanı dümdüz bir arazı üzerine kurulu. Dolayısıyla piknik keyfini futbol maçı ile taçlandırmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Üstelik şehirden uzak, nezih ve gürültüsüz. Çocuklarınız için endişelenebileceğiniz hiçbir tehlike de bulunmuyor.

4Göztepe Özgürlük Parkı

İstanbul’da piknik yapılacak yerlerden bir diğeride Göztepe parkı, Bu parkın her yerine adeta farklı bir güzellik saklanmış. Oyun parkları, yürüyüş alanları, bisiklet yolları, kafeler ve göletler parka muhteşem bir güzellik katıyor. Üstelik piknikçilere özel masaları da bulunuyor. Lakin bu parkta mangal ve ateş yapmak yasak. Bu nedenle çayınızı termosa koyup gelmenizde, yemeklerinizi evde pişirmenizde fayda var.

5Ağva Şelale Piknik Alanı

Şehirden uzaklaşmak isteyenlerin rotasıdır Ağva. Şelale piknik alanı da Ağva’nın en güzel mekânlarından biri. Üstelik buraya piknik yapmaya gelirken mangal ve semaver taşımak zorunda da değilsiniz. Çünkü bu hizmetleri tesis karşılıyor. Ağva şelale piknik alanıda haftasonları İstanbul’da piknik yapılcak yerkerden birisidir.

6Beşiktaş Yıldız Park

İstanbul’un göbeğinde böyle bir doğa manzarası ile karşılaşmak sizi şoke edebilir. Binbir çeşit hayvan ve bitkiyle sizi karşılayacak olan Yıldız park hafta sonlarınız için harika bir keyif mekânı. Uzun uzun yürüyüşler yapabilir ve pikniğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

7Avcı Koru Tabiat Parkı

2011 yılından bu yana piknik yapmak için uygun görünen Avcı Koru Tabiat Parkı, İstanbul’da yer alan bir doğa güzelliğidir. 649 hektarlık bir alanda yer alan tabiat parkı, meşe türü ağaçlar ile zengin bir flora ve fauna varlığına sahip olmaktadır. Kuzeybatısında yer alan yapay bir göletin bulunduğu Avcı Koru Tabiat Parkı’nda, çocuklar için oyun alanları, kır kahvesi ve büfe gibi kullanım alanları bulunmaktadır. Piknik yapmak isteyen ziyaretçilerin günübirlik gelmesinin mümkün olduğu tabiat parkı Şile’de yer almakta ve Üsküdar’dan hareket eden şehir içi otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

8Anıt Çınarlar (Çatalca Subaşı Tabiat Anıtı)

Anıt değerinde 2 adet çınar ağacının bulunduğu Çatalca Subaşı Tabiat Anıtı, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın bu ağaçların korunması için oluşturduğu özel proje kapsamında değerlendirilmektedir. Bölgede bulunan çınar ağaçlarının 900 – 1000 yaşları arasında olduğu, 15 metre boyu, 3,5 metre çapı ve 17 metre çevre genişliğiyle anıt ağaçlar statüsünde yer almaktadır. Çatalca merkezden ulaşımın sağlandığı tabiat anıtı, yemyeşil doğasıyla piknik alanı olarak da kullanılmakta ve özellikle hafta sonları birçok ziyaretçinin akınına uğramaktadır. İstanbul’un gürültüsü ve kalabalığından uzak bir mesire alanı olan Çatalca Subaşı Tabiat Anıtı, insanların sevdikleriyle ve ailesiyle vakit geçirmesi için ideal bölgelerdendir.

9Aydos Mesire Yeri

İstanbul’un Anadolu yakasında Kartal’da bulunan Aydos Mesire Yeri, doğal güzellikleri ile piknikçilerin uğrak yerlerinden biri olmaktadır. Bölgede yer alan Aydos Ormanı, süslenmiş çam ağaçları, tertemiz havası ve oksijeni ile şehrin kalabalık ve bunaltıcı ortamından bir süre de olsa kaçmak isteyen kişiler için günübirlik gidilmesi mümkün olan bir piknik alanı olmaktadır. Yürüyüş parkurları, piknik alanları ve çeşitli büfeleriyle piknik yapmaya gidenler için büyük kolaylık sağlayan Aydos Mesire Yeri, ormanın ortasında yer alan Aydos Göleti ile de önemli bir doğa güzelliği olmaktadır.

10Ayvat Bendi Mesire Yeri

Belgrad Ormanı içinde yer alan tabiat parklarından biri olan Ayvat Bendi Mesire Yeri, İstanbul’da Kemerburgaz’da bulunmaktadır. Ayvat Deresi üzerinde bulunan bölge, yaklaşık 50 hektarlık alan üzerinde yer almaktadır. Zengin bitki ve hayvan çeşitliliği bulunan Ayvat Bendi, piknik yapmanın yanı sıra orman yürüyüşleri, bisiklet turları gibi seçeneklere de sahiptir. Büfe, kır lokantası, çocuk oyun parkları gibi alanlarıyla ideal bir piknik alanı olan bölge, yaban domuzu, geyik, karaca, altın çakal, sansar, kurt, şahin, tilki, saksağan, serçe gibi hayvan türlerini de bünyesinde barındırmaktadır.

11Aziz Paşa Mesire Yeri

İstanbul’un merkezine yakın olması ve geniş bir alanda yer alması nedeniyle İstanbul’un en çok ziyaret edilen piknik alanlarından biri olmaktadır. Eyüp – Kemerburgaz’da yer alan Aziz Paşa Mesire Yeri, İstanbul’da temiz hava ve oksijen için ideal yerlerden biri olmaktadır. Özel organizasyonlar için piknik yapılmasına uygun bir bölge olmasının yanı sıra ailelerin de tercih ettiği bir piknik alanı olan Aziz Paşa, mangal malzemeleri gibi ihtiyaçların karşılandığı mağazalara sahiptir. Geniş bir alanda yer almasından dolayı hafta sonlarında dahi yer bulmak zor olmamaktadır.

12Bahçeköy Fidanlığı

İstanbul’da piknik yapılacak yerler arasında Bahçeköy – Sarıyer’de bulunan Bahçeköy Fidanlığı’da bulunmakta, çok sayıda ağaç türü ile özel bir piknik alanı olmaktadır. Belgrad Ormanları’nın giderken sol tarafta bulunan fidanlığa Maslak – Sarıyer yolu üzerinden gitmek mümkündür. 83 dönüm olan fidanlığın 43 dönümünde fidan yetiştirme alanı olarak kullanılmakta ve piknik yapmak için de oksijen deposu olarak tercih edilmektedir. Yeşilin birçok tonunu bulmanın mümkün olduğu bu doğal güzellikte, insanlar aileleri ve sevdikleriyle hoşça vakit geçirmektedir. Genelde iğne yapraklı ağaçlar olan ladin, göknar, servi, mazı, ardıç türleri ile süs bitkileri olan akuba, taflan, şimşir, ortanca, dağ muşmulası, kartopu üretilmektedir.

İlginizi çekebilir: İstanbul gezilecek yerler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here