İstanbulda Kahvaltı Yapabileceğiniz Mekan Önerileri

2
196
İstanbulda kahvaltı

İstanbulda kahvaltı yapılacak yerleri keşfederek ile güne güzel başlamanın ilk adımını atalım. Keyifli bir gün geçirmenin yolu tabi ki güzel bir kahvaltıdan geçer. Peki, İstanbul’da nerede güzel, keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz?  Özellikle de pazar sabahı bazen dışarıda sevdiğin insanlarla birlikte kahvaltı yapmak istersiniz.

İstanbulda  Kahvaltı Nerede Yapılır?

İstanbulda  Kahvaltı Yapabileceğiniz Mekân Önerileri

İstanbul eşsiz manzarası, tarihi yerleri ile kahvaltı yapılacak çok sayıda seyirlik alana sahiptir. Kışın kahvaltı mekânları için kapalı alanlar seçilse bile, yazın açık alanlar tercih sebebidir. Kahvaltı yapılacak mekânlar arasında, tarihi yalılar, köşkler ve tabiat içerisinde kahvaltı mekânları yer almaktadır. Kahvaltı mekânları, kişisel imkânlar yardımı ile de ayarlanabilir. Bunun en güzel örneği, baharda yapılacak kır kahvaltılarıdır. Tüm ailenin bir arada olduğu bu davetler, oldukça keyifli ve eğlenceli olacaktır.

1Tabiat İçerisinde Yer alan Başlıca Kahvaltı Mekânları

sari-kosk-emirgan

Tabiat içerisinde yer alan başlıca kahvaltı mekânlarına verilecek örnekler şunlardır:

  • Anadolu Kavağında yer alan kafeler
  • Yıldız Parkı içerisinde yer alan köşklerdeki kahvaltı mekânları
  • Polonezköy içerisinde yer alan kahvaltı alanları
  • Emirgan Korusu’nun içerisindeki Sarı Köşk
  • Şile’deki Saklıgöl civarındaki tesisler. Buraları, tabiatın içerisinde olan, bu nedenle tercih edilen, sessiz ve huzurlu mekânlardır.

Özellikle, çocuklu ailelerin hafta sonları tercih edeceği mekânlar arasında da başı çekecektir.

İstanbul’da Şehrin Gürültüsünden Kaçmak İsteyenlere Öneriler

İstanbul’da şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için, tabiat içerisindeki mekânlar, önerilecek yerler içerisindedir. İstanbul’da bulunan bu alanlar, şehrin oksijen deposu olan yerlerdir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için de alternatif mekânlardır. İstanbul yakınlarındaki orman ve tarihi korular, kahvaltı mekânları ile de tercih edilmektedir. Bazen doğada kişisel imkânlar ile de kahvaltı organizasyonları yapılabilir. Ailecek ve yakınlar ile yapılacak bu piknik şeklinde kahvaltılar, hafta sonu yapılacak keyifli aktivitelerdir.

Tabiat İçerisinde Yer Alan Kahvaltı Mekânlarını Daha Yakından Tanıyalım

İstanbul’a yakınlığı ile bilinen Polonezköy, kahvaltı mekânları ile öne çıkmış yerlerdendir. Tabiat içerisinde kuş sesleri arasında, şehrin gürültüsünden uzak, huzurlu bir kahvaltı keyfi yaşanabilir. Polonezköy’deki evler, eski Polonyalı göçmenlerden kalmış, iki katlı ve tek katlı evlerdir. Bahçede masalarda yapılacak bir kahvaltı, tabiat severler için önerilecek alternatifler arasındadır. Şile Saklıgöl de adını aldığı gölün güzelliği ve yanındaki kahvaltı mekânı ile tercih edilebilir. Anadolu Kavağı’nın sırtlarında Boğaz manzarası eşliğinde, serin bir kahvaltı keyfi yaşamak isteyenler için, alternatifler bulunur.

İstanbul’da Tarihi Mekânlarda Kahvaltı Keyfi

İstanbul’da tarihi mekânlarda yapılacak kahvaltılar, paha biçilemez güzelliktedir. Bu mekânların ayrı bir güzelliği bulunmaktadır. Tarihi atmosferin içerisinde, muhteşem güzellikte bir kahvaltı için, kasır ve yalılar çok önemli hizmetler sunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik etmiş şehrin, muhteşem güzellikte mimari eserleri, bu konuda da hizmet vermektedir. Bu mekânları daha yakından tanımak gerekirse, ilk akla gelenler şöyle sıralanacaktır:

Yıldız Parkı içerisinde yer alan köşklerde yapılacak kahvaltılar, tarihi atmosferi yaşamak adına önerilir. Beşiktaş sırtlarındaki bu mekân, oldukça nezih mekânlar içerisindedir. Emirgan Köşkü içerisindeki Sarı Köşk’te eşsiz Boğaz manzarası ve korunun güzelliği ile tercih edilecektir. Kanlıca sırtlarındaki Mihrabat Korusu içerisindeki tesisler de önerilecek yerler arasındadır.

Adalarda Kahvaltı Keyfi

İstanbul’a yakınlığı nedeniyle, Adalar da gezilecek görülecek yerler arasında, ilk sıralarda yer almaktadır. Adaların özellikle, bahar ve yaz aylarının başlarında gezilmesi önerilmektedir. Mimoza ağaçlarının güzelliği, eşsiz Marmara Denizi manzarası ile görülmesi gereken yerler içerisindedir. Sırasıyla, Kınalıada, Burgaz, Heybeli ve Büyükada’da sahil boyunca çok sayıda lokanta bulunmaktadır. Bu lokantaların pek çoğu sabah saatlerinde, kahvaltı mekânları olarak hizmet vermektedir. Açık büfe kahvaltı, sınırsız çay seçenekleri ile manzaranın tadını çıkarmak mümkündür. Adalar, İstanbul’a mesafe olarak yakın olmakla birlikte, farklı dokuya sahip yerler içerisindedir. Sabahları yapılacak kahvaltının ardından, bisiklet kiralanabilir. Bu sayede tüm ada gezilip, keyifli anlar yaşanabilir. Hafta sonları çok kalabalık olan adalar için önerilecek olan, sabah erken saatlerde yapılacak kahvaltı aktiviteleridir. Bu sayede huzurlu ve sakin bir ortamın keyfini çıkarmak mümkün olacaktır.

2Sarı Köşk, Emirgan Korusu

Polina-Polonezkoy

İstanbul’un en güzel korularından biridir. Özellikle lale zamanı tam bir görsel yaşanmaktadır. Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk adlı üç köşkü bünyesinde barındıran koruda Sarı Köşk en çok boğaza hakim manzarası sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Kahvaltı hafta içi serpme olarak, hafta sonu ise açık büfe olarak sunuluyor. Beltur’a bağlı diğer tüm köşklerde olduğu gibi hafta içi serpme kahvaltı ücreti 2018 itibariyle kişi başı 32. 5 TL, hafta sonları açık büfe  kahvaltı için kişi başı 42. 5 TL ücret talep ediliyor.

3Polina, Polonezköy

sakligol-karamendere-tesisi

İstanbulda kahvaltı için doğa içinde  ev yapımı pastaları, reçelleri, çıtır çıtır köy biberleri ve Cabbar isimli papağanı ile nam salmış ağaçlar altında, yemyeşil bir kahvaltı mekanı isterseniz burasını tercih edebilirsiniz. Sadece hafta sonu servis edilen serpme köy kahvaltısı ücreti kişi başı 60 TL olup diğer mekanlara göre biraz daha pahalıdır.

4Saklıgöl Karamandere Tesisleri, Şile

yildiz-korusu-kir-kahvesi

İstanbul’a bu kadar yakındayken çok uzaklarda hissedebileceğiniz göl kıyısında huzurlu bir mekan arıyorsanız burasını tercih edebilirsiniz. Karamandere Köyünün az ilerisinde yer alan bu saklı göle gidip kahvaltınızı dağ havasında yapabilirsiniz.

5Kır Kahvesi, Yıldız Korusu (Yıldız Parkı)

Mihrabat-Korusu-Kanlica

İstanbul’un göbeğinde olmasına rağmen şehrin kalabalığından sizi bir anda uzaklaştırıp doğa ile buluşturan Yıldız Parkı gizli saklı bir ormandır. Kır Kahvesi de Yıldız Parkı içindeki Malta Köşkü Beltur ya da Çadır Köşkü gibi diğer Beltur mekanlarına nazaran daha mütevazi olan bir yerdir. Serpme kahvaltı 32,5 TL olup, diğer mekanlara yakın fiyattadır. Bir yandan kahvaltınızı yaparken, diğer yandan huzur verici ortamı ile keyif alabilirsiniz.

6Mihrabat Korusu, Kanlıca

Yoros-Cafe-Restaurant-Anadolu-Kavagi

İstanbul’un en güzel korularından biri olan Kanlıca’daki Mihrabat Korusu’dur. Hem ormanın içinde 3 kilometrelik bir yürüyüş parkuruna sahip, hem de muhteşem bir boğaz manzarasına. Sınırsız çay da dahil kişi başı 62 TL’ye sunulan Mihrabat kahvaltısında 0-6 yaş çocuklar ücretsiz kahvaltı yapabiliyor.

7Yoros Cafe & Restaurant – Anadolu Kavağı

İstanbulda kahvaltı

Özellikle serpme kahvaltısıyla ünlüdür. Yoros Cafe ismini, Anadolu Kavağı’nın yanı başındaki Yoros Kalesi’nden almaktadır. Yoros Cafe hem eşsiz Boğaz manzarası ile hem de kahvaltısı ile insanı büyülemektedir. Şirin bir dekorasyona sahip olan Yoros Cafe’de ahşap masa ve sandalyeleri bulunmaktadır.Yoros Cafe hakkında yazdığımız yazıyı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

8Dilruba Restaurant

İstanbul kahvaltı yapılacak yerler arasında keyifle kahvaltı yapacağınıza inandığımız Dilruba Restaurant Üsküdar Fethi Paşa Korusunda bulunuyor boğaza karşı, nezih bir restauranttır.  Hizmeti güzel, fiyatlar oldukça makuldür. Erguvan ve çam ağaçlarıyla kaplı bu koruda keyifli vakit geçirip açık büfe kahvaltınızı yaparken huzurla doyacaksınız.

2 YORUMLAR

  1. Koca istanbulumuzda bilmediğimiz yerler buralar teşekkürler ama dahası vardır diye düşünüyorum sayın yöneyicim 🙂
    Paramız olduğunda gidebilmek için bu bloğu daha geliştirmenizi rica ediyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here