İstanbul’da Gezilecek Camiler

1
75
İstanbul’da Gezilecek Camiler

İstanbul’da Gezilecek Camiler İslam dünyasının kutsal geceleri olan kandiller aynı zamanda yaklaşan Ramazan ayının da habercisidirler. Tövbe ve istiğfar edilerek geçirilen bu geceler aynı zamanda cami ziyaretlerinin de yapıldığı özel gecelerdir. İstanbul kutsal mekanlar, camiler açısından bir hayli zengin bir şehirdir. Yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bu güzel şehir padişah, sultan, sadrazam hayratlarıyla dolu üstün mimarlık örneklerine imza atmış camilerle bezenmiştir. İhtişamlı bu camiler yüksek tavanları ile insanda sonsuzluk hissi uyandırırken bu atmosferde bulunup;  kutsal geceleri ve günleri idrak etmek isteyen insanlarla dolup taşmaktadır.

İstanbul’da Gezilecek Camiler

Bir dünya şehri olan İstanbul, Fatih Sultan Mehmet’in şehri fethedip Müslüman toprağı yapmasından itibaren birbirinden ihtişamlı ve büyüleyici camilere de ev sahipliği yapmıştır. Tarihi güzellikleriyle dünyanın birçok yerinden gelen turistlerin ilgi gösterdiği şehir, camileri, sarayları ve külliyeleri gibi yapılarıyla eşsiz mimari eserlerin ana merkezi olmuştur. İstanbul’da Gezilecek Camiler Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlanan cami yapımı, dönemin padişahları tarafından büyük önem ve hassasiyet gösterilerek tamamlanmıştır. Dönemin alanında en iyisi olan mimarlarının projeleriyle günümüze kadar ulaşan bu camiler, her dönem farklı mimari tarzları ortaya koymuş ve güzellikleriyle herkesi büyülemiştir.

cami

İstanbul’da Ziyaret Edilebilecek Camiler ve Kısa Tarihçileri

İstanbul avrupa yakasında gezilecek camiler Anadolu yakasındaki camilere nazaran çok daha fazladır. Bunların en ihtişamlı olanlarından biri Sultanahmet Camii’dir.

Sultanahmet Camii

İstanbul’da Gezilecek Camilerden ilki, İsmini aldığı Sultanahmet semtinde bulunan bu camii Sultan 1.Ahmet tarafından  Mimar Sinan’dan sonra önemli bir mimar olan Sedefkar Mehmet Ağa tarafından yapılmıştır. En önemli özelliği Osmanlı İmparatorluğu döneminde ilk altı minareli camii olmasıdır. Fetret döneminde tahta geçen 16.padişah olmasından ötürü camiinin on altı şerefesi bulunmaktadır. Camiinin bahçesinde genç yaşta vefat eden Sultan 1.Ahmet’in mezarı da bulunmaktadır. Konum itibariyle Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi mekanların arasında kalmaktadır.

İstanbul’da yer alan ve akla ilk gelen cami olan Sultanahmet Camii, tarihi bir camii olarak yurtiçi ve yurtdışından birçok turistin tarafından ilgi gösterilen ve en çok ziyaret edilen cami olmaktadır. 1617 yılında I. Ahmet’in isteği üzerine mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’nın yaptığı Sultanahmet Camii, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan ilk 6 minareli cami olarak da önemli bir yere sahiptir. İç süslemelerinde yer alan çinilerde kullanılan mavi rengin ağırlıkta olmasından dolayı yabancı turistlerin Blue Mosque–Mavi Camii adını verdikleri cami, padişahların namaz kılması için bulunan hünkâr mahfili bölümüne geçilmesini mümkün kılan hünkâr kasrının inşası konusunda ilk olma özelliğindedir.

valide-sultan-cami

Valide Sultan Camii

Eminönü’nde bulunan Yenicamii diğer adıyla Valide Sultan Camii konum itibariyle İstanbul’un hemen her tarafından rahatlıkla ulaşılabilecek yerdedir. Şehrin karşı tarafından gelenler vapurdan indikten sonra kısa bir yürüyüş mesafesiyle bu güzel camiiye ulaşabilirler. Meşhur çiçek pazarının karşısında yer alan bahçesi ve şadırvanı kuşlarla dolu olan bu camiinin yapımına 1597 yılında III.Murad’ın hanımı Safiye Sultan tarafından başlanılmış fakat 1665 yılında IV.Mehmed’in annesi Turhan Hatice Sultan’ın desteği ile bitirilebilmiştir.

hirkai-serif

Hırka-i Şerif Camii

Kutsal günlerde ziyaret edilen bir diğer camii de Hırka-i Şerif Camii’dir. Peygamber Efendimizin hırkasının sergilendiği bu camii sırf bu kutsal emaneti görmek için gelen ziyaretçilerle bir hayli kalabalık olmaktadır. İstanbul’un Fatih Semti’nde yer almaktadır. Hz. Muhammed Efendimizin üzerinde bulunan bu hırka kendisi tarafından Veysel Karani’ye verilmiştir. Bu kutsal anı tüm İslam alemine bir emanet olmak üzere bu camide sergilenmektedir. Koruyuculuğu ise Veysel Karani’nin soyundan gelen kişilerce yapılmaktadır. Bu kutsal mekana hakim olan amber kokusu ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

sumbul-efendi-cami

Sümbül Efendi Camii

Sümbül Efendi Camii kandillerde ziyaretçi akınına uğrayan bir diğer camiidir. Kocamustafa Paşa semtinde bulunur. Manastır  Kilisesi olarak yapılan bu camii İstanbul fethedildikten sonra Veziriazam Koca Mustafa Paşa tarafından camiye çevrilmiştir. Tamamıyle Türk Mimarisi izlerini taşır hale getirilmiştir. Bu camiinin en önemli özelliği kandillerde kandil yakma geleneğinin bu camii ile başlamış olmasıdır.

eyup-sultan-cami

Eyüp Sultan Camii

İstanbul’un en önemli kutsal mekanlarından bir diğeri de Eyüp Sultan Camii’dir. Eyüp Sultan Hazretleri;  Hz.Muhammed’in (s.a.v) İstanbul’un fethi için onu fethedecek kumandan ne güzel kumandan onu fethedecek asker ne güzel asker sözlerinden çok etkilenerek İstanbul kuşatmasına ilerlemiş yaşına rağmen katılmış ve şehit olmuştur. Fatih Sultan Mehmed’in direktifleri ile hocası Akşemseddin tarafından bulunan mezar türbe haline getirilmiş olup; çok da ihtişamlı bir camii inşa edilmiştir. Pencerelere Besmele, Hz.Muhammed Efendimizin isimleri ve Kelime-i Tevhid yazılmıştır. İstanbul’da kutsal gün ve gecelerin dışında da belki en kalabalık olan camilerdendir.

Hz. Muhammed’i evinde misafir eden Eyüp Sultan’ın (Halid b.Zeyd) türbesinin bulunduğu Eyüp Sultan Camii, ilk olarak Fatih Sultan Mehmet döneminde 1458 yılında yaptırılmıştır. 1766’da meydana gelen depremde yıkılan cami, III. Selim döneminde 1800’de tekrar inşa edilmiştir. İkinci inşasında dönemin mimari tarzı olan barok ve rokokonun uygulanmasından dolayı caminin ilk hali günümüze ulaşamamıştır. Kesme taşlarla oluşturulan sekizgen bir türbe şeklinde yapılan camide mermer süslemeler de bulunmaktadır. Haliç’in kıyısında yer alan Eyüp Sultan Camii, her yıl sayısız turist tarafından ziyaret edilmektedir.

cami-gezileri

Diğer Camiler

İstanbul’un boğaza nazır camilerinden olan Ortaköy Camii diğer adıyla Büyük Mecidiye Camii 1854 yılında yapımı bitmiş bir camiidir. Adıyla anılan Ortaköy Semti’nde bulunmaktadır. Abdülmecit’in kubbeye yaptığı hat işçiliği ile de ünlü bir camiidir. Estetik olarak ta çok başarılı bir eser olarak yorumlanmaktadır. Her açıdan güneş alacak şekilde tasarlanmıştır. Nusretiye Camii de İstanbul’da özellikle  kandil günleri ziyaret akınına uğrayan gezilecek camilerdendir. 1823 yılında Sultan II.Mahmud tarafından yapılmış olup; yapımı 1826 yılında bitmiştir. Barok uslüpla inşa edilmiştir.

Bir de Ramazan Ayı ve kandillerde ziyaret edilen İstanbul’un en önemli türbesi olan Hz.Yuşa Türbesi’nden söz edebiliriz. Çok uzun boylu Hz.Yuşa’nın bulunduğu kuvvetli rivayetlere dayanan yer üzerinde inşa edilen on yedi metre uzunluğundaki mezarı bu özel günlerde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Boğazın en üst kısmında yeşillikler içerisinde bulunan bu türbe İstanbul’un kutsal mekanları arasındadır.

Süleymaniye Camii

Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak ifade ettiği Süleymaniye Camii, en çok ziyaret edilen başyapıtlardan biri olmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan caminin yapımı yedi yıl sürmüş ve 1557 yılında inşası tamamlanmıştır. Camii, imparatorluğun en zengin olduğu dönemlerde yapılmasından dolayı her türlü kaynağa sahip olarak ihtişamıyla etkilemektedir. İstanbul’daki tarihi camilerden en büyük kubbeye sahip olan Süleymaniye Camii, 53 metre yüksekliğinde ve 26.5 metre çapındadır. Manzarasıyla da büyüleyici bir etkiye sahip olan bu yapı, Haliç ve Boğaziçi’nin manzarasının izlenebileceği eşsiz bir konuma sahiptir.

Fatih Camii

Fatih Sultan Mehmet döneminde Mimar Atik Sinan tarafından yapılan Fatih Camii, 1470 yılında ibadete açılmıştır. Bulunduğu konum itibariyle o dönemde şehrin tam ortasında yer almasından dolayı bu bölgede yapılması uygun görülen camii, henüz fethedilmiş bu şehirde yeni bir dini inancın olduğunun simgesel olarak anlatımıdır. 1766 yılında yaşanan depremden büyük zarar göre camii, 1767 yılında III. Mustafa tarafından farklı bir mimariyle tekrar inşa edilmesi nedeniyle caminin ilk hali günümüze ulaşamamıştır. İstanbul’da bulunan en büyük külliye olma özelliğinin yanında 16 medrese, darüşşifa, misafirhane, imarethane, kütüphane, türbeler ve Fatih Sultan Mehmet’in türbesiyle değerli bir eser olmaktadır. İstanbul’da gezilecek camiler listesine eklemeniz gereken en önemlilerinden birisidir.

Ortaköy Camii

İstanbul Boğazı’nın yanı başında yer alan Ortaköy Camii, 1854 yılında Sultan Abdülmecit döneminde Mimar Nigoğos tarafından yapılmıştır. Zarif bir mimarisi olan caminin, tek şerefeli iki minaresine merdiven aracılığıyla çıkılabilmektedir. Mozaik ve mermer kullanımının olduğu caminin minberi somaki kaplı mermerden yapılmıştır. Harim ve hünkar bölümünün bulunduğu Ortaköy Camii, Boğaziçi’nin en güzel yerinde bulunmakta ve turistler için eşsiz bir manzara imkanı sunmaktadır. Yılın her dönemi birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği camii, İstanbul’un en güzide yerlerinden birinde bulunmaktadır.

Beyazıt Camii

İstanbul’da Gezilecek Camilerden bir diğeride, Beyazıt döneminde Mimar Yakup Şah b.Sultan Şah tarafından yapılan ve 1505 yılında ibadete açılan Beyazıt Camii, İstanbul’da bulunan ve ilk haliyle günümüze ulaşmayı başaran en eski camilerden biri olmaktadır. Osmanlı mimarisinin yer aldığı camii, İstanbul Üniversitesi, Beyazıt Meydanı ve Kapalı Çarşı’nın orta noktasında bulunmaktadır. Medrese, kervansaray, hamam ve sıbyan mektebinin de yer aldığı Beyazıt Camii’nin kare şeklinde bir iç kısmı olup dört büyük kemerin dört payeye oturtulmasıyla 16,78 metre çapa sahip bir kubbeyi taşımaktadır. II. Beyazıt Türbesi’nin de yer aldığı camii, tarihi Osmanlı dönemi camisi olarak turistler tarafından ilgi görmektedir.

Eminönü Yeni Camii

III. Mehmet’in annesi Safiye Sultan tarafından 1597’de inşasına başlanan Eminönü Yeni Camii, IV. Mehmet’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından 1663’te tamamlanmıştır. Valide Sultan Camii olarak da ifade edilen camii, İstanbul’da bulunan en görkemli camilerden biridir. Yapımı 66 yılda tamamlanan Eminönü Yeni Camii, Osmanlı sultan aileleri tarafından ihtişamlı ve büyük camilerin son örneğidir. Mimarisi için Mimar Sinan’ın Şehzade Camii’nde oluşturduğu plandan yararlanılmış ve bu planın daha ayrıntılı bir şekilde uygulanması sağlanmıştır. Caminin boğaza bakan tarafından bulunan hünkar kasrının, İstanbul’da Gezilecek Camiler 17 yüzyıldaki en ihtişamlı Osmanlı kasrı olması ve caminin 3 giriş kapısının bulunması, diğer özellikleri arasında yer almaktadır.

1 YORUM

 1. ”Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!
  Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.
  Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!
  Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.

  Nice revnaklı şehirler görülür dünyada,
  Lakin efsunlu güzellikleri sensin yaratan.
  Yaşamıştır derim, en hoş ve uzun rü’yada
  Sende çok yıl yaşayan, sende ölen, sende yatan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here