İstanbul’da Denize Girilecek Yerler

0
289
İstanbul’da Denize Girilecek Yerler

Sizler için ağustos ayının sıcak ve bunaltıcı havasından sıyrılıp ferahlamak isteyeceğiniz en ideal İstanbul’da denize girilecek yerler listesini hazırladık. Kurban Bayramı’nın yaz aylarına denk gelmesi ve birçok kurumda 9 gün tatil olarak birleştirilmesi nedeniyle tatil planı olan kişiler için ideal bir durum olmaktadır. 11 – 14 Ağustos arası olan Kurban Bayramın’da bir tatil planı olmayan veya Akdeniz ve Ege Bölgesinde yer alan sahil kıyısında bulunan şehirlere gidecek kadar zamanı ve bütçesi olmayan kişiler için de İstanbul’daki plajlar ilgi odağı olmuştur.

Yaz tatili denince akla ilk gelen şehirler. Muğla, Bodrum, Antalya, İzmir olsa da İstanbul’da bulunan bazı tatil mekanları da denize girmek isteyen kişiler için popülaritesini korumaktadır. Bu tatil mekanları gerek doğal güzellikleri, gerek sahili, gerek denizi ile yazlıkçıların ilgisini çekmektedir.

İstanbul’da Denize Girilecek Yerler

Uzun yıllarca denize kıyısı olan bir şehir olmasına rağmen İstanbul’daki kirlilik nedeniyle insanlar sağlıksız koşullara maruz kalmamak adına bu şehirdeki denizleri tercih etmese de son yıllarda belediyenin yoğun ve titiz çalışması sonucu denizler kirden arındırılıp sağlığa uygun hale getirilmiştir. Uzmanlarca da denize girilmesinde sakıncanın bulunmadığı yerleri öğrenmek isteyen kişilerin tercih edebilecekleri yerler belirlenmiştir. İstanbul’da denize girilecek yerler sırasıyla;

1Kilyos

kilyos

Şehir merkezi olarak kabul edilen Taksime yakın oluşu ve Sarıyer’de yer alması nedeniyle birçok insanın denize girmesi için ideal bir yer olan Kilyos, Karadeniz kıyısında bulunan şehrin güzide sahillerinden biridir. Kumsalı ve denizi ile tatilcilerin yoğun ilgisi haline gelen Kilyos, Kurban Bayramında tatil planı olmayan veya uzak bir yere gitme imkanı olmayan kişiler için ideal tercihlerden biridir. Hafta sonu günübirlik tatil için tercih edilen Kilyos’un özel plajları da mevcuttur. Solar Beach, Burc Beach gibi özel plajlarının yanı sıra ücret ödemek istemeyenler için halk plajlarının da bulunduğu Kilyos’un en ünlü plajı Büyükdere Plajı olup başka şehirden gelip yakın bir bölgede konaklama yapmak isteyenler için Rumeli Feneri’ne yakın koylarda deniz kıyısında yer alan konaklama mekanları da bulunmaktadır. Karadeniz’in İncisi olarak da adlandırılan Kilyos, lacivert denizi ve şifalı kumsalıyla Kurban Bayramında tatil planı yapmak isteyenler için güzel bir tercih olacaktır.

2Şile

sile-plaji

Doğal güzellikleri ve 60 km’ye varan büyük ve uzun sahil şeridi ile İstanbul’da yer alan nadide denize girilebilen bir yer olan Şile, Karadeniz kıyısında bulunmaktadır. 10 kilometrelik sahili olan Şile’nin halk plajına giriş ücretsiz olup mavi bayraklı bir plaj olma özelliğindedir. Şile Halk Plajı, bir diğer adı olan Ayazma Plajı, 1175 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğindedir. Haziran ve Eylül ayları arasında tatilcilerin uğrak yeri olan Şile, bu aylarda denizin en güzel olduğu zaman olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle Ağustos ayına denk gelen Kurban Bayramı’nda tatil için tercih edilebilecek bir yer olan Şile’nin denizi çok temizdir. Ayazma Plajı dışında Ağlayankaya, Kumbaba ve Uzunkum Plajlarının da bulunduğu Şile’nin 17 kilometre uzaklıktaki Akçakese Plajı da kumu ve deniziyle tatilciler tarafından ilgi görmektedir.

3Adalar

buyukada_plaj

İstanbul’da yer alan Büyükada, Kınalı, Burgaz, Heybeli Ada gibi yerler de denize girilebilecek yerleri olan ve sağlıklı ve temiz olduklarına dair onay alınmış plajlara sahiptir. 5 yıl boyunca her 15 günde bir yapılan tetkikler ve deniz analizleri sonucunda buralarda yer alan denizlerin temizlik kalitelerinin A kalitesi olarak değerlendirilmiştir. İstanbul’da tatil yapmak isteyen kişiler için de önemli bir ayrıcalık oluşturmasını sağlamaktadır. Bayram tatili için İstanbul’da kalmak isteyen veya İstanbul’a ziyaret amaçlı gelmek isteyen kişilerin aynı zamanda deniz tatili yapmalarına olanak sağlayan Adalar, masmavi ve tertemiz koyları ve altın gibi kumuyla denizin ve güneşin zevkini yaşamak isteyen kişiler için ideal doğru bir tercih olacaktır. Adalar, konaklama imkânıyla, ücretli ve ücretsiz halk plajları gibi alternatifleriyle bayram tatilinde güzel bir deneyim yaşamak isteyen kişilerin ilgisini çekmektedir.

4Riva

riva-plaj

İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Riva, Beykoz ilçesinin Karadeniz’e bakan semtinde bulunmaktadır. Riva Plajı’nın bir diğer adı olan Çayağzı Plajı ile Riva, tatil yapmak isteyen kişiler için doğru bir tercih olmaktadır. İstanbul’un en temiz denizlerinden biri olan Riva’dır. Hem İstanbul’da kalmak hem de deniz tatili yapmak isteyen kişiler için ideal bir tatil merkezi olmaktadır. Ayrıca Riva’da bulunan bir diğer plaj olan Elmasburnu Plajı’nda da deniz ve güneşin yanı sıra kamp kurma imkânı da bulunmaktadır.

5Poyrazköy

Poyrazkoy-plaji

İstanbul’un Anadolu yakasının bir diğer temiz ve güzel planı olan Poyrazköy Plajı, Beykoz’da yer almaktadır. İstanbul’da yer alan ve temiz olması sağlanan plajlardan biri olan Poyrazköy Plajı, sakinliğiyle de insanların dikkatini çekmektedir. Kalabalıktan uzak ve sakin bir tatil geçirmek isteyen kişiler için ideal bir yer olan Poyrazköy Plajı’nda üç adet plaj bulunmaktadır. Bu plajlardan birinin kadınlar plajı olması da burayı tercih eden kişiler için önemli bir ayrıntıdır. Aile veya arkadaşlarla İstanbul’da denize girmek isteyen kişiler için ideal bir yer. Poyrazköy, tatil günleri için de güzel bir aktivite olacaktır.

6Silivri

Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’da titizlikle yürütülen denizlere girilmesi yönündeki temizlik çalışmaları neticesinde uygun hale getirilmiştir. Silivri’nin Büyükçekmece’den Kumburgaz, Celaliye ve Selimpaşa’ya kadar bulunan kıyı kesiminde denize girilmektedir. Kurban Bayramı’nın yaz sezonuna denk gelmesiyle İstanbul’da tatil mekânı arayanlar için alternatiftir. Silivri, 500 metre uzunluğundaki Selimpaşa Plajı ile Semizkum, Çanta, Gümüşyaka Plajları’yla doğru bir tercih olacaktır.

7Florya Plajı

Florya-Plaji

İstanbul’un en eski plajlarından biri olan Florya Plajı’nda, Florya Güneş Plajı ve Florya Menekşe Plajı yer almaktadır. 800 metre uzunluğundaki Florya Güneş Plajı’nın girişi ücretlidir. Para vermek istemeyen kişiler için de 600 metre uzunluğundaki Florya Menekşe Plajı diğer alternatif olarak değerlendirilebilmektedir. İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Florya Plajı, bayram tatilinde tercih edilebilecek plajlardan biri olmaktadır.

8Caddebostan Plajı

İstanbul’un Anadolu yakasında ve Kadıköy civarına yakın bulunan Caddebostan Plajı’nda biri ücretli üç adet plaj mevcuttur. Plajların kumluk olması, şezlonglar, şemsiyeler, soyunma kabinleri, duşlar, cankurtaran kuleleri, tuvalet ve büfe gibi imkânlarıyla çocuklu ailelerin de rahatlıkla tercih edebileceği yer olan Caddebostan Plajı, Kurban Bayramı’nda İstanbul’da deniz ve kumun yanı sıra piknik ve yeşil doğayla içice olmak isteyen kişiler için de güzel bir alternatif olmaktadır. İstanbul’da denize girilecek yerler listesini sizlere sunduk sizde denize girmek isterseniz buralardan birini tercih edebilirsiniz.

Ayrıca deniz harici bir yerlere gidip kafa dağıtmak isterseniz de ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here