İstanbul’da bulunan Sosyal Tesisler

0
95
İstanbul’da bulunan Sosyal Tesisler

Tarihi güzellikleri ve eşsiz manzarası ile İstanbul, gezilecek yerler arasında, ilk sıralarda gelir. Kahvaltı ve yemek mekanlarında, tarihi yalıları, camileri ve Boğazı gören yerler tercih edilmektedir. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen İstanbul’da, Anadolu ve Avrupa Yakasında çok sayıda sosyal tesis bulunmaktadır.

İstanbul’da Bulunan Sosyal Tesisler

İstanbul’daki sosyal tesisler, manzarası itibariyle, gelen ziyaretçiler için görsel bir zenginlik sunmaktadır. Ailecek gidilebilecek, güvenli ve fiyat açısından uygun olmaları tercih sebebidir. Her kesime hitap edebilmektedir. Küçük çocuklarınızla gittiğiniz takdirde, bazı tesisler içerisinde bulunan aktiviteler de onları mutlu kılacaktır. Çocuk parkları, yemek masalarının yanında bulunan mama sandalyeleri, çocuklu aileler için rahatlatıcı etkenlerdir. Yemek menüleri çok kapsamlıdır. Restoran kısmında, eşsiz manzaraya karşı, en lezzetli yemekleri yemek mümkündür.

Dilediğiniz takdirde, kafeterya kısmında tost, hamburger gibi fastfood yiyecek ve içecekleri almanız imkan dahilindedir. Boğaz manzarasına karşı çay ve kahve servisleri ile tatlı ikramları da bulunmaktadır. Zengin bir yiyecek listesine sahip bu mekanlarda, fiyatlar da diğer yerlere nazaran çok daha uygundur. Dışarıda on, on beş TL. içilebilen Türk kahvesi, sosyal tesislerde beş TL.’ ye içilebilmektedir. Kahvaltı mekanları açısından da tercih edilen yerlerin başında gelmektedir. Kişi başı kahvaltı on beş TL. civarındadır. Simit, poğaça ve sigara böreği alınarak ta kahvaltı sofrası çeşitlendirilebilmektedir. Boğaz manzarasında, mimoza ve erguvan ağaçlarının gölgesinde, muhteşem bir sabah kahvaltısı, çok uygun fiyatlarla yapılabilmektedir. Bahsi geçen sosyal tesislere birkaç örnek verecek olursak:

  • Beykoz Sosyal Tesisleri
  • Beltur’a bağlı Pembe Köşk Restoran
  • Çamlıca Sosyal Tesisleri
  • Florya’da bulunan sosyal tesis
  • Arnavutköy’deki Sosyal Tesis
  • Fethipaşa Korusu İçerisindeki Sosyal Tesis
  • Dragos Sosyal Tesisleri

Bunların yanı sıra, İstanbul’un hemen her semtinde, bir sosyal tesis görmek mümkündür. Gözdağı, Beykoz Korusu içerisinde, Haliç semtinde ve daha birçok yerde  bulunmaktadır. Manzaraya hakim yerlerde ve geniş alanlarda  tesis edilmiş bu yerler, tercih edilen mekanlardır.

1Boğaz Manzaralı Sosyal Tesisler

Boğaz’da bulunan sosyal tesislerden, birkaçını tanımakta yarar var:

2Beykoz Sosyal Tesisi

Anadolu Yakası’nda bulunan bu tesis, Beykoz Devlet Hastanesinin hemen yakınındadır. Yoldan aşağıya, dik bir yokuştan inilerek varılan mekan, Boğaza nazır konumdadır. Dinlenmek, sohbet etmek için tercih edilen, buluşma mekanlarındandır. Aynı zamanda, ailecek yemek yenebilecek, bir tesistir. Ekonomik oluşu, kalabalık aileler için de tercih edilen yemek mekanları arasında olmasında etkendir. Mevsiminde gidildiği takdirde, Boğazın sırtlarındaki çiçeklenmiş erguvan ağaçları, görsel bir zenginlik oluşturmaktadır. Yemek, kafeterya hizmetinin yanı sıra, yaz aylarında dondurma servisi de bulunmaktadır. Kahvaltı için önerilecek yerler arasındadır.

3Arnavutköy’de Bulunan Sosyal Tesis

İstanbul’un en gözde yerlerinden olan, Arnavutköy’de bulunan bu tesis, eşsiz manzarası, tarihi cami ve yalıları ile de göz dolduran bir konumdadır. Tesisin, yemekhane bölümündeki lezzetli menüleriyle göz doldurmaktadır.

4İstinye’deki Sosyal Tesis

Sarıyer’e yakın bir konumda olan tesisin, Boğaz manzarası, dikkat çeken özelliklerinin başında gelmektedir. Diğer tüm sosyal tesislerdeki yiyecek çeşitliliği, burada da bulunmaktadır. Buranın diğer tesislere nazaran, öne çıkan özelliği, balık çeşitliliğindeki zenginliktir.

Boğaz manzarasının yanı sıra, İstanbul’un doğal güzelliklerini de gören, birçok sosyal tesis bulunmaktadır.

Gözdağı Sosyal Tesisi, bulunduğu konum itibari ile Pendik’in Gözdağı mevkiindedir. Bulunduğu yüksek konum itibari ile, İstanbul manzarasına hakim bir yerdedir. Kafeterya ve yemekhane bölümleri bulunmaktadır. Özellikle, yazın sıcak havalarda serin olması, dış mekanda kahvaltı için, tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Dragos Sosyal Tesisi, Kartal’ın Dragos semtinde yer almaktadır. Sahil yolu üzerindedir. Dış mekan peyzajı açısından, baharda görsel bir güzellik sunmaktadır. Özellikle lale bahçesi, göz doldurmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here