İstanbul Müzeleri: En güzel 10 müze

0
103
İstanbul Müzeleri

Müze gezmeyi seviyorsanız İstanbul müzeleri tam size göre. Konumu ve ulaşım kolaylığı nedeni ayrıca farklı birçok unsuru bünyesinde barındırmaları nedeni ile müze ziyaretinizi İstanbul da bulunan müzelerden yana kullanabilirsiniz. İstanbul da her kesime hitap eden farklı özelliklerde müzeler bulunuyor. Her birinin giriş çıkış saatleri ve giriş ücretleri farklılık göstermektedir. Sizler için en güzel İstanbul müzeleri sıralamasını yaptık.

İstanbul Müzeleri

7Ayasofya Müzesi

ayasofya-muzesi

Dünyanın 8. harikası olarak gösterilen Ayasofya günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. İstanbul da oldukça merkezi bir konumda yer olan müze mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ayasofya kısa tarihi olarak 325 yılında Bizans İmparatoru tarafından kilise olarak yapımına başlanmış, İstanbul’un fethi sonrasında ise 2. Mehmet tarafından Camiye dönüştürülmüştür. Şuan hala müze olarak kullanılan mekanda restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Üst tarafında mozaikler galerisi olarak hizmet verilmektedir. Ayasofya’yı ziyaret etmek istiyorsanız Sultan Ahmet meydanından oldukça yakın, sabah 9.30’dan akşam 17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

6Topkapı Sarayı Müzesi

topkapi-sarayi

Topkapı Sarayı içinde yer alan Müze dünyanın en zengin müzeleri arasında gösterilmektedir. Müze içinde dünyanın en iyi Çin porselenleri, Padişahların kıyafetleri, aksesuarlar pek çok muhteşem eserler yer almaktadır. Çok uzun yıllardır kullanılan Saray içinde ünlü olan kaşıkçı elması da yer almaktadır. Müze birbirinden güzel eserlerin yanı sıra harem odası ile oldukça dikkat çekmektedir. Tarihe merakınız varsa mutlaka Fatih semtinde bulunan müzeyi salı günü hariç her gün ziyaret edebilirsiniz.

5İstanbul Arkeoloji Müzesi

istanbul-arkeoloji-muzesi

Dünyanın en zengin müzeleri arasında gösterilen İstanbul Arkeoloji müzesi Fatih semtinde yer almaktadır. Arkeolojik eserlere meraklı iseniz bu müzeyi mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor. İstanbul Arkeoloji müzesinde Roma ve Bizans dönemine ait önemli eserlerin yanı sıra, Helen, Erken, Orta ve Genç Bronz Dönemi, Kalkolitik dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. Müzeyi salı günü hariç hafta için her gün sabah 9.30 akşam 17 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

4Türkiye Parkı Ve Müzesi

miniaturk

İstanbul da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunan müze her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Türkiye en muhteşem eserlerin minyatür hallerinin bulunduğu yer, açık hava müzesi olarak bilinmekte ve Türkiye de MiniaTürk olarak bilinmektedir. Türkiye de bulunan tüm önemli yapı ve eserlerin küçük yapılarını burada görebilirsiniz. Gerçeğini aratmayan yapılar, 60.000 metrekarelik bir alanda sergilenmektedir. Çocuklar içinde oldukça eğlenceli olan müzede, çocuklar için park alanları ve çeşitli aktivite alanları bulunuyor. küçük bir Türkiye yolculuğu için mutlaka burayı hafta için sabah 10.00 akşam 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

3Kariye Müzesi

kariye-müzesi

İstanbul’un Edirnekapı semtinde bulunan Kariye Müzesi zamanında kilise olarak inşa edilmiştir. İstanbul’un fethinden sonra kilise olarak kullanılan bina 1511 yılında Atik Ali Paşa tarafından mozaiklerle çevrilerek camiye çevrilmiştir. 1958 yılından sonra ise tüm mozaikler ortaya çıkarılarak yapı müze haline getirilmiştir. Hıristiyan kültürüne ait olan birçok resim ve mozaikleri görebileceğiniz yapının tavan ve duvarlarında Hz. İsa ve Meryem mozaik tasvirleri yer alıyor. Mimarisi ve yapısı ile sizi oldukça etkileyecek olan bu müze ziyaret etmeniz gereken müzeler arasında yer alıyor.

2Divan Ve Edebiyat Müzesi

İstanbulModernSanatMüzesi4

Mevlevihane olarak bilinen bina asıl olarak 1975 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Divan edebiyat müzesi, İstanbul’un en eski mevlevihanesi Galata da yer alıyor. Türk kültürüne büyük etkisi olan müze 1491 yılında inşa edilmiştir. Yapılışından dergâhların kapatılışına kadar mevlevihane olarak kullanılan bina, 1975 yılında müzeye dönüştürüldü. Daha önce büyük bir yangın atlatan bina en son olarak 1967- 1972 yılları arasında onarılmıştır. İçerisinde kütüphane, türbeler, ve hazinelerin yanı sıra zaman zaman sema gösterileri , konserler ve konferanslar düzenlenmektedir.

1Resim Ve Heykel Müzesi

RESİM-VE-HEYKEL-MÜZESİ

Heykellere ilgi duyuyorsanız İstanbul müzeleri içerisinde ziyaretinizi Dolmabahçe Sarayı’nın Valiaht Dairesinde bulunan Atatürk emri ile 1937 yılında açılan İstanbul Güzel Sanatlar müzesine çevirebilirsiniz. Bünyesinde birçok farklı resimlerin bulunduğu müzede Türk resim sanatı ile ilgili ek çok eser bulunuyor. Pablo Picasso, Bonnard, Albert, Maurice Utrillo, Henri, Matisse gibi sanatçıların resim ve özgün baskılarını bu müzede bulabilirsiniz. İstanbul Müzeleri Özellikle içerisinde bulunan heykeller sanat severlerin görmesi, gereken yapılar arasında yer alıyor.

Ayrıca İstanbul’da müzelerinde gezerken doğa içinde kahvaltı yapmak isterseniz de sizin için hazırladığımız kahvaltı mekanları listemize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here