İstanbul Havalimanına nasıl gidilir?

2
62
İstanbul Havalimanına nasıl gidilir

İstanbul Havalimanı açılmasının ardından vatandaşlar tarafından İstanbul havalimanına gidiş güzergahları ve ulaşım seçenekleri merak edilmeye başlandı bile. ‘ İstanbul Havalimanı nerede? ‘, ‘ İstanbul Havalimanına nasıl gidilir? ‘ sorusuna yanıt arayan kullanıcılarımız için işte detaylar.

Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan 76.5 kilometrekarelik genişliğe sahip İstanbul Havalimanı Avrupa yakasında Karadeniz kıyısındaki bölgede bulunuyor. Tayakadın ve Akpınar köyleri arasındaki bölgeye inşa edilen İstanbul Havalimanı, Çatalca, Göktürk ve Arnavutköy kavşağında, Terkos Gölü’ne yakın bir alanda konumlandırıldı.

İstanbul Havalimanına nasıl gidilir?

İmrahor Mahallesi Ulubatlı Hasan Caddesi No:255 34283 Arnavutköy İstanbul.

Adres için Google Haritalardan yardım alabilirsiniz.

İstanbul Havalimanına nasıl gidilir? İstanbul Havalimanı’na ulaşım metro, hızlı tren,  otobüs gibi toplu taşıma araçlarının yanı sıra ticari ve özel araçlarla da sağlanabilir.

İstanbul Havaalanı açıldığı ilk günden itibaren tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Oldukça merak konusu olan İstanbul Havaalanı hakkındaki bilgiler ise zaman geçtikçe netlik kazandı ve İstanbul Havaalanı resmi olarak uçuş faaliyetlerine başladı. İstanbul genelinde 1953 yılında hizmete giren ve o günden bu güne kadar kesintisiz hizmet veren Atatürk Havalimanı, İstanbul Havaalanı’nın açılması ile birlikte görevine son verdi.  6 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşen devir teslim töreni ile bu tarihten itibaren alınan yolcu biletlerinde kalkış noktasında Atatürk Havaalanı ifadesi yer aldı.

Yeni İstanbul Havaalanı’na Gidiş Alternatifleri

İstanbul Havaalanı, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda inşa edilmiştir. Bölge olarak Tayakadın ve Akpınar köyleri olarak belirlenen yer, Çatalca ve Arnavutköy Kavşağı’na oldukça yakın bir bölümde yer alır.
İstanbul içerisinden her türlü ulaşımın mümkün olduğu İstanbul Havaalanı’na ulaşımı daha da kolay bir hale getirmek için yeni yol ve metro çalışmaları yapılmıştır.

İstanbul Havalimanı’na otobüs ile ulaşım

İstanbul Havalimanı’na şehir merkezinden havalimanına ve havaalanından şehir merkezine 18 farklı hat ile 150 otobüs, yolcu taşıyacak. Havaalanından şehir merkezine en uzak hat Anadolu yakası yani Pendik yönünde. Ücret ortalaması 30 TL, en sık seferler düzenlenen hatlar ise 18 TL ile Yenikapı-Sirkeci hattı oluyor.

istanbul-yeni-havalimani-ulasimİstanbul Yeni Havalimanı ulaşım bilgileri (Kaynak:www.iett.istanbul)

İstanbul Havaalanı, şehrin birçok bölgesinden kolay ulaşım imkânı sağlar. Şehir İçerisinde 18 farklı rotada toplamda 150 adet şehir otobüsü gün içerisinde belirli saatlerde şehir içinden İstanbul Havaalanı’na yolcu taşır. Çift yönlü olarak çalışan otobüs seferleri, hem İstanbul Havaalanı’na yolcu götürür, hem de alandaki yolcuları şehir içine tekrar bırakır. İstanbul Havaalanı’na en uzak ilçe Pendik’tir. Anadolu Yakası’nda bulunan Pendik’ten İstanbul Havaalanına gitme ücreti ilk aşamada 30 TL olarak belirlenmiştir.  İstanbul Havaalanı’na en yakın olan bölge de Sirkeci- Yenikapı hattıdır. Bu hat gün içerisinde en fazla seferi gerçekleştiren hattır ve ücreti tek gidiş yönü için 18 TL’dir.

İstanbul Havaalanı’na sefer düzenleyen otobüslerin güzergâhları; Beylikdüzü Tüyap, Bakırköy, Alibeyköy Cep Otogarı, Arnavutköy, Kemerburgaz, Başakşehir, Beşiktaş, Hacıosman, Bahçeşehir, Mahmutbey Metro Hattı, Halkalı, Mecidiyeköy Ve Kadıköy’dür.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan şehir merkezine olan otobüs hatları ise şu şekilde: Beylikdüzü Tüyap, Otogar, Bakırköy,Beşiktaş, Alibeyköy Cep Otogarı, Hacıosman, Tepeüstü, Arnavutköy, Kemerburgaz, Sarıyer, Başakşehir, Bahçeşehir, Mahmutbey Metro, Halkalı, Mecidiyeköy ve Kadıköy.

İstanbul Havalimanı metro ile ulaşım

İstanbul Havalimanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı sağlayacak metro hatlarının çalışmaları devam ediyor aslında. Gayrettepe,  İstanbul Havalimanı metro hattı, 2019 sonunda hizmete açılacağını biliyoruz, 6 istasyondan oluşan ve 27 kilometre uzunluğunda olacak Halkalı – İstanbul  Havalimanı metro sununda 2020 yılı sonlarında hizmete açılacağı duyruldu.

İstanbul Havaalanı’na direk gidiş sağlayan birçok yeni metro hattı yapılmıştır. Hala yapımı süren metro hatlarına ek olarak faaliyette olan hatlar ile de şehir içinden İstanbul Havaalanı’na oldukça kolay bir şekilde ulaşılabilir.  Gayrettepe’den yapımına başlanan metro hattı, direkt olarak İstanbul Havaalanı’na ulaşmayı sağlar. Buna el olarak 2020 yılında Halkalı’dan başlayacak metro seferleri ile de direk bir şekilde İstanbul Havaalanı’na ulaşmak mümkün olacaktır. Bu hatlar dışında İstanbul içerisinde aktif olarak hizmet veren diğer metrolardan da aktarma yaparak İstanbul Havaalanı’na ulaşım sağlanabilir.

İstanbul  Havalimanına nasıl gidilir sorusuna bir diğer cevapta otobüsle ulaşım, HAVAİST durak, sefer saatleri ve ücretleri için ayrıntılı bilgilere havaistten ulaşabilirsiniz!

istanbul-havalimani-taksi

İstanbul  Havalimanı taksi ile ulaşım

İstanbul 34 No’lu taksiciler kooperatifi ile anlaştıklarını duyurmuştu İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA. İlk olarak 660 taksinin çalışacağını ve daha sonrasında ihtiyaca göre bu sayının arttırılacağını belirtildi en güzel yanlarından biri ise Havalimanında çalışacak olan taksi şoförlerinin en az A1 seviyesinde İngilizce bilme zorunluluğu olması. Ayrıca her takside bulunması zorunlu olarak belirlenen  bilgilendirme ekranları ile  yolcukla ilgili anlık olarak bilgilendirmeler yapılacak.

İstanbul Havalimanı’nın resmi işletmecisi olan İGA, bu alana gelecek taksi ve ulaşım hizmetleri ile ilgili olarak İstanbul Taksiciler Kooperatifi ile resmi anlamda anlaşma sağlamıştır.  İlk zamanlar için 660 adet taksicinin görev yapmasına karar verilen bölgede, talebe göre taksicilerin sayısının da artması gündemdedir. Şehir içinden her türlü taksi ile ulaşımın sağlanacağı İstanbul Havaalanı’ndan, tekrar alan içerisindeki bir taksiye binerek şehir içine dönmek de mümkündür.

Havalimanı Taksi Fiyatları

Kadıköy’den                     (E-5)  73  km-210 TL       TEM üzerinden  67 km 190 TL

Bakırköy’den                     (E-5) 45 km-120 TL          TEM üzerinden 46 km 120 TL

Taksim’den                        (E-5 ) 40 km-110 TL         TEM üzerinden 50 km 130 TL

Sarıyer’den                        (E-5) 43 km-120 TL          TEM üzerinden 37 km 100 TL

Büyükçekmece’den        (E-5 ) 57 km  150 TL        TEM üzerinden gidilirse 60 km 160 TL

İstanbul Havalimanı özel araçla ulaşım

İstanbul  Havalimanı’na özel aracınızla ulaşmak için en kolay yol üçüncü köprü üzerinden sağlanıyor. Havalimanında 40 bin araçlık kapalı ve açık otopark bulunuyor. İstanbul Havalimanı’na özel araçları ile gelmek isteyenler için, iki ay süre ile (30 Aralık 2018’e kadar) havalimanı otoparkından ücret alınmayacağını belirtelim. Çok sayıda rentacar ofisinin de yer alacağı havalimanında ulaşımı kolaylaştırmak için paylaşımlı araç uygulamalarının da faaliyete geçmesi bekleniyor.

İstanbul içerisinde yaşayan İstanbulluların bu bölgeye tercihi genellikle özel araçlarını kullanmaktan yana olur. Birçok araç sahibi geniş otopark alanı ve kolay ulaşım seçenekleri nedeni ile İstanbul Havaalanı’na kendi özel aracı ile gitmeyi tercih eder. Şahsi araçlar ile yapılacak ulaşım için uygun olan en güzel yol üçüncü köprüye bağlanan yoldur. İnşası yeni tamamlanan bu yol hem direk olarak İstanbul Havaalanı’na ulaşmayı sağlar, hem de şehir trafiği konusunda oldukça sakindir. İstanbul Havaalanı’nda otopark hizmetinden yararlanarak araçlarını bırakmak isteyenler için de gayet uygun seçenekler mevcuttur. İlk açılış senesinde iki ay olarak belirlenen ücretsiz konaklama süresi yeni yıl ile değişecek olsa da, güvenli bir otopark olma açısından oldukça makul bir seçenektir. Misafirler yapacakları seyahatlerde, araçlarını güvenle bu bölgelerde uzun süreler boyunca bırakabilirler.

İstanbul Havaalanı’nda Araç Kiralama Seçenekleri

İstanbul havalimanına nasıl gidilir sorusuna seçenek olarak çok sayıda araç kiralama ofisi de yer alır. Şehre araçsız gelen misafirlere yönelik olarak sunulan bu hizmet sayesinde, İstanbul içerisinde rahat bir seyahat imkânı sunulur. Havalimanı ile anlaşmalı gerçekleştirilen kiralama işlemlerinde müşterilere her modelde özel araç tahsis edilir ve uçak biletinin dönüş tarihine kadar geçerli olabilecek araç kiralama işlemleri gerçekleştirilir.

İlerleyen dönemlerde araç kiralama seçeneklerine ek olarak, yolculara daha kaliteli ve güvenilir hizmetler sunmak amacı ile paylaşımı mümkün kılan araç uygulamalarının da getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Çok yakın bir zamanda ulaşımı kolaylaştırmak adına gerçekleştirilen bu yeni hizmetler de İstanbul Havaalanı bünyesinde tamamlanarak yolculara takdim edilecektir.

İstanbul Havaalanı Artan Nüfusa Karşı Geniş Kapasitesi İle Hizmete Açıldı

İstanbul’da her geçen gün artan nüfus nedeni ile aktif olarak hizmet veren iki havalimanı da ihtiyacı gideremez oldu. Konum itibari ile de önemi artan şehirde yeni ve büyük bir havaalanı inşa edilerek uçuşların daha geniş kapasiteye yayılması mümkün oldu. İstanbul Havaalanı hizmete girdiği günden itibaren dünyanın her yerinden birçok yolcuyu başarı ile misafir ediyor ve gitmek istedikleri adrese kusursuz bir hizmet ile ulaştırıyor.

Geniş Yolcu Kapasitesi İle Dünyada Bir İlk

İstanbul Havaalanı, bugüne kadar yapılmış olan ve tek çatılık alanda hizmet veren en büyük havaalanı olmak özelliğine sahiptir. Almanya’da uzun yıllar boyunca rekorları kıracak bir havaalanı inşası devam etmekle birlikte, İstanbul Havaalanı bu konuda ilke imza atarak çok kısa bir zamanda yapımını tamamlamış ve hizmete girmiştir.

İstanbul Havalimanında Ulaşması Beklenen Rekor Yolcu Sayısı

İstanbul, dünya ticaretinin başkenti olarak adlandırılır ve dünyada ülkeler arası birçok geçişte aktarma merkezi olarak faaliyet gösterir. Bu nedenle yeni yapılacak havalimanı, bu özellik dikkate alınacak şekilde tasarlanmıştır. Dünya genelinde en büyük havaalanı unvanına sahip olan İstanbul Havaalanı’nın 90 milyon civarında bir yolcu kapasitesine sahip olduğu açıklanmıştır. Bu rakamın ilerleyen yıllarda katlanarak büyümesi ve 120- 130 milyonu bulması için çalışmalar tüm hızı ile devam etmektedir. Öyle ki daha havaalanı hizmete girmeden çok önce Atatürk Havalimanı üzerinden bilet satışlına başlanmış ve uçuşlar daha sonra İstanbul Havaalanı’na yönlendirilme yapılmıştır.

Yeni İstanbul Havaalanı’nın Yüzölçümü

İstanbul Havaalanı’nda temelde iki farklı terminal bulunur.  Toplamda ise bu alan 76.5 kilometre seviyesinde bir yere sahiptir.  Toplam pist sayısı 6 olan İstanbul Havaalanı’nda üç adet farklı kontrol merkezi y er alır. Bu kontrol merkezlerinden bir tanesi sanal olma özelliğine sahiptir. Aktif olarak faaliyet gösteren İstanbul Havaalanı’nın bir günde dünyanın 350 farklı noktasına 3.500 sefer düzenleyebilecek kapasitesi bulunur. Her gün farklı saatlerde belirlenen seferler ile İstanbul Havaalanı, dünyanın birçok yerine aynı anda uçuş imkânı veren tek havaalanı olma özelliğini gösterir.

Yeni İstanbul Havaalanı Tamamen Yolcu Memnuniyeti Odaklı Hizmet Veriyor

Yeni Havaalanı’nda birçok farklı hizmet ile karşılaşmak mümkündür.  Amacın tamamen yolcu memnuniyeti olmasından dolayı birçok özellik sadece yolcuları memnun edecek şekilde tasarlanmıştır. Kullanılan teknoloji öğeleri ile de oldukça ilgi çeken İstanbul Havaalanı dünya genelinde en gelişmiş havaalanları arasında yer alır.  Burada bir yolcu için gerekli olacak her türlü ihtiyaç ve gereksinim için bir çözüm bulunmakla birlikte, sorunsuz bir yolculuk gerçekleştirmek mümkün olur.

İstanbul Havalimanında Geniş Kapasiteli Otopark Hizmeti

İstanbul Havaalanı, sahip olduğu geniş pistleri kadar araçlar için ayrılan otoparkları bakımından da üst düzey hizmet sağlar. Alan içerisinde bulunan otopark, 18bin araç kapasitesine sahiptir. Giriş ve çıkışların sorunsuz gerçekleştiği otoparkın her bölümünde geniş güvenlik önlemleri alınmıştır ve güvenle araçlara ev sahipliği yapar.  Alan içerisinde konuşlanan alışveriş bölümleri ile hem uçuş yapmak hem de ihtiyaçlar için alışveriş yapmak mümkün olur. Büyük bir kısmı dünyanın önemli markalarına ayrılmakla birlikte ilerleyen dönemlerde ciddi alışveriş noktalarından birisi haline gelecektir.

İstanbul Havalimanında Duty Free Alışveriş Alanları

Alışveriş amacıyla kurulacak bu bölgelerde toplam ölçüsü 53bin metrekareye yayılan duty free alanı da yer almaktadır. Duty Free özellikli alışveriş merkezleri, vergisiz sisteme dâhil oldukları için, birçok turistin özellikle ilgisini çeken alanlardır. Bu alanın sahip olduğu geniş kapasite, ticareti oldukça canlandırmaya yönelik olarak da atılan bir adımdır.  Sadece havaalanı ve sınır bölgelere kurulması zorunlu olan duty free alışveriş alanları her daim yoğun ilgi gören alanlar arasındadır. İstanbul Havaalanı’nda kurulan bu bölgeden pasaport gösterilerek her türlü eşya ve malzemenin vergisiz şekilde satın alınması mümkün olur.

2 YORUMLAR

  1. Bir kez daha altını çizmemiz gerekiyor ki bu ülkede Ayrıca İstanbul başta olmak üzere ulaşımda büyük bir sıkıntı var Bunu da görüyoruz ki raylı sistemde daha çok ağırlık vermemiz gerekiyor Çünkü ne kadar otobüs sayısı çok olursa olsun Trafik İstanbul’da büyük bir çile

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here