İstanbul gezilecek yerler

2
63
istanbul-gezi-rehberi

İstanbul gezilecek yerler Türkiye’nin ve hatta dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Doğası, tarihi ve kültürel zenginliği ile pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Ayrıca Asya ile Avrupa arasında bir köprü konumunda olmasından dolayı da doğu ve batı kültürlerinin buluştuğu noktadır. İstanbul’u ziyaret etmek isteyenlerin yararlanacağı İstanbul gezilecek yerler, bu muhteşem şehirle ilgili merak edilenler hakkında bilgi verir. İstanbul seyahati yapmadan önce şehrin doğasını, coğrafyasını, tarihini, iklimini ve gezilecek olan önemli noktalarını bilmek İstanbul gezisinin çok daha verimli geçmesini sağlar.

İstanbul gezilecek yerler

istanbulun-tarihi

1İstanbul’un Yeri Ve Tarihi

istabulun-gezilecek-yerleri

Asya ve Avrupa kıt’alarının kesişimi olan İstanbul aynı zamanda Akdeniz ve Karadeniz’i birleştiren boğaza sahiptir. Boğazın batı tarafı Avrupa, doğu tarafıysa Asya kıtasında bulunur. Oldukça önemli bir stratejik konuma sahip olan şehir tarih boyunca da önemli konumu nedeniyle hep göz önünde olmuştur. Marmara Bölgesi sınırlarında bulunan şehir yedi tepe üzerine kuruludur. Bu tepeleri Topkapı Sarayı, Beyazıt, Çemberli Taş, Yavuzselim, Fatih, Edirnekapı ve Kocamustafapaşa oluşturmaktadır.

İstanbul, tarihteki iki büyük imparatorluğa başkentlik etmiş bir şehirdir. Roma İmparatoru I. Konstantin, başkenti Roma’dan İstanbul’a taşımıştır. İlginç bir ayrıntıysa İstanbul’un da Roma gibi yedi tepeden oluşmasıdır. Başkentin taşınmasıyla beraber şehrin inşasına başlanmıştır. Bu karar belki de tarihin en mühim kararlarındandır. İlerleyen zamanlarda kent Haçlı orduları tarafından yağmalanmıştır. Daha sonrasında kentte Latin İmparatorluğu kurulmuştur. Ancak bu esnada kent oldukça yıkı bir haldedir. Bu aradaysa Türkler ilerlemelerine devam etmişlerdir ve Trakya Türklerin eline geçtikten sonra Bizans da Fatih Sultan Mehmet’e yenik düşmüştür. Şehre büyük bir coşkuyla giren II. Mehmet Ortodoks halkın ibadetlerine ayrıcalıklar tanımıştır. Bazı kiliseleri camiye çevirmiş ve yıkık kente yeniden hayat vermiştir.

2İstanbul’un Gezilecek Yerleri

ayasofya

İstanbul gezilecek yerler, bu harika kentte gezilip görülmesi gereken en önemli yerlerden bahseder. Gerçi İstanbul gibi heybetli ve önemli bir şehirde gezilecek pek çok önemli nokta bulunmaktadır. İstanbul seyahati yapanlar seyahat sürelerine göre bu şehirde yer alan güzellikleri mutlaka görmelidirler. Bu harika yerler arasında en önemli olanları listelenmiştir.

3Ayasofya Müzesi

galata-kulesi

Ayasofya, dünyadaki en önemli mimari yapılardan bir tanesidir. Ayasofya, şehrin geçmişinde de bugününde de en önemli sembol olmuştur. Tarihi Konstantin’e dek uzanan Ayasofya, şehirde yapılan en büyük kilise olmuştur. 360 yılında inşasına başlanan kilise 404 yılında yıkıma uğramış, 415 yılında ikinci kilise yapılmıştır. İç mekanın mozaik süslemeleri, mermer kaplı duvarlar ve daha pek çok özelliğiyle Ayasofya harika bir mimarlık örneğidir. Fatih Sultan Mehmet kenti aldığında burayı camiye çevirmiştir. Tarih boyunca pek çok defa restore edilen yapının en büyük restorasyonu Osmanlı zamanında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Daha sonrasında müzeye çevrilen Ayasofya tarihe tanıklık eden çok önemli bir eserdir.

4Galata Kulesi

istanbul-arkeoloji-muzesi

İstanbul kentiyle özdeşleşen Galata Kulesi, şehrin en romantik yapılarındandır. İstanbul gezilecek yerler, gezilecek yerler denildiğinde Galata Kulesi olmazsa olmaz noktalar arasında yer alır. Kulenin ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi yoktur. Ancak kulenin İmparator Jüstinianus zamanında inşa edildiği varsayılır. 69,90 metre yüksekliğinde ve olan kulenin ağırlığı yaklaşık 10.000 tondur. Osmanlı zamanında hapishane, sığınak, rasathane gibi amaçlarla kullanılan kule Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kuleden Üsküdar’a tahta kanatlarla uçmasıyla tarihin en renkli olayına tanıklık etmiştir.

5İstanbul Arkeoloji Müzesi

sultanahmet-cami

Bu müze Osmanlı zamanından Türkiye Cumhuriyeti’ne miras kalan önemli yerlerden biridir. 1869 senesinde kurulan müze Çinili Köşk, İskender Lahdi gibi pek çok önemli esere ev sahipliği yapar. Bu nedenle İstanbul seyahatinde mutlaka ziyaret edilmelidir.

6Sultanahmet Camii

suleymaniye-cami

İstanbul gezilecek yerler gezilecek yerler listesinde yer alan Sultanahmet Camii, kentin en mühim siluetlerin dendir. Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılan cami Klasik Dönem son büyük camisi kabul edilir. Son derece gösterişli olan yapısı ve dünyada altı minareli olan tek cami olma özelliğiyle oldukça önemli bir eserdir.

7Süleymaniye Camii

topkapi-sarayi

Kanuni Sultan Süleyman adına Mimar Sinan’a yaptırılan caminin yapımında tabiri caizse bir işçi ordusu çalışmıştır. Yapıldığı dönemde bir kurum olarak eğitim, ibadet, sağlık gibi her türlü hizmetin verildiği bir yer olmuştur. Süleymaniye Cami Mimar Sinan’ın ve Kanuni Sultan Süleyman’ın İstanbul’daki bir damgasıdır.

8Topkapı Sarayı

dolmabahce-sarayi

Sarayda yer alan yapıların pek çoğu on yedinci yüzyılda tamamlanmış olan yapılardır. Pek çok sultanın hükümdarlık döneminde sarayın inşasına devam edilmiştir. Sarayın manzarası, heybeti, mimarisi ve tarihe tanıklık etmesi tek kelimeyle harikadır. İstanbul denilince görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Topkapı Sarayı gezi rehberimizi inceleyebilirsiniz

9Dolmabahçe Sarayı

istanbula-ne-zaman-gidilir

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul gezilecek yerler gezilecek yerlerde olmazsa olmaz yapılardan biridir. Sultan Abdülmecit tarafından 1843-1856 seneleri arasında yaptırılmıştır. Batı etkisi Barok stilinde yapılan saray pek çok padişaha ve halifeye ev sahipliği yapmıştır. Türk devriminin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk de 1927-38 seneleri arasında bu sarayı kullanmış ve son nefesini de bu sarayda vermiştir.

İstanbul’un gezilecek yerleri anlatmakla bitirilebilecek gibi değildir. Yer altında büyüleyici bir dünya olan Yerebatan Sarnıcı, Kariye Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Kalenderhane Camii, rengarenk laleleriyle ünlü olan Emirgan Parkı, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul’un yedi tepesinin birinde olan Fatih Camii, Haydarpaşa Garı, kentin en yüksek noktası olan Büyük Çamlıca Tepesi, İstanbul’la özdeşleşen Kız Kulesi, şarkılara ilham olan İstiklal Caddesi, Çinili Camii, Boğaziçi, Ahrida Sinagogu, Beyazıt Meydanı, Sahaflar Çarşısı, Bozdoğan Kemeri, Rumeli Hisarı, İstanbul Modern, Atatürk Arboretumu, Taksim Meydanı, Gülhane Parkı ve Adalar  İstanbul’un gezilecek en önemli noktalarıdır.

10İstanbul’a Ne Zaman Ve Nasıl Gidilir?

İstanbul her mevsimde ayrı güzeldir. Yani bu harika kente her mevsim gidilebilir. İstanbul’a Türkiye’deki tüm hava alanlarından uçak seferi ve her otobüs terminalinden de otobüs seferi vardır. Ayrıca İstanbul’a tren ve deniz yoluyla da ulaşım mümkündür. İstanbul gezilecek yerler kapsamında bu harika kente gitmek için sunulmuş olan pek çok seçenek vardır.

11Gezi Rehberi İstanbul

Türkiye’nin her köşesinde çok sayıda antik mimari yapı var, ancak çoğu İstanbul’da bulunuyor. Görkemli kıtalararası İstanbul her yıl yaklaşık 14 milyon yabancı turist ağırlıyor ve bu canlı kenti dünyanın en popüler beşinci turizm merkezi yapan kültürel Avrupa başkenti olarak kabul ediliyor. Size İstanbul’da görülmeye değer en iyi cazibe merkezlerini sunuyoruz.

12Ayasofya

Ayasofya, Bizans mimarlarının eşsiz bir eseri ve Türkiye’nin en ünlü kültürel eserlerinden biridir. Yüzyıllarca süren bu görkemli tapınak, Avrupa, Transkafkasya ve Orta Doğu’da mimarlığın gelişimini önceden belirlemiştir.

Katedral 324 yılında kentin onuruna Konstantinopolis adını verdiği Roma imparatoru Konstantine tarafından kurulmuştur. Yüzyıllar boyunca Ayasofya, hem Patrikhane’nin Patrik Katedrali, hem de Roma Katolik Katedrali ve sonrada Osmanlı İmparatorluğu’nun ana camisi olmuş ve 1935’ten beri müze olarak işlev görüyor. Ayasofya, 15 metre uzunluğundaki gümüş ikonostasisi gibi çok sayıda eski kutsal eserlerden oluşan bir koleksiyon içermektedir. Ayasofya, turistleri memnun eden İstanbul’un değerli bir anıtıdır. Şimdiye kadar, katedral dünyanın en büyük ikinci ve dev kubbelerin ve karmaşık mozaiklerin çarpıcı bir yapıtıdır.

13Sultanahmet Camisi – Mavi Cami

Osmanlı İmparatorluğu, İstanbul fethinden sonra, uzun süre Ayasofya kilisesini, Müslümanlar için cami olarak kullanmaya başladılar. Ve sadece 17. yüzyılda Sultan Ahmet, güzelliği ve şıklığı bakımından Bizans mimarisinin başyapıtlarından daha güzel olan, görkemli bir caminin inşasını emretmiştir.

İnşaat, 1609’da Sultan Ahmet’in 19 yaşına gelmesiyle başladı. Ünlü Hacı Sinan’ın en yetenekli öğrencilerinden Sedefkâr Mehmet Ağa, mimarlık görevine davet edildi. Böylece, bugünün en büyüğü olan Sultanahmet Camisi inşa edildi. Zor inşaat 7 yıl sürdü ve 1916’da Ahmadiye Camisi Müslümanların ibadetine açıldı.

14Yerebatan Sarnıcı

Bazilika sarnıç, 10-12 metre derinlikte bulunan Konstantinopolis’in iyi korunmuş antik bir yeraltı rezervuarıdır. Bu büyük odada, sadece sıcaktan kaçmakla kalmaz, aynı zamanda çok ilginç bir yapıyı görme imkanı da elde edebilirsiniz.

Konstrüksiyon Ayasofya Bazilikası’na inşa edilmiştir. Yunancadaki tank “rezervuar” anlamına gelir, bu nedenle bugün müze tankına Basilica denir. Bugüne kadar İstanbul yakınlarında 40’tan fazla sarnıç bulundu.

15Topkapı Sarayı

Burası bir zamanlar Osmanlı sultanlarının asıl ikametgâhıydı. Zengin sultanlar, güzel ve hırslı cariyeler, sinsi hadımlar, hepsi bu sarayda yaklaşık 400 yıl yaşadılar. Sarayı keşfederken, görkemli pavyonlarını, engin bir harem ve hazineyi, mücevherleri olan bir salonu görebilirsiniz. İstanbul geziniz sırasında Topkapı Sarayı ziyaretini kaçıramazsınız.

Abartısız “Topkapı” Sarayı, İstanbul’un en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biridir. Bizans Akropolü adına, Boğaz’ın güzel manzarasını sunan Sarayburnu (“Saray Pelerini”) üzerine inşa edilmiştir. 1463 yılında, Marmara Denizi’nden Haliç Körfezi’ne uzanan ve şehrin kale duvarı inşaatı başladı. Topkapı Sarayı, İstanbul’un tarihi merkezi Eminönü’nde yer almaktadır ve alıştığımız Avrupa kaleleriyle hiçbir ilgisi yoktur. Avlu ve teraslarla birbirine bağlanmış birçok bina ve pavyondan oluşur ve daha çok tek bir duvarla çevrili küçük bir “şehir içindeki şehir” gibidir. Kompleks dört avludan oluşmaktadır: iki dış ve iki iç ve 80.000 m²’nin üzerinde etkileyici bir alana sahiptir.

16Galata Kulesi

Galata Kulesi, şehir panoraması ve Bosfor Boğazı’nın tadını çıkarmak için harika bir yerdir. Kule, hem turistler hem de bölge sakinleri için kolayca erişilebilir kılan Taksim Meydanı’nın yanında yer almaktadır. Kuleye merdiven ya da asansörle çıkabilirsiniz. En keyifli şey, kulenin içinde dinlenebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz bir restoranı ve kafeteryası, burada hoş bir atmosfer yaratacak olmasıdır.

17Rumelihisar

Rumeli Hisarı, Boğaziçi’nin üzerinde yer almakta olup 1452 yılında inşa edilmiştir. Kale her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir. Görkemli mimarisi sayesinde burayı seveceksiniz. Bu dönüm noktası, Türk halkını takdir eden hikâyenin parlak bir parçasıdır. Kalenin içinde yürürken harika zaman geçirebilirsiniz. Yürüyüşe güneşli bir günü tercih edin.

18Kız Kulesi

Kız Kulesi, güzel bir mimari anıttır. Bir zamanlar, Kız Kulesi bir deniz feneri, bir hapishane, emekli deniz subaylarının ikametgâhıydı. Bugüne kadar küçük bir müze, kafe, restoran, bar ve gözlem güvertesi oldu. Kulenin tepesinden gün batımına hayran kalırsınız, bu yerden özellikle çok çekicidir.

19Minyatür Müzesi

Minyatür müzesi, ziyaret etmek için zorunlu bir yerdir, burada da 1.25 ölçeğinde Türkiye’nin önemli tarihi yerleridir. Minyatür’de, her bir nesne hakkında kendi anadilinizde bilgi alma imkânı sunan harika bir sistem vardır. Bunun için, bilet gişesindeki kasiyere bilgi vermelisiniz ve biletinizi istediğiniz dil için programlayacaktır. Her şeyi ayrıntılı olarak öğrenmek için 2-3 saat gerekir. Müze ayrıca, dünyaca ünlü binaların minyatür versiyonlarına hayran kalma fırsatı sunuyor.

20Süleymaniye Camisi

Süleymaniye Camisi, Ayasofya’ya çok benzer. Burası İstanbul’daki en büyük cami ve kentin en ünlü simgesidir. Süleymaniye Camisi, sadece popüler bir turistik yer değil, aynı zamanda İstanbul’un zengin ve altın çağının eşsiz bir tecrübesidir. Ünlü bir imparator mimarı Mimar Sinan tarafından tasarlanan cami, kentin en güzel ve en büyük yapılarından biridir.

2 YORUMLAR

  1. İstanbul birçok tarihi yapıya sahip bir şehirdir Mehmet Emin Tokadi Hazretleri’nden Yuşa Hazretleri’nden Eyüp Sultan Han Hazretleri’nden telli baba Hazretleri’nden tut Peygamber efendimizin süt kardeşleri ne varana kadar evliyaları ile Enbiya larıyla meşhur olan illerden bir tanesidir ve ayrıca tarih kokan illerden de bir tanesidir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here