İslami Turizm Başkenti Türkiye

0
60
İslami TurizmBaşkenti Türkiye

İslam dinini benimsemiş ve Müslüman insanların çoğunlukta olduğu İslami turizm başkenti Türkiye için gezilecek, görülecek yerler; Balıklı Göl, Selimiye Cami, Hazreti Mevlana Türbesi, Eyüp Sultan Camii, Nuh’un Gemisi, Yeşil Cami ve Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi olarak sayılabilir. Eğer bu yerleri gezmeyi ve görmeyi düşünüyorsanız vakit kaybetmeden yola çıkmanızı öneririz.

İslami Turizm Başkenti Türkiye

İslamiyet’in başladığı dönemden günümüze gelene kadar birçok İslami değere sahip, cami, medrese, tarihi kalıntılar son derece ilgi çekmiştir. İslam ile ilgili birçok şehir ve ülke belirli dönemlerde dünya turizmin başkenti seçilmiştir. Özellikle İslâm İşbirliği Teşkilatı tarafından belirli kriterler göz önüne getirilerek gerçekleştirilen İslâm Dünyası Turizm Başkenti seçiminde Türkiye 2016 yılında bu gurura layık görüldü. 2017 yılının yanı sıra 2015 için Kudüs seçilirken 2017 için de Medine seçilmiştir. Son olarak da 2018 yılında da Tebriz şehirlerini İslâm İşbirliği Teşkilatı tarafından başkent olarak seçilmiştir.

Balıklı Göl

Ülkemizde bulunan, kutsal topraklar olarak kabul edilmiş ve turizme açık olan Şanlıurfa ilimizde bulunan Balıklı Göl en çok ziyaretçi ve turist ağırlayan yerlerin başında gelir. İnanışlara göre Hz.İbrahim o dönemin iktidar yönetici olan Nemrut sayesinde odun ateşine atılmış ve tam bu anda odunlar balığa, o harlı ateş ise göle dönüşmüş. Hikayesini duyan kişiler ve turistler ziyaret etmek için Balık Göl’e akın ederlermiş.balıklı göl

Selimiye Cami

Mimar Sinan tarafından yapılmış olan Selimiye, yapımı 7 yıl sürmesine ve 1575 yılında tamamlanmış olmasına rağmen günümüzde hala hem ibadet etmek hem de turistlerin ziyaret etmek için uğradığı bir ibadethane. Dışarıdan baktığınızda üç şerefli minareleri ve koskocaman kubbesiyle gözleri kamaştıran Selimiye, içine girdiğinizde de işleme ve çinileriyle hayretler içinde kalmanıza sebep oluyor.

selimiye camii

Hazret-i Mevlana Türbesi

1926 yılından beri bir müze olarak anılan bu türbeye dua etmek için giden binlerce insan var. Ülkemizde kutsal olarak anılan Mevlana Türbesi Konya’da bulunuyor.

mevlana türbesi

Eyüp Sultan Cami

Eyüp Sultan türbesinin yer aldığı ve adının verilmiş olduğu Eyüp Sultan Camii de ziyaret akının olduğu bir ibadethane olarak tanımlanıyor. İstanbul’un fethinden sonra inşa edilmiş olan bu cami yıllardan beri dayanıklılığıyla görenleri adeta şaşkına çeviriyor.

eyüp sultan camii

Nuh’un Gemisi

Ağrı Dağı’nın eteklerinde bir anıt biçiminde yer alan Nuh’un gemisi, inanışlara göre Nuh Tufanı sonrasında geminin karaya oturduğu yer olarak biliniyor.

nuhun gemisi

Yeşil Cami

Bursa’da 1419 yılında inşa edilen Yeşil Cami, görkemli işçilik, hat sanatı ve ince süslemelerle gelen ziyaretçileri oldukça etkiliyor. Ayrıca Bursa gezi rehberini okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

islami turizm yeşil camii

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Nevşehir’de yer alan bu türbe İslam filozofu olan Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma törenlerinde adeta dolup taşıyor. Şu anda müze olarak kullanılıyor ve üç avludan oluşuyor.

islami turizm hacı bektaşı veli türbesi

Turizme Etkisi Ne Olmuştur Ve Avantajları

Türkiye’ye her yıl milyonlarca turist gelmektedir. Bu çerçevede gelen yabancı turistlere baktığımızda kimi sağlık turizmi için gelirken kimi ise deniz turizmi kimi ise İslami değerlerimiz için ülkemizi tercih etmektedir. Bu çerçevede baktığımızda ise İslami Turizm Başkenti Türkiye’nin seçilmesi sonrasında turizmde hareketlenmelerin olduğunu ve özellikle Konya ilimizde birçok yabancı turistin gelip gittiğini görmekteyiz. Bunda elbette birçok etken önemli olsa da tarihi miraslara yapılan bakım ve verilen değerin önemini görmezden gelmemek gerekiyor.

Sadece yabancı turist için değil aynı zamanda yerli turistin de bu bölgelere giderek yerinde görmek istediğini yapılan gözlemelerde görmekteyiz. Türkiye 2016 yılında bu gurura layık görülmesi sonrasında Konya iline yabancı ve yerli turistin geliyor olması son derece önemlidir. Ayrıca İslâm Dünyası Turizm Başkenti seçilmesi ile ülkemiz için aynı zamanda reklam bakımından artı değer katmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here