Güneydoğu Asya’nın Gizemli Adalar Diyarı, Filipinler

0
39
filipinler otel

Asya kıtası tarihten bugüne sayısız medeniyetin, kültürün ve etnik unsurun doğduğu dünyanın en büyük kıtasıdır. “Güneş doğudan doğar” sözünün gösterdiği anlam gereğince bu medeniyetler bulunduğu coğrafyanın ve iklim şartlarının sanatsal yansımaları haline gelmiştir. Asya’nın gizemi ve tarihi geçmişi, en karakteristik haliyle okyanusun kalbinde vücut bulur. Bunu en iyi haliyle Japonya, Filipinler, Endonezya, Tayvan vb. ülkelerde görülebilir. Özellikle Güneydoğu Asya ülkelerinin kendine has gizemi, yaşam tarzı ve cazibesi, bu ülkelere olan turist akınının sebebini çok iyi açıklamaktadır.

Güneydoğu Asya’nın Gizemli Adalar Diyarı, Filipinler

Bunlar arasında özellikle Filipinler, kendine özgü kültürü, yaşam tarzı ve iklim özellikleri yanında tarihsel geçmişinde pek çok dinin, kültür ve medeniyetle, ticari ilişki, savaş ve istila gibi etkileşimde bulunmasından dolayı diğer ülkelere kıyasla ön palana çıkmaktadır.

Binlerce Ada, Bir Ülke

Filipinler; Asya’nın güneydoğusunda, binlerce adadan oluşan, Pasifik okyanusunun batısında bulunan orta büyüklükte bir ülkedir. Farklı büyüklüklerdeki 7641 ada ve adacıktan oluşan ülkenin, batısında Güney Çin Denizi, kuzeyinde Tayvan, güneyinde Endonezya, batısında ise Palau adası bulunur. Ülke yüz ölçümü bakımından 299.681 km2’lik bir yer kaplamaktadır. Pasifik içerisindeki okyanus fay hatlarına yakın olması ve okyanus iklimi nedeniyle deprem ve tropikal fırtına gibi doğa olayları yaşanabilmektedir.  Pasifik Okyanusu’nun etkisiyle ülkede tropikal iklim ve bunun etkilerinden olan büyük doğa olayları da görülmektedir. Tropikal iklim nedeniyle ülkede yıl boyunca yüksek sıcaklıklar ve nem yaşanır. Ülkenin büyük bir bölümü Muson rüzgarlarından etkilenmekte, bu da onu oldukça yağışlı bir ülke yapmaktadır.

Yağmur en çok Ekim ve Nisan aylarında yağmaktadır.Ülkenin kendine has 3 iklim zamanı vardır. Mart ve Mayıs ayları arasında kurak geçen Taginit, Haziran Kasım arasında yağmurlu dönem Tagulan ve Aralık ile Şubat ayı arasındaki daha serin geçen Taglamig bu üç iklim dönemleridir. Okyanus ikliminin etkisiyle Temmuz’dan Ocak ayına kadar Tayfun mevsimi yaşanır. Bir yılda farklı büyüklüklerde yaklaşık 90’a yakın tayfun görülebilir. (Ülkede en son 2018 yılında saatteki hızı 205 km olan Mangkhut tayfunu yaşandı) Genel olarak oldukça sıcak bir ülke olmakla birlikte ortalama hava sıcaklığı yaklaşık 27 derecedir.

Coğrafi Özellikleri

Filipinler ,Luzon, Mindanao ve Visayas olmak üzere üç büyük adaya sahiptir. (4 bine yakın adasına henüz isim dahi verilmemiş durumdadır) Ortalama 35 bin km’ye yakın kıyı uzunluğuna ve çok girintili çıkıntılı kıyılara sahip ülke, Pasifik deprem kuşağı içerisinde yer alır. Bu nedenle ülkede sık sık depremler yaşanır. Ayrıca ülkede halen aktif volkanik dağlar bulunur. (En çok bilinenleri Pinatubo, Taal ve Mayon’dur) Bunlar içerisinde Pinatubo yanardağı ülkenin başkenti olan Manila’nın 90 km uzağında yer alır ve 1991 yılında patlayarak ülkede zarara sebep olmuş ve atmosfere yaydığı sülfürik asit sebebiyle güneş ışınlarının bir kısmının yeryüzüne ulaşmasını engelleyerek küresel sıcaklığı 0.5 derecelik bir düşmeye neden olmuştur. Ülkenin büyük bir bölümü dağlıktır. Filipinler, genel olarak ormanlarla kaplı arazilere sahiptir. Ülke çok zengin bitki çeşitliliğine ve ormanlara sahip olduğu için hayvan çeşitliliği de oldukça fazladır.

Filipinler Tarihi

Ülkede ilk insan varlığı Cilalıtaş devrini işaret etmektedir. Devam eden dönemle birlikte adalara Aetalar ve Negrito denilen insan toplulukları buzul çağının bitiminden hemen sonra yerleştikleri düşünülmektedir. Sonrasında ülkeye Endonezyalı, Çinli, Malezyalı göçmenler yerleşmiştir. (Ülkeye pirinç tarımını Malezyalılar tarafından getirildiği düşünülmektedir) Sonrasında ülke Hint etkisine girmiş hatta bunun kanıtı olarak İspanyolların adaya ilk geldikleri tarihlerde buldukları Sanskritçe alfabeye rastlamaları kabul edilir.

Hint etkisinden sonra ülkeye Arap tüccarlar deniz yoluyla ulaşmıştır. İslamiyet Arap tüccarlar ve Endonezyalılar sayesinde ülkeye yayıldığı düşünülmektedir. Sonrasında 16.yy da Portekizli meşhur kaşif Macellan ülkeye ayak basmış ve daha sonra yerel halk tarafından burada öldürülmüştür.  Portekiz keşiflerinin hemen ardından adalar üzerinde İspanyol ilgisi başlamış ve ard arda İspanyol kolonileri kurulmuştur. Bu durum İspanyol misyonerlerin çalışmaları ile birlikte ülkede Hristiyanlığın da yayılmasına neden olur. 1571 tarihinde bugünkü başkent Manila İspanyolların sömürge merkezi olmuştu. Sonraları İspanyollar adaların çok büyük bir kısmını ele geçirdiler.

Ülkede Portekizliler ile İspanyollar arasındaki mücadele İspanya kralı 2.Felipe egemenliğinde bir araya gelmeleri nihayetinde son buldu. Ve ülke meşhur adını İspanya kralı 2.Felipe’ye ithafen “LasIslas Filipinas” (Filipinler) olarak adlandırıldı.  Zaman zaman İspanyollarla adaları ele geçirmek isteyen Hollandalılar, İngilizler ve Almanlar arasında mücadeleler yaşandı. 16.yy’dan 19.yy’a kadar ülke 300 yıl boyunca İspanya egemenliği altında yaşadı. Bu süre zarfında yerel halk defalarca bağımsızlık için mücadele verdi. Sonrasında bir dönem İngiliz hakimiyetini tanısa da 2.Dünya Savaşında Japon işgaline uğramıştır. Ülke zamanında ABD tarafından İspanyollardan 20 milyon dolara satın alınmış fakat en son 1946 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur.

Ekonomik, Sosyal ve Kültürel yapısı

Filipinler nüfusu, yaklaşık olarak 105 milyondur. Ülkedeki en büyük etnik grubu Tagaloglar, Endonezyalılar ve Malezyalılar oluşturmaktadır. Ayrıca Çinli azınlıklar Arap ve Avrupalı kökenliler gelir. Ülkede İngilizce ve Filipince resmi dillerdir. Yaklaşık 182 adet dil, 87 lehçe bulunur. Ayrıca İspanyolca da konuşulur. Ülkede halkın büyük çoğunluğu kırsal kesimlerde geleneksel olarak bambu ve palmiye yapraklarından yapılmış evlerinde yaşar. Halk büyük oranda tarım ve balıkçılıkla geçimini sağlar.

Ülkede Pirinç, kahve, mısır, tütün, şeker kamışı, Hindistan cevizi, muz, kauçuk, ananas vs. ürünler yetiştirilmektedir. Ayrıca kümes hayvanları, manda, domuz gibi hayvanlar da yetiştirilir. Ormanlar da ayrıca önemli ihraç ürünü sağlamaktadır.

Yeraltı kaynakları olarak altın, petrol, nikel, gümüş, kobalt, bakır, çinko, mermer, kurşun vs. çıkarılmaktadır.

Din Ve İnanç

Halkın büyük bir çoğunluğu Katolik Hristiyandır. Ayrıca Protestan Hristiyan azınlık da bulunur. Bunun yanında İslamiyet de Filipinler nüfusunda önemli yer tutmaktadır. Geri kalan nüfus içerisinde ise geleneksel inançlara sahip kişiler oluşturmaktadır. Ülke seküler bir yapıdadır.

Filipinler’e Ne Zaman Ve Nasıl Gidilir

Filipinler,Türkiye’den daha doğuda olduğu için 5 saatlik bir zaman farkı vardır. (Türkiye’den 5 saat ilerdedir) İstanbul’dan başkent Manila’ya hava yolları ile yaklaşık 12 saat süren (direkt uçuş) bir yolculukla ulaşılmaktadır. Ancak aktarmalı olarak gidilmek istenirse yolculuk süresi uzayacaktır.

Ülke yaz ve sonbahar mevsimleri arasında sık sık tayfun görüldüğü için ülkenin kış mevsiminde gidilmesi daha uygun olacaktır. Elbette tayfun mevsimi boyunca otel fiyatları daha uygun olmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Manila: Ülkenin hem başkenti, hem en kalabalık şehri hem de ticaret limanıdır. Gökdelenlerle çevrili olan şehir uzun yıllar İspanyol hakimiyetinde kaldığından pek çok tarihi eser de barındırır. (San Agustin kilisesi bunlara örnektir) Ayrıca Intramuros bölgesi, Rizal Park, Santo Tomas Üniversitesi ve Ulusal Müze görülmeye değerdir.

Boracay Adası: Önceleri sadece balıkçılığıyla bilinen bu ada kumsalları, gece hayatı, ormanları ile muhteşem bir turizm bölgesidir. İçerisinde lüks tatil köyleri bulunan ada, su sporlarının yapıldığı bir yerdir. Tekne turları ve yarasa mağarası adanın ünlü özelliklerindendir.

Banaue: Ülkenin çok eski tarihlerden kalma pirinç çeltik tarlaları burada bulunmaktadır. Bu bölge 1500 metre yükseklikte olup, UNESCO kültür mirası listesinde yer alır.

Palawan Adası: Oldukça zengin bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip ülkenin en büyük adasıdır. Dünya genelinde en güzel adalardan biri seçilen Palawan; plajları, mağaraları ve tekne turlarıyla ünlüdür.

Cebu Adası: Macellan’ın 1571 de ayak bastığı bu ada, limanı ve plajları ile meşhurdur.

Coron Adası: Defalarca dünyanın en güzel adalarından biri seçilen bu ada, Mercan kayalıkları ile ünlüdür. Kaplıcaları ve PuertoPrincesa adlı yer altı şehri UNESCO tarafından korumaya alınmıştır.

Filipinler’in Yemek Kültürü

Tarihi boyunca pek çok kültürle etkileşim içinde olan ülke doğal olarak yemek kültüründe de değişik etkiler barındırmaktadır. Pirinç ekiminin yağın oluşu hemen her yemekte pilav görmenize neden olur. Ayrıca Çin etkisiyle etli noodle çeşitleri de yağın olarak tüketilir. Yemek kültürlerinde soğan ve sarımsak bolca kullanılır. Kare kare, adobo, halo ve achara Filipinler’in en çok bilinen yerel yemeklerden örneklerdir. Ayrıca tropikal iklimde olmalarından dolayı tropik meyve suları yaygın olarak tüketilmektedir. Bir çeşit zencefil çayı olarak bilinen salabat, limonla birlikte çokça içilmektedir. Ülkede kahve, bira ve yerel içkiler de tüketilen içecekler arasındadır.

Filipinler’den Getirilebilecek Hediyeler

Çin ile etkileşimleri nedeniyle Filipinler’de antika porselen üretimi oldukça gelişmiştir. Yeraltı kaynaklarının zengin olduğu ülkede çeşitli madenlerden yapılmış kolyeler, takılar ve hediyelik eşyalar da tercihler arasında yer alabilir. Özellikle gümüş işçiliği oldukça ileridir. Bunların yanında ahşap oymacılığı halk arasında yaygın olan el sanatları arasındadır. Yerel kıyafetler arasında Pinya denilen bitkisel malzemelerden üretilen yerel kıyafet ve ülke topraklarında bolca yetiştirildiği için üretimi de bolca yapılan çikolata da hediye olarak alınabilir.

Sonuç olarak Güneydoğu Asya’nın incisi olarak adlandırılan Filipinler; muhteşem iklimi, bembeyaz kumlardan oluşan plajları, kristal berraklığındaki dalış alanları, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, yöresel lezzetleri, yılın en güzel zamanlarındaki festivalleri, UNESCO tarafından korumaya alınmış güzellikleri, güler yüzlü insanları ve bütçeye tatil ve konaklama merkezleri ile tatil zamanlarını egzotik mekanlarda değerlendirmek isteyenlerin gözdesi haline gelmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here