Göz Migreni Nedir?

0
57
Göz Migreni Nedir

Göz Migreni Nedir? Migren, genellikle baş bölgesinde tek taraflı ataklar halinde geçirilen spazm sonucunda meydana gelen şiddetli ağrılardır. Kadınlarda daha sık görüldüğü bilinen migren hastalığının göz migreni çeşidi de vardır. Gözün sinir hücresini besleyen damarlarda oluşan geçici spazm ağrısıdır. Siniri hücrelerini besleyen damarlarda daralma gerçekleşmesinden dolayı göz migreni atakları ortaya çıkmaktadır. Maksimum yarım saat süren ataklarla ortaya çıkmakta olan göz migreninde, kısa süreli görmede bozukluk olmaktadır. Uzmanlar gözü etkileyen ve tedavisi olmayan migren çeşitlerinden biri olan göz migreni olduğuna söylemektedirler. Hastalığının her iki gözde ışık saçılmaları, kırık ve dalgalı görmeler, geçici görme kaybı gibi şikâyetlere sebep olduğu bilinmektedir.

Göz Migreni Nedir?

1Göz Migreni Çeşitleri?

Uzmanlar göz migreni hastalığının iki çeşidi bulunmakta olduğunu belirtmektedirler. Göz migrenine, gözde bulunan sinir hücrelerini besleyen damarların, geçici olarak kısa süreli  daralması neden olmakta ve bu durum her kişide çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biri retinal migrendir ve bu migren, tek taraflı görme bozukluğu ve tek taraflı baş ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Kısa süreli olan bu durumda, göz muayenesinde herhangi bir bulgu görülmez. Daha nadir görülen oftalmoplejik migren ise, baş ağrısı ve gözün hareketlerini kontrol eden sinirlerin bir bölümünde felç oluşması ile meydana gelmektedir.

Bu durum geçici olsa da, göz migreninin tedavisi yoktur, sadece çeşitli ilaçlar ile kontrol altına alınarak, ataklar azaltılabilinmektedir. Oftalmoplejik migren türü, yüz ağrısı olarak bilinmektedir. Migrenin bu çeşidinde hastalar sıklıkla, sinir felci, göz kapaklarında düşüklükler meydan gelmesi ve çift görme problemleri yaşamaktadırlar. Diğer migren türlerinin olduğu gibi yüz ağrı olarak bilinen oftalmopjelik migren hastalığının da tanı koyma süreci oldukça zordur.

2Göz Migreni Neden Olmaktadır?

Spazm sonucunda meydana gelen migren ataklarının nedeni göz sinirlerini besleyen damarlardaki rahatsızlık olduğu bilinmektedir. Bu damarların daralması ile ataklar meydana gelmektedir. Migren hastalığının kadınlarda daha sık görülüyor olması da,  hormonlarla ilişkisi olduğu içindir. Adet dönemi gibi hormonal değişikliklerin olduğu dönemlerde migrenin daha şiddetli ve sık görüldüğü bilinmektedir.

3Belirtileri Nelerdir?

Göz migreninde her zaman baş ağrısı şikâyeti olmayabilmektedir. Baş ağrısı olmadan göz önünde ışıklı çizgilenmeler ve ışık çakmaları ortaya çıkabildiği gibi, bazı durumlarda da bu tüm bu şikâyetlerin ardından tek taraflı, zonklama şeklinde yarım baş ağrısı, ışığa karşı hassasiyet, bulantı ve hatta kusma da meydana gelebilmektedir. Göz migreni probleminde çoğu kişideki belirtiler; görme bozuklukları ve geçici olarak görme kaybı,  gözde ışık çakması gibi, çizgilenmelerin görülmesi, mide bulantısı ve kusma, tek taraflı görme kaybı ve gözde şiddetli ağrıdır.

4Diğer Migrenlerden Farkı Nedir?

Göz migreninin normal migrenden farkı olduğunu söyleyen uzmanlar, normal migrenden farklı olarak, birkaç dakika ile yarım saat arasında geçen daha kısa süreli atakların yaşandığı bir türdür. Aynı normal migren hastalığında olduğu gibi, kadınlarda daha fazla görülmektedir. Atak geçiren kişilerde sıklıkla ortaya çıkan geçici görme kaybı genellikle atak geçiren hastalarda, telaşa sebep olsa da, bu durum geçici bir durumdur.

5Göz Migreni Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Göz migrenini tamamen iyileştirecek bir tedavi yönteminin bulunmamaktadır. Tamamen yok edilemeyen bu rahatsızlık, hastanın durumuna uygun olan ağrı kesici veya ilaç tedavisi ile kontrol altına alınarak atakların sayısı azaltılabilmektedir. Aynı zamanda göz tansiyonuna sebep olabilmektedir. Migrenin belirtileri herkeste farklı şiddet ve sürelerde olmaktadır. Uygulanan tedavi de kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.  Her kişinin kendi durumuna ve migrenin atak seviyelerine  göre tedavi belirlenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here