Gezi Rehberi Nasıl Oluşturulur?

3
45
Gezi Rehberi

Yapılacak olan yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde gezi rehberi oluşturulması kişilere büyük kolaylık sağlar. Gezi rehberi demek, yapılacak olan seyahatin baştan sona tasarlanması, planlaması ve seyahat edilecek yerle ilgili olarak bilgi edinilmesi demektir. Bu sayede seyahat gerçekleştirilecek olan yerde hem zorluk çekilmez hem de seyahat süresi çok daha aktif kullanılır.

Gezi Rehberi Nasıl Oluşturulur?

gezi-rehberi nasil-olusturulur

Gezi rehberinde pek çok faktör ele alınır ve bu sayede seyahatte karşılaşılabilecek olan durumlarda nasıl davranılması gerektiği veya gidilen yerdeki önemli turizm noktaları bilinir. Gidilecek olan yerle ilgili olarak planın iyi yapılması ve gezi rehberinin oluşturulması kişilere hem zamandan kazandırır hem de kişilerin tasarruf yapabilmesine olanak tanır. Çoğu gezinin anahtar noktası iyi hazırlanmış bir gezi rehberidir.

gezi-rehberi-pusula

Gidilecek Yerle İlgili Olarak Beklentiler Net Olmalıdır

Seyahat yapılması planlanan yerle ilgili olarak beklentilerin net olması gereklidir. Yani kişiler gidecekleri yerde sakin bir tatil mi yapacaklar veya kültürel bir gezi mi sağlayacaklar bu tip şeylere karar vermelidirler. Çok fazla yer görmek veya ünlü olan tek bir noktada tatil yapmak gibi seçenekler üzerinde düşünülmeli ve bu düşüncenin sonucuna göre bir gezi rehberi hazırlanmalıdır. Çünkü seyahat planı yapılacak olan şeylere göre şekillenir. Beklentiler tam olarak bilinirse gezi rehberini hazırlamak da daha kolay bir hale gelir.

gezi-rehberi-zaman

Gezi Rehberini Ne Zaman Hazırlamak Gerekir?

Gezi rehberi hazırlamaya başlamadan uçak bileti almamak daha doğru olur. Önce net bir plan yapılıp sonra bu beklentilere göre uçak biletini almakta ya da seyahate nasıl bir araçla çıkılacaksa mevcut şartları ona göre hazırlamakta fayda vardır. Ayrıca gidilecek yere göre mevsim seçimleri de değişebileceğinden dolayı önce plan yapılmalı sonra ulaşım ayarlanmalıdır. Paris gibi bir yere yılın her anı gidilebilirken yaz tatili için gidilecek olan yerlerin zamanı daha kısıtlıdır. Bu nedenle gidilecek olan yer iyice tanınmalı, gezi rehberi oluşturulmalı ve onda sonra gerekli ayarlanmalar sağlanmalıdır. Bunların yanı sıra gidilecek olan yerin vize uygulaması da oldukça önemlidir. Öyle ki vize isteyen bir yere seyahat yapılacaksa ulaşımın ayarlanması için gerekli olan süreler vardır. Tüm detaylar netlik kazandıktan sonra harekete geçmek daha avantajlıdır.

gezi-rehberi-konaklama

Gezi Rehberi Hazırlarken Ulaşım ve Konaklama Seçenekleri De Netleştirilmelidir

Gezi rehberinin en önemli kısımlarından biri ulaşım ve konaklama seçeneklerinin ayarlanmasıdır. Gidilecek yerin koşulları önemli olmakla beraber erken rezervasyonlar genelde pek çok fırsat sunmaktadır. Ayrıca uçak bileti alacakların gidiş- dönüş zamanları ve uçağın kalkış saatleri de oldukça önemli ayrıntılardır. Gezi rehberi oluştururken bu ayrıntılara dikkat edilmeli ve tüm seçenekler netleştirilmelidir. Süreler netleştikten sonra otel rezervasyonunun yapılması oldukça önemlidir. Konaklama yapmak için otel dışında bir seçenek seçecek olanlar da seçtikleri alternatifin ayarlamasını mutlaka yapmalıdırlar.

gezi-rehberi-gazi-listesi

Gezi Rehberi ile Gezilip Görülecek Yerlerin Listesi Oluşturulmalıdır

Gezi rehberi oluşturulurken belki de en heyecan verici kısımlardan biri gezilip-görülecek yerlerin hazırlanmasıdır. İnternet kaynaklarından, blog sayfalarından veya gezi rehberi kitaplarından gidilecek yerin gezilip görülecek noktaları araştırılmalıdır. Yalnız liste yaparken gezi süresi göz önüne alınmalıdır. Zamanı kısıtlı olanlar gezilecek noktaları, en çok görmek istedikleri yerlere göre sıralama yapmalıdırlar. Ayrıca gidilecek olan yerde daha çok ne tür noktaların gezileceğine de karar vermek gereklidir. Alışveriş mekanları, müzeler, sahil veya doğa yerleri, tarihsel mekanlar gibi pek çok gruba göre sıralama yapmak mümkündür. Kişiler gezilecek yerlerin listesini yaparlarken ulaşım imkanlarına, mevsim şartlarına, gidilecek yerin iklimine, seyahat sürelerine, zevklerine göre dengeli bir liste oluşturmalıdırlar.

gezi-rehberi-yemek-kulturu

Gidilecek Olan Yerin Mutfak Ve Alışveriş Kültürünün Bilinmesi

Gezi rehberi demek yapılacak geziyle ilgili rehber olabilecek her türlü bilgi demektir. Bu bilgiler içinde gidilecek yerin mutfak kültürü de oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle yurt dışı gezilerinde gidilecek olan yerin mutfağını tanımak kişilere büyük avantajlar sağlar. Ayrıca kişiler bu sayede istemedikleri durumların içine düşmek zorunda kalmazlar. Yemekle ilgili olarak alternatifler mutlaka belirlenmelidir ve gidilecek yerin meşhur lezzetleri de mutlaka öğrenilmelidir. Diğer önemli bir kısımsa gidilecek yerin alışveriş kültürüdür. Yaptıkları seyahatlerde alışveriş yapmaktan hoşlananlar ya da seyahatten ufak anılar almayı hobi haline getirmiş kişiler gezi rehberlerinde mutlaka bu kısımla ilgili bilgilere yer vermelidirler. Gidilecek olan yerde alışveriş için neresinin ünlü olduğu, yerel pazarların mı yoksa büyük alışveriş merkezlerinin mi var olduğu, alışverişlerde kredi kartı geçip geçmediği, alınacak meşhur hediyelerin neler olduğu gibi pek çok sorunun cevabının bulunması ve ona göre bir plan yapılması kişilere büyük fayda sağlayacaktır.

gezi-rehberi-kultur

Gidilecek Yerin Kültürünün Tanınması

Gezi rehberi oluşturulurken gidilecek yerin kültürü mutlaka araştırılmalıdır. Bu sayede hem gidilecek yerde kişiler nelerle karşılaşacaklarını bilirler hem de o kültürle karşılaştıklarında olan şeylere kısmen de olsa vakıf olurlar. Ayrıca kültürlerin birbirinde değişik olabileceği düşünülürse kimi kültürlerde yapılması ve yapılmaması gereken şeylerin de farklı olduğu bir gerçektir. Gezi rehberinde gidilecek yerin kültürüne yer verilmesi kişilerin olumsuz durumlarda kalmasının önüne geçebilir. Mesela bir ülkede kadın ve erkeklerin tokalaşması gayet normalken başka bir ülkede bu davranış hoş karşılanmayabilir. Böyle durumları bilmek veya bu durumlar hakkında kısmen de olsa bilgi sahibi olmak yapılacak geziyi oldukça kolay bir hale getirir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here