Gezi Planı Nasıl Yapılır?

0
218
gezi planı nasıl yapılır

Son zamanlar hepimiz sürekli olarak internette gezintiler yapmaktayız ve insanların dünyanın farklı yerlerini gezdiklerini görmekteyiz. Kimi iş gezisi, kimisi turistik gezi yapmaktadır. Bizlerde kendimize bir plan yaparak yurt içinde veya yurt dışında geziler ayarlayabiliriz. İyi bir gezi için plan yapmaya başlamadan önce, yer ve zaman belirlemeliyiz. İşlerimize ve bütçemizi ona göre ayarlamalıyız. Geziye çıkmadan önce kendimize bir gezi planı yaparsak, tüm gezimizi sorunsuz ve daha ekonomik olarak tamamlayabiliriz. Peki, gezi planı nasıl yapılır? önce hedef belirlemeli ve gezi amacımızı ortaya koymalıyız.

Gezi Planı Nasıl Yapılır?

1Hazırlık Yapmak

Yapacağımız gezi, bir doğa gezisi de olsa, ülkeler arası gezide olsa mutlaka bir plan yapmalıyız. Bu planlar için hazırlıklara hemen başlayalım. Hazırlık olarak kendimize bir bütçe belirleyelim ve o bütçe ile gezide kullanacağımız kıyafetlerimizi ve diğer ekipmanların listesini çıkarmalıyız. Gezi planı nasıl yapılır öncelikle geniş bir araştırma yaparak, atlayacağımız bir aşamanın olmamasına dikkat etmeliyiz.

2Ön Hazırlık

Yapacağımız gezi ile ön hazırlık aşamasında, belirlediğimiz ekipmanların teminini yapmalıyız. Tüm ekipmanları temin ettikten sonra gezi için kendimizi hazır hissedebiliriz. Yapacağımız ön hazırlık aşamalarından biriside, gideceğimiz yerler hakkında detaylı bilgi sahibi olmaktır. İklim şartları nedir? Yaşam koşulları, neler yenir, nerede kalınır, nasıl gidilir gibi konularda da ön araştırmalar yapmalıyız. Bu konularla ilgili araştırmalar yapıp kendimize doküman oluşturduğumuzda artık geziye hazırız diyebiliriz.

3Zamanı Ayarlamak

Doğa gezisi planlamışsak bunun için en iyi zaman hava şartlarının en iyi olduğu zamanlardır. Bir dağa tırmanmayı ve zirveye ulaşmayı hedefliyorsak, hava şartlarını kontrol edip, yağış olmayan bir günü seçmeliyiz. Yurtdışı gezilerimiz için ise, gideceğimiz ülkenin coğrafi konumuna göre, hava sıcaklıklarının en ideal olduğu zamanı belirlemeliyiz. Kuzey ülkelere kış aylarında gidersek hiçbir yeri gezemeyiz ve gezimizin bir anlamı olmaz. Coğrafi yapıla göre zaman belirlemesi yapmalıyız.  Gezi planı en iyi zamana göre yapılan plandır.

4Gezi Türünü Ayarlamak

gezi-turları

Gezi dediğimiz zaman sadece yaya olarak geziler akla gelmemelidir. Motorlu geziler, denizde gemi veya yat gezileri gibi birçok türü vardır. En ideal geziler her zaman yaya olarak yapılan gezilerdir. Tabi ki gideceğimiz her yere yaya gitmek mümkün değildir. Bölgeler arası araçlarla ulaşım sağlanır ve o bölgenin detayları yaya gezilerek yapılır. Planlamamızı yaparken bu ayrıntıları belirlemeliyiz. Hangi alanlarda araçla ulaşım yapacağız, hangi alanlarda yürüyeceğimizi planlarsak nereleri görebileceğimizi önceden belirlemiş oluruz.

5Nereleri Gezmeliyim

Yurt içerisinde veya yurt dışında bir ülkeyi ya da şehri gezmeyi planlıyorsak, gideceğimiz yerlerde görmemiz gereken, özellikle tarihi yerler var mı? Buraların özellikleri nelerdir? Neden oraları görmemiz gerekiyor? Bize ne kazandıracak? Gibi soruların cevapların önceden bilmemiz gerekir. Bunlar için gezi planı nasıl yapılır? Planlamaya başladığımızda gideceğimiz yer hakkında bilgi edinmeye başladığımızda bu soruların cevaplarını da hazırlamış oluruz. Özellikle yurt dışı veya farklı şehir gezilerinde, tarihi yerleri, alışveriş yerleri, yöresel ürünlerin satış yerlerini, yöresel yemeklerinin yapıldığı yerleri, eğlence yerlerini ve mevcut doğal güzelliklerinin olduğu yerleri gezmeliyiz.

6Konaklama

Gezi planı nasıl yapılır? sorusunu araştırırken ve plan yaparken, aklımıza gelen ilk soru konakla sorununu nasıl çözeriz olmaktadır. En kolay konaklama planlaması doğa gezilerinde yapılmaktadır. Çünkü konaklama ihtiyacımızı görecek olan çadırımız sırtımızdadır ve uygun bir yer bulduğumuzda çadırımızı kurarız ve istirahatımızı yaparız. Şehir gezilerinde ise gezi için ayırdığımız bütçemize göre, en ekonomik konaklama yerlerini tercih etmeye çalışmalıyız. Çünkü gezilerde en fazla harcamalar konaklama ve yemek için harcanmaktadır. Daha fazla yer gezebilmek için, konaklama işlemlerini en ucuza getirmenin yollarını aramalıyız.

7Ulaşım

Gezi planımız için en fazla bütçe ayıracağımız diğer bir başlıkta ulaşım olmalıdır. Gezi planımız yurt dışına ise, uçak bileti, şehir için ulaşım gibi ihtiyaçlar bütçe olarak bizleri zorlamaya başlayacaktır. Gezi planlamamız aşamasında araştırmalar yaparken, gideceğimiz bölgelerdeki toplu taşıma imkanı var mı? Toplu ulaşım ücretleri hakkında geniş bilgi sahibi olmalıyız. Kendimize en ucuz olan seçeneği seçmeliyiz. Ayrıca yurt dışı gezileri için, gideceğimiz ülkeye yapılacak uçak seferleri için düzenlenen kampanyaları takip etmemiz gezimizi daha ekonomik şartlarda yapmamızı sağlayacaktır. Yurt içi gezilerimizde de mümkün olduğu kadar ücretsiz ulaşım seçeneklerini denemeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here