Gala Gölü Milli Parkı ve Kuş Cenneti

0
201
Gala Gölü Milli Parkı

Trakya’nın kuş cenneti  Gala Gölü, 130 kuş türü arasından 44 binden fazla kuşa ev sahipliği yapıyor ayrıca park içerisinde konaklama alanlarıda bulunmakta…

kamp-yeri

Gala Gölü Milli Parkı ve Kuş Cenneti

Gala Gölü Milli Parkı 2005 yılında alanın 6087 hektara çıkartılması ile milli park statüsü kazanmış. Nesli tükenmek üzere veya nadir türleri barındıran Gala kuş cenneti, Türkiye ve dünyanın göçmen kuşlar için önemli hayat alanlarından birisidir.

Trakya bölgesi geçmişte karşılaştığı çevre sorunlarına rağmen doğa koruma ve Milli Parklar açısından zengin bir bölge.

enez

Çanakkale sınırlarında bulunan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Edirne sınırları içerisinde bulunan Gala Gölü Milli Parkı ve İğne ada Longoz Ormanları Milli Parkı ege bölgesinde bulunan en önemli 3 parkımızdır.

Göl flora bakımından zenginliği gözle görülür seviyede. Göl ve çevresinde, su sümbülü, nilüfer, hasır sazı, kamış ve ipliksi yeşil alglere rastlamak mümkün.

gala-golu-filemingo

Gala Gölü Milli Parkında Bulunan Kuş Türlerinden Bazıları

Gala Gölü Milli Parkında;  Kızıl Şahin, Ak Kuyruklu Kartal, Küçük Karabatak, Küçük Kerkenez,  Çeltikçi  ve Tepeli Pelikan, gibi nesli azalmış türler arasında Kuğu, Sakarmeke, Angıt,  Kaşık Gaga, Yeşil Baş Ördek, Gri Balıkçıl, Cılıbıt, Büyük Beyaz Balıkçıl, Küçük Beyaz Balıkçıl, Kılıç Gaga, Saz Delicesi, Kaşıkcı, Kara Batak türleri olmak üzere toplamda yaklaşık 130  kuş türü barınmaktadır.

Gölün batı kısmında, Vakıflar Genel Müdürlüğü himayesinde bulunur. Meriç Nehri kenarlarında yaz kış şeddeleri arasında kalan sulak alanda Yeşil Baş Ördek familyasından görmeniz mümkün.

gala-golu-havadan-goruntu

Ziyaret için en iyi zaman Nisan-Mayıs ve Eylül – Ekim aylarında yani bahar aylarıdır.

 

Gala Gölü Milli Parkı Nerede?

Milli Park Edirne, Enez ve İpsala İlçeleri arasında yer almaktadır.

Enez-İpsala Karayolu’nun 9. km’sinde bulunan  Koyuntepe  – Tuztepe  köyleri arasında bulunan Işıklı köyü  girişinden  Milli Parkını ziyaret edebilirsiniz.

Milli Parkın GPS koordinatları  26° 10´ 0.8760 ve 40° 45´ 10.3824

Giriş Ücreti

Milli Parkı ziyaret etmek için cüzi miktarlarda para ödemek zorundasınız. Bunu dışında gezi gurubuna katılmak isteyenler de belirli miktarda bir bütçe ayırarak bölgenin her bir karesini doyasıya gezebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi onlarca kuş türüne ev sahipliği ettiği için kuş cenneti   milli park aynı zamanda eşsiz doğası ve muhteşem manzarası ile tadına doyamayacağınız yemekleri ile eşsiz bir tatil fırsatı sunuyor. Birkaç günlük gitmek isteyenler için özel konaklama yerlerine ve otellere ev sahipliği yapan  Milli parkında konaklamak içinde bir miktar bütçe ayırmaları gerekiyor. Parkın içerisinde 46 tane yerli, 27 kış göçmen kuşu, 90 tane yaz göçmen kuşu olmak üzere toplamda 169 tane kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Kuş gözlemciliği yapmak isteyenler için en uygun ziyaret zamanı Nisan ile mayıs ayları olmaktadır.

Gala Gölü Milli Parkı Kuş Cenneti

Gala Gölü Milli Parkı kuş cenneti Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alır. Edirne ilinizi Enez ile İpsala ilçelerinin sınırlarında yer  alıyor. 2005 yılının 5 Mart tarihinde milli park olarak ilan edilmiş olup, içerisinde Gala ve Pamuklu Gölüne ev sahipliği yapıyor. Adını ev sahipliği yapmış Gala gölünden alan milli parkı kuşların akın ettiği en güzel yerlerden birisidir. Ülkemizin 36. Milli parkı unvanını almış olup, yaklaşık 3090 hektar sulak alan ile 3000 hektarlık ormanlık alanı bulunur. 160’dan daha fazla kuşların ev sahipliği yapan Gala Gölü Milli Park Nisan- Mayıs ile Eylül, Ekim aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Eşsiz Doğası ile Ziyaretçileri Büyülüyor

Eşsiz doğası ile ziyaretçileri büyüleyen göl ülkemizin en önemli kuş alanı, doğa alanı, gezilecek yerler bitki alanları gibi faklı listelerde ilk sıralarda yer alıyor. 517 hayvan ve 511 bitki olmak üzere yaklaşık 1028 canlıya ev sahipliği yapan bu muazzam bölge aynı zamanda ülkemizin 2. kuş cenneti unvanını taşıyor. Milli parkda sazan, yılan balığı turna sudak farklı balık çeşitlerine rastlamak mümkündür.

Ne Zaman Gidilir?

Ülkemizin Edirne sınırları içerisinde yer alan  Gala Milli parkı Kuş cenneti birden fazla kuş ürüne ev sahipliği yapıyor. En güzel gezi alanlarını ve göllerini bünyesinde barındıran bu parkı geçmek için en makbul zaman Nisan- Mayıs ve Eylül Ekim aylarıdır. Burayı ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler bu aylarda burayı ziyaret ederek doğa ile baş başa kalabilirler.

Neler Yapabiliriz?

Ülkemizin en özel ve güzel yerleri arasında yer alan Gala Gölü Milli park kuş cennetinde doğa yürüyüşü yapabilir piknik alanlarında sevdiklerini ile piknik yapabilirsiniz. Ayrıca yeşilin her tonun barındığı orman manzarasını tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bunların dışında bölgeni en güzel alnında fotoğraf çekinebilir kuşların seyredebilirsiniz.

Ayrıca bir diğer milli parklardan olan Yedigöller Milli Parkı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here