Eskişehir’de Nerede Ne Yapılır?

3
50
Eskişehir'de Nerede Ne Yapılır

Eskişehir denince kültürü ve yaşam tarzıyla ülkemizde Avrupai olarak nitelendirilen ender şehirlerden bir tanesi olarak söz edilir. Doğası ve parkları, tarihi ve özel müzeleri, kültürel etkinlikleri, spor etkinlikleri, meşhur yemekleri ile şehrin tadını çıkarmanız için günübirlik bile olsa gitmek isteyeceğiniz şehirler arasında yer alıyor. Eskişehir’e hem karayoluyla hem de yüksek hızlı tren aracılığıyla ulaşım sağlamanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Peki Eskişehir’de nerede ne yapılır? Eskişehir’e ilk kez gidiyor veya neler yapılabilir, bilgi almak istiyorsanız, buyrun içeriğimize göz atın.

Eskişehir’de Nerede Ne Yapılır?

Tarihi ve Sanat Müzelerini Gezin

Eskişehir’i ziyaret ettiğinizde tarihe ve sanata ilginiz varsa ziyaret edebileceğiniz pek çok müze ve sergi salonları bulunur. Cam sanatları müzesinden birçok tanınmış kişinin balmumu heykelinin yer aldığı Türkiye’deki ilk Balmumu Heykeller müzesine, tarihi devrim arabalarının sergilendiği Tülomsaş müzesi, Eti Arkeoloji müzesi ve karikatür müzesi’ne kadar gezebileceğiniz birçok tarihi ve sanatsal müze yer alıyor. Yine Odun pazarı mevkiinde Kurşunlu Külliyesi‘ni görmeden dönmeyin. Yakınlarında hediyelik eşya, magnetler, lüle taşından yapılmış biblolar satın alabileceğiniz birçok dükkan yer alıyor. Her biri kesinlikle görülmeye değer. Bolca vaktiniz varsa özellikle bir gününüzü müzeleri ve tarihi mekanları gezmeye ayırabilirsiniz.

Tarihi Odunpazarı Sokaklarında Tur Atın

UNESCO Dünya Mirası Geçidi listesinde yer alan tarihi Odunpazarı evleri, Eskişehir’in Osmanlı, Selçuklu ve Türkiye dönemlerinin hepsini bir arada tutan yapılar olarak şehrin kuruluşunun ilk yapıları olarak karşımıza çıkıyor. Kurtuluş Müzesi, Kurşunlu Külliyesi Odunpazarı mevkiinde yer alıyor. Renga renk ahşap yapılar ve Arnavut kaldırımları arasında küçük hediyelik eşya dükkanları ve  kahve molaları verebileceğiniz, kültürel lezzetlerden met helvasını tadabileceğiniz dükkanlar bulunuyor.

Meşhur Lezzetlerini Tadın

Eskişehir’e gittiğinizde meşhur lezzetlerini tatmadan dönmeyin. Bu güzel lezzetler arasında en bilinenleri met helvası, Balaban köftesi, çiğ börek ve boza yer alıyor. Hatta çiğ börek ve met helvası neredeyse şehrin imza lezzetlerinden bir tanesi. Şehri gezerken görebileceğiniz çiğ börekçilerden birine girerek gezintinize lezzet molası verebilir, sevdiklerinize met helvası ya da tarkan kurabiyesi olarak adlandırılan leblebi kurabiyesinden satın alarak ikram edebilirsiniz.

Sazova Park’ta Çocukluğunuza Dönün

Görüntüsüyle Disneyland’ı andıran ve gittiğinizde kendinizi masallar diyarındaymış gibi hissedebileceğiniz Sazova Parkı, Türkiye’deki en gösterişli parklardan biri demek çok doğru olur. Masal şatosu son derece ihtişamlı görünür ve bu şatonun ilginç özelliği Türkiye’deki 8 ünlü kulenin; Kız Kulesi, Çan Kulesi, Ulu Kule, Sindrella Kulesi, Galata Kulesi, Burgulu Kule, Adalet Kulesi ve Yivli Kule kullanılarak yapılmış olmasıdır. Tüm bu görkemli masal şatosunun yanında büyük parkın içerisinde Korsan gemisi, Sabancı Uzay Evi, hayvanat bahçesi, Sualtı Dünyası ve yapay gölet de bulunuyor. Hayvanat bahçesi ve Sabancı Uzay Evi’ne giriş fiyatları oldukça uygun.

Tarihi Kalıntı Frig Vadisi’ni Gezin

Kütahya-Eskişehir-Afyon üçgeninde yer alan Frigya bölgesinde tarihte M.Ö 12 ile 7. yüzyıl arasında yaşam sürmüş olan Frigyalıların kayaları oyarak oluşturdukları şehri görüp  tarihsel kalıntıları keşfedebilir ve Frig Vadisi‘ni ziyaret ederek tarihi anlara tanıklık edebilirsiniz. Bu gölgeye ulaşım güç olduğundan şahsi aracınızla ya da araç kiralayarak gidebilirsiniz.

Adalar Porsuk’ta Gondol ya da Bot Turu Yapın

Adalar bölgesi veya Porsuk Çayı civarında boydan boya uzanan kafelerde oturarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Özellikle yaz ve bahar mevsiminde Eskişehir’i ziyaret ettiyseniz gondol veya bot turlarına katılabilirsiniz. Bu turlar belediye tarafından yapıldığından fiyatları oldukça makul. Bot ya da gondol turlarından sonra Porsuk Nehri üzerinde yer alan köprülerde anı fotoğrafı çekebilirsiniz. Şehrin en güzel ve canlı noktalarından biri olan Adalar ve Porsuk Çayı civarında güzel fotoğraflar ve anılar biriktirebilirsiniz.

Barlar Sokağında Eğlenceli Vakit Geçirin

Eskişehir gece hayatı bakımından oldukça eğlenceli ve nezih bir şehir. Aynı zamanda canlı cover gruplarının bolca etkinlikleri bulunuyor. Müzik eşliğinde bolca eğlenebileceğiniz, rahat vakit geçirebileceğiniz mekanlar oldukça fazla. Bazı pub ve eğlence mekanlarının haftanın her gününe ayrı ve özel olarak düzenlediği etkinlikler olabiliyor. Keyifli bir gezinti gününün akşamında barlar sokağını ziyaret edebilir ve eğlenmek için bir mekana oturabilirsiniz. Bunun yanında bar-pub şeklindeki mekanlarda düzenlenen bir konsere denk gelirseniz biletinizi önceden ayırtmanızda fayda var.

3 YORUMLAR

  1. Eskişehir gidip görmek istediğim nadir yerlerden biridir ve sizin sitenizdeki bu makaleyi okuduktan sonra hemen eskişehir turlarina bakmaya başladım sıkı dur Eskişehir ben geliyorum

  2. Eskişehir’e gidip de hayvanat bahçesinde görmeden gelen var mı arkadaşlar ben herkese tavsiye ederim gittim gördüm gezdim Gerçekten çok güzel yer Arkadaşlar herkese tavsiye ediyorum ücreti de 9 lira falan olması lazım bundan 5 ay önce falan gitmiştim yılanından tut akrebin den. akrebin den tut şempanze ve Yunus balığından tut Aklına ne gelirse çoğu hayvanlar var zürafa ya varana kadar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here