Eskişehir Gezilecek Yerler: Odun Pazarı ve Turistik Yerler

0
21
Eskişehir gezilecek yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler: Odun Pazarı ve Turistik Yerler

İnsanlar günlük hayatın stresinden kurtulmak için kendilerine vakit ayırmak zorundadır. Bazen tatlı kaçamaklar yaparak, hem tatil hem gezi yaparak dinlenmelidir. Farklı yerler görmek, farklı kültürleri incelemek, farklı insanlar ile tanışmak insanlara her zaman iyi gelir. İnsan kendine vakit ayırarak mutlu olabilir. Kısa zamanda farklı bir şehre gidip küçük bir kaçamak yapmak istiyorsanız Eskişehir ilimizi tercih edebilirsiniz. Gezilecek görülecek o kadar çok yeri var ki; sizde Eskişehir sokaklarında turlayarak stres atabilirsiniz. Eskişehir İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatı yönünde bulunuyor. En yakın komşusu Ankara ilimizdir. Eskişehir, Gezilecek yerler arasında en ünlü olan şehirlerden biridir. İçinde bulunan Anadolu Üniversitesi sebebi ile birçok öğrenci bulunuyor. Öğrenci şehri olarak anılsa da içinde bulundurduğu tarihi yapılar nedeniyle Eskişehir iline birçok ziyaretçi geliyor. Eskişehir’e gelmeden önce kendinize gezilecek yerler listesi yapmanızda fayda var.

Eskişehir Odun Pazarı

odunpazarı

Eskişehir ilinde ilk gezilecek yerlerden birisi Odun pazarıdır. Eskişehir’in en tarihi ve turistik semtidir. Eskişehir’in yarısını kaplayan büyük bir ilçedir Odun pazarı gezilecek yerler arasındadır. İlçe adını geçmişten almaktadır. Köylülerin dağdan topladığı odunları şehre getirerek, Yediler Parkı’nda satması ile almıştır ismini. Odun pazarında gezilecek birçok tarihi bölge bulunuyor. Müze, çeşme, han ve türbe var. Tarihi Odun pazarı evlerinin mutlaka görmelisiniz. Bu evler odun pazarının ve Eskişehir’in simgesidir. Geleneksel Osmanlı yapısını andırıyor bu evler.

Oldukça dikkat çekici ve güzel olan yerler arasındadır. Restore edilerek günümüze kadar gelmiştir. Yenilenen evler günümüzde Cafe, butik otel restoran gibi işliyor. Burada çayınızı yudumlayarak harika vakitler geçirebilirsiniz. Kurşunlu Camii ve Külliyesi mutlaka görmelisiniz. Tarihten günümüze kadar gelmiş bu yapı geçmişten harika izler taşıyor. Kurşunlu külliyesi İçinde bulunan lületaşı müzesi kendi alanında dünyada önde gelen yapılarındır. Müze içerisinde Eskişehir’in önemli taşı olarak bilinen lüle taşının saf halinin şekillendirilmiş halini, değişik objelere dönüştürülmüş hallerini görebilirsiniz. Müzeye giriş ücretsizdir. Ayrıca caminin dışında kalan bölümlerde cam üfleme atölyeleri el sanatları atölyesi bulunuyor.

Atlıhan El Sanatları Çarşısını Görmeden Geçmeyin

Gezilecek diğer yerlerden biriside Atlıhan el sanatları çarşısıdır. Eskiden Eskişehir’e gelenlerin hayvanlarının ve kendilerinin konakladığı bir han olarak biliniyor. Şuanda turistik bir çarşı. Yılmaz Büyükerşen Balmumu heykelleri Müzesini mutlaka gezmelisiniz. 2013 yılında açılan müze de birçok ünlünün Balmumu ile yapılmış heykellerini görebilirsiniz. Heykellerin yanı sıra Kurtuluş Savaşı ve eski dönemlere ait nesneleri görebilirsiniz. Çağdaş cam sanatları Müzesini gezilecekler listenize ekleyin. İçerisinde yerli ve yabancı eserler sergileniyor. Buradan sonra Şelale Parkı gezebilirsiniz. Park içinde minik heykeller çocuklar için oynayabilecekleri yerler bulunuyor. Ayrıca Eskişehir’in en güzel görüntüsünü buradan yakalayabilirsiniz.

Eskişehir Tarihi ve Turistik Bir Şehirdir

Gezinize Osmanlı eviyle devam edebilirsiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir’e geldiği zaman burada konaklaması Osmanlı evinin tarihi değerini arttırıyor. Cumhuriyet tarihi müzesini de ziyaret edin. İçinde Kurtuluş Savaşı’ndan kalmış objeler, Mustafa Kemal Atatürk’ün bazı eşyaları, çeşitli savaşları ait nesneler bulunuyor. Buradan sonra Alâeddin camiyi ziyaret edebilirsiniz. Bu Cami Selçuklu döneminde inşa edilmiş günümüze kadar restore ederek kurulmuştur. Anadolu üniversitesi eğitim karikatür müzesi de gezilip, görülmesi gereken yerlerden birisidir. İçinde yüzlerce çeşit yerli yabancı objeleri bulunan bir müzedir. Buradan sonra Arasta Çarşısını gezebilirsiniz.

Çarşı’nın içerisinde çini ve seramik işleri satılıyor. Burayı gezerken sevdikleriniz ufak hediyeler alabilirsiniz. Böylelikle onlara Eskişehir’den bir anı götürmüş olursunuz. Şeyh Edebali Türbesini ziyaret edin. Odun pazarında yöresel yemeklerden yemeden asla dönmeyin. Balaban köfte, çiğbörek, met helvası, haşhaşlı çörek yemeyi unutmayın. Odun pazarında konaklamak isterseniz çeşitli oteller bulmak mümkün. Aslanlı Konak Otel, Han royal otel, Abacı otel gibi bütçeye uygun otelleri tercih edebilirsiniz. Eskişehir’de gittiğiniz zaman porsuk çayı, sovoza parkı, han antik kenti, balık damı kuş cenneti, Midas anıtı Eskişehir’in mutlaka görülmesi gerek en güzel yerleri.

Eskişehir Hamam

Eskişehir hamam

Eskişehir hamamları ve kaplıcaları ile ünlü bir şehirdir. Geçmişten günümüze kadar gelen birçok hamamı vardır. Eskişehir’in hamam suyu bol vitaminli ve minerallerdir. Şifa kaynağıdır. Sizlerde Eskişehir’e gittiğiniz zaman mutlaka hamam ve kaplıca keyfi yapınız. Eskişehir iline gittiğiniz zaman yukarıda bahsetmiş olduğum her yeri mutlaka gezip görün. Birbirinden güzel yöresel yemekleri tatmadan gelmeyin. Eskişehir gezilecek yerler dışında nerede ne yapılır konumuza buradan göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here