Erzurum gezilecek yerler

0
109
Erzurum gezilecek yerler

Geçmişi tarihin ilk dönemlere kadar dayanan Erzurum, aynı zamanda doğu Anadolu’nun da en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Şehre gelecekler için önemli bir bilgi kaynağı olan Erzurum gezilecek yerler, şehirle ilgili gerekli birçok önemli bilgiyi içermektedir.

Erzurum gezilecek yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum dadaşlar diyarı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda evliyalar şehri olarak da tanınan Erzurum kendine has doğal, tarihi ve kültürel özellikleri ile tanınmaktadır. Coğrafi açıdan kavşak noktası görevi gördüğü için tarih boyunca pek çok millete ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Üzerinde pek çok ova ve akarsu barındırmaktadır. Tarım ve büyükbaş hayvancılık denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden biridir. Erzurum gezilecek yerler Yaz kış turistin geldiği şirin Erzurum yüzölçümü bakımından da oldukça büyüktür.

Dadaşlar diyarına il geldiğinizde sanırım sorgulayacağınız ilk şey dadaş nedir? Dadaş ne demek oluyor, hemen cevaplayalım Dadaş kelimesi farklı anlamlarda kullanılsa da, Kimine göre; mert, cesur, özü sözü doğru namerdin karşısında, mazlumun yanında duran merhametli, yiğit biridir. Kimilerine göre ise ; erkek kardeş, ağabeyi, tüm erdemleri kendisinde toplamış bir insandır. Bazılarına göre de. At binen, cirit atan. kabadayı, bar tutan,  tığ gibi bir delikanlıdır. Sonuç itibari ile Dadaş candır. Özellikle kış aylarında gidenler göreceklerdir ki buz gibi havada içinizi bu sıcak insanların muhabbeti çok çabuk ısıtıyor.

Şimdi sizler için hazırladığımız Erzurum gezi rehberine göz atalım ve Erzurum’da neler yapılır? Erzurum’da Nerelere gidilir? Erzurum’da ne yenir? gibi başlıklarla rotamızı oluşturalım.

Erzurum’da Gezilecek Yerlerin Listesi

Erzurum tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerin bir arada bulunduğu bir yerdir. Tarihi camiler ve medreseler olduğu gibi aynı zamanda doğal güzelliği ile göz kamaştıran şelaleleri de mevcuttur. Gezilecek yerler listesinde belki de en başta yer alması gereken elbette ki Yakutiye Medresesi’dir. Anadolu’daki en büyük medreselerden biridir. Şehrin simgesi haline gelmiş Nene Hatun Milli Parkı bulunmaktadır. Doğal güzelliklerinin başında gelen Tortum Şelalesi de yine buraya gelenlerin mutlaka gezip, görmesi gereken yerler arasındadır. Yüksekliği 48 metreyi bulan Tortum şelalesinin genişliği ise 21 metredir. Bu özellikleri ile Türkiye’nin sayılı şelaleleri arasına girmektedir.

1Kış Sporları

kis-sporlari

Erzurum ili tam bir kış sporları merkezi haline gelmiştir. Dünyadaki birçok kayak pistinden daha kaliteli ve modern tesislere sahip olan Palandöken kayak merkezi, özellikle kış aylarında oldukça fazla yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Erzurum ilinde yapılabilecek kış sporları; kayakla atlama, Alp disiplini, biatlon, kuzey kombine, snowboard, serbest stil kayak, kayaklı koşu, curling, sürat pateni, dünyada çok az bölgede yapılabilen helikopterli kayak, bandy, buz pateni ve kızak olarak sıralanabilir. Eğer Erzurum’a sadece kayak yapmak için geldiyseniz Erzurum gezilecek yerler kesinlikle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Palandöken kış sporları ile ilgili detaylı gezi rehberimizi incelemeyi unutmayın.

2Abdurrahman Gazi Türbesi

abdurrahman-gazi-turbesi

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in sancaktarlığını da yapan Abdurrahman Gazi türbesi, Erzurum iline 2,5 km mesafede ve Palandöken dağı eteklerinde bulunuyor. Türbenin içindeki Abdurrahman Gazi hazretlerinin makamı ise 4,85 m. yüksekliğindedir. Türbenin etrafı ise dinlenme için düzenlenmiş mesire alanları ile kaplıdır. Erzurum gezilecek yerler için farkı ile ufak bil bilgi verelim bu yol üzerinde bulunan gizemli yolu unutmayın.

Abdurrahman Gazi’nin Palandöken Dağı eteklerindeki türbesine giderken yolun sol tarafında yaklaşık  200 metrelik bölüme, gizemli yol deniyor. Erzurum gezilecek yerler arasında özellikle yaz aylarında çok yoğun ilgi gören bir bölge ’gizemli yol’da bulunan tabela sizi yönlendirse de biz yine anlatalım, aracınızı durdurup vitesi boşa aldıktan sonra freni bıraktığınızda aracın kendiliğinden ufak ufak yukarı doğru çıktığını göreceksiniz. Anlatılanları görüp denemeniz için yaz aylarında yer bulmakta güçlük çekebilirsiniz.

3Aziziye Tabyaları

aziziye-tabyalari

Erzurum gezilecek yerler içerisinde olmazsa olmazlardan bir taneside Aziziye Tabyalarıdır. 18. YY’da Osmanlı İran savaşı esnasında yapılmaya başlayan tabyaları ile meşhur olan şehir, özellikle en büyük tabyalarından olan Aziziye tabyası ile de çok tanınmaktadır. Sadece taştan yapılan ve çok sağlam olan bu tabya, içindeki karargah ve kışla odaları ile günümüze kadar ayakta durmayı başarmıştır. Aziziye tabyasını gezmeye gelenler buradaki yemekhaneleri, sarnıçları, pusu odalarını, eğitim alanlarını ve askeri barınakları hayranlıkla izlemektedir.

4Rüstempaşa Bedesteni

rustempasa-bedesteni

Erzurum gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz bir han burası. Taşhan olarak da adlandırılan Rüstempaşa Bedesteni, Kanuni sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem paşa tarafından yaptırılmış, kesme taşlardan oluşan iki katlı bir kare görünümündedir. Yapıldığı zamanlarda kervansaray olarak kullanılan olağanüstü mimariye sahip olan yapı, günümüzde Oltu taşı ürünlerin bulunduğu dükkanlarla doludur.

5Üç Kümbetler

uc-kumbetler

Saltuklardan kaldığı kabul edilen ve Erzurum’un en önemli tarihi eserlerinden olan üç kümbetler, farklı renklere sahip kesme taşlardan yapılmış ve burçları temsil eden hayvan figürleri ile süslenmiştir. Özellikle değişik mimarisi ve renkli yapısı ile yer altındaki katları sayesinde bu tarihi kümbetler çok sayıda misafiri cezbetmektedir.

6Ulu Cami

ulu-cami

Erzurum gezilecek yerler, 1179 yılında Saltuklu emiri tarafından yaptırılan ulu cami, Atabey cami olarak da bilinmektedir. Anadolu’da bulunan en önemli Saltuklu eseri olarak kabul edilen cami, geniş iç yapısından dolayı 4. Murat tarafından yiyecek deposu olarak da kullanılmıştır. Ses düzeni, ışık alması ve depreme dayanıklılık özelliği ile hayranlık uyandıran caminin 5 kapısı bulunuyor ve bu kapıların hepsi farklı özelliklere sahip bulunuyor.

7Yakutiye Medresesi

yakutiye-medresesi

1310 yılında yapılan ve Selçuklu mimarisi özelliğini taşıyan Yakutiye Medresesi, 1994 yılında müzeye çevrilmiştir. Türk ve İslam eserlerinin güzel örneklerini sergileyen müze tarihi doku ile de birleşince daha çok ilgi çekiyor.

8Nene Hatun Mezarı

nene-hatun-mezari

Erzurum gezilecek yerler listesinde olması gereken bir diğer yer ise, 93 harbi olarak da adlandırılan 1877-1878 yıllarındaki Osmanlı Rus harbi esnasında, daha henüz bir genç kız iken Aziziye tabyasında Ruslarla göğüs göğse çarpışan Nene hatunun mezarı kendi adına yaptırılan Nene hatun milli parkında bulunuyor. Mezarı ziyaret ederken milli park ta gezilebiliyor ve çok yakın olan aziziye tabyası da gezilebiliyor.

9Oltu Tesbihi ve Cağ Kebabı

oltu-kalesi

Tarihi 3000 yıl öncelerine kadar uzanan Oltu ilçesi, tarih boyunca değişik devletlerin egemenliğine girmiş ve en son Ruslardan ve buraya yerleştirilen Ermenilerden kurtarılarak, Türk topraklarına katılmıştır. Verimli topraklara sahip olan Oltu ilçesi, 1380 km² yüz ölçümüne sahiptir ve rakımı 1275 metredir. 31000’in üzerinde olan ilçenin 72 adet de mahallesi mevcuttur.

İlçeyi ziyaret edecekler özellikle Urartulardan kalan kalesini, 1664 yılında yapılan ve tek kubbeli camilerin en güzelleri arasında bulunan Arslanpaşa camisini, 1226 yılında yapılmış olan ve konik mimarisi ile dikkat çeken Mısri Zinnun türbesini ve haç planında yapılan Rus kilisesini mutlaka ziyaret etmelidir. Ayrıca, dünya çapında bir üne sahip olan ve ilçeden çıkarılan taşlarla yapılan Oltu tespihi özellikle hediye ve koleksiyon olarak idealdir. İlçeye gelip de cağ kebabı yenmeden dönmek olmaz, sırf bu kebap için ilçeyi ziyaret edenlerin sayısı oldukça fazladır. Terbiyeli kuzunun yatık döner şeklinde pişirilip, şişlere takılı olarak ikram edildiği bu lezzet, en güzel şekli ile Oltu ilçesinde yenmektedir.

10Tortum Şelalesi

tortum-selalesi

Doğa tutkunlarının gezilecek yerler listesinin başlarında bulunan ve yılın her dönemi ayrı güzelliklere sahip olan tortum şelalesi, 48 metre yüksekliği ve 21 metre genişliği ile tam bir doğa harikası. Dünyanın en büyük şelaleleri arasında yer alan tortum şelalesi, özellikle mayıs ve haziran aylarında su seviyesinin en üst düzeye çıkması ile heybeti zirveye çıkmaktadır. Şelalenin etrafı ise ayrı bir doğa harikasına sahiptir.

11Erzurum’da ne yenir?

Erzurum denilince elbette akla ilk gelen kuzunun budundan yapılan cağ kebabıdır. Aynı zamanda yöresel tatları olan köftesi, böreği, çorbası, kebabı ve kadayıf dolması bulunmaktadır. Yoğurt ile yapılan ayran aşı çorbası ile oldukça meşhurdur. Bunların yanı sıra ise pancar kavurma, den köfte, su böreği, çiriş bilinen yöresel tatları arasında yer alır.

Yılın uzun bir bölümünü soğuk ve karlar altında geçiren Erzurum’da geleneksel yemek kültürde de iklim koşullarına göre etkisini gösteriyor. Erzurum gezilecek yerler bittikten sonra olmazsa olmazlardan biriside yemektir.

CAĞ KEBABI

Oltu kebabı olarak  bilinen cağ kebabı, Erzurum’un en belki de en meşhur yemeklerinden bir tanesidir. kuzu eti ve çeşitli baharatlarla hazırlanan cağ kebabı, Yatay döner halinde şiflere takılarak servis ediliyor. Bölge özelliğinden midir bilemedik ama eğer vejetaryen değilseniz özellikle Oltu ilçesinde çok daha lezzetli cağ kebabı yemenizi tavsiye ederiz.

TATAR BÖREĞİ

Hamur işi her ne kadar çok fazla yenilmemesi tavsiye edilse de Erzurum tatar böreği kıymalı, patatesli gibi çeşitleri ile mükemmel bir lezzet

KETE

Nasıl yapıldığını öğrenemesek te farlı lezzeti ile kete ve çay tercihleriniz arasında olsun mutlaka.

HINGEL

Erzurum has tadı ve lezzeti ile Erzurum mantısı.

Kadayıf Dolması

Erzurum tatlıları ile de meşhur olan bir şehrimizdir, özellikle kadayıf tatlıların esasını oluşturmaktadır. Özellikle lezzeti ve ünü dünyaya yayılmış olan ve kadayıfla cevizin dolma şeklinde sarılarak, fırında veya kızartılarak yapılan kadayıf dolması, şehre gelenlerin yemekten önce tatmak istedikleri lezzetin başında yer alıyor. Ayrıca kadayıf dolması çiğ ve dondurulmuş olarak da çok miktarda alınarak misafirler tarafından geldikleri yerlere de götürülüyor. böylelikle Erzurum gezilecek yerler makalemizin sonuna geldik.

12Erzurum’a Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Erzurum dört mevsimde gezilip görülebilecek, ziyaret edilebilecek bir şehirdir. Yaz veya bahar aylarında gelerek şelaleleri, ovaları, tarihi kentleri ve yapıları gezebilirsiniz. Kış aylarında ise şehirde meşhur olan kış sporlarını yapmak için gelebilirsiniz. Özellikle kış turizmi ile adını sıkça duyuran Palandöken yapılan çeşitli kayak aktiviteleri ile tanınmaktadır. Hem yerli hem yabancı turistlerin akınına uğrayan Palandöken Erzurum’un kış aylarında en çok turist çeken yeridir. Erzurum’a ulaşım ise hayli kolaydır. İstanbul ve Ankara gibi havaalanlarından her gün sefer bulmak mümkündür. Aynı zamanda karayolunu kullanarak da ulaşım sağlanabilir.

13Erzurum’da Festivaller

Erzurum’da yılın her mevsiminde festival yapılmaktadır. Yaz kış hangi mevsimde giderseniz gidin mutlaka bir festivale denk geleceksinizdir. Erzurum gezilecek yerler de Kültürel etkinliklerin, sanat etkinliklerinin ve yeme içme festivalleri gibi pek çok festivali bulunur. Özellikle haziran ayında yapılan balık ekmek şenlikleri dikkat çekmektedir. Yine bu ay içinde yapılan Akdağ Kültür ve Sanat Festivali bulunmaktadır. Yine bu yöreye özgü güreş festivalleri de sıklıkla düzenlenmektedir.

14Erzurum’da Konaklama

Erzurum’a geldiğinizde özellikle de kentin o tarihi havasını solumak ve seyretmek için merkezdeki konaklama yerlerini tercih edebilirsiniz. Oteller, pansiyonlar, butik oteller gibi pek çok konaklama imkânı bulunmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here