En Tehlikeli Ülkeler Sıralaması

0
28
En Tehlikeli Ülkeler

Günümüzde dünya üzerinde onlarca ülke bulunmaktadır ve bu ülkelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. 21. Yüzyıla girildiğinde dünya üzerindeki ülkeler içerisinde uçuk farklar görülebilmektedir. Bazı ülkeler medeniyetlerin eşiğini oluşturabilirken bazı ülkelerde ise her gün cinayetler, hırsızlıklar, kadın ve çocuk tüccarlığı, köle alışverişi gibi medeniyet dışı durumlarla karşılaşılmaktadır. Günümüzde bazı ülkelerde teknoloji çağının doruk noktalarına ulaşabilmişken bazı ülkelerde tarihten kalma ilkellikler devam edebilmekte, bazı ülkelerde bolluk, israf hat safhalara ulaşabilmişken bazı ülkelerde ise insanlar yiyecek yemek ve içecek su bulamadıkları için açlıktan ve susuzluktan ölebilmektedirler. Yaşadığımız dünya üzerinde bazı ülkelerdeki insanlar ihtiyaçlarından fazla kıyafet ve eşyalara sahip olabilirken bazı ülkelerde ise insanlar giyecek tek bir kıyafet bile bulamamaktadır.

Açlığın ve yokluğun doruk noktalarına ulaşmış olduğu bu ülkelerde insanlar şiddete meyilli olabilmekte, hayatta kalabilmek ya da yaşam standartlarını yükseltebilmek için hırsızlık, yaralama, cinayet işleme, vs. gibi çok farklı alanlarda kötülük ve zorbalıklara yönelebilmektedirler. Bu durumun oluşması ise dünya üzerinde bu ülkelerin tehlikeli ülkeler sıralamasında yer almasına sebebiyet vermektedir.

Dünya üzerindeki tehlikeli ülkeleri sıralamak istersek şu şekilde bir sıralama yapabilmemiz mümkündür;

En Tehlikeli Ülkeler Sıralaması

1Suriye

suriye

Günümüzde iç savaşın yaşanmakta olan bu ülkede Özgür Suriye Ordusu ve Suriye Hükümeti yanlıları arasında yaşanan savaşa daha sonra bölge coğrafyasında bulunan diğer komşu ülkelerinde müdahalesiyle daha karmaşık bir hal almıştır. Suriye’de bulunan milyonlarca Suriye vatandaşları çeşitli yollarla ülkeden kaçmış birçoğu Avrupa Birliği’nin değişik ülkelerine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne kaçmışlardır. Şu anda milyonlarca Suriye vatandaşı Türkiye Cumhuriyeti’nde hemen her ilde kurulmuş bulunan çadır kamplarında kalmakta ve burada yaşamlarına devam etmektedirler.

2Afganistan

afganistan

Asıl adı Afganistan İslam Cumhuriyeti olan ülke isminden de anlaşılacağı üzere bir İslam ülkesidir. Orta Doğu’da yer alan Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin herhangi bir deniz ile bağlantısı bulunmamakta, komşu ülkeler ile sadece kara bağlantısı bulunmaktadır.

Son zamanlarda meydana gelen bombalı saldırılar ve intihar bombacıları yüzünden yaşanılması tehlikeli olan ülkeler arasında yerini almış bulunmaktadır.

3Güney Sudan

guney-sudan

Orta Afrika ülkesi olan Güney Sudan’ın başkenti Cuba ilidir. 15 Aralık 2013 yılında başlayan iç savaş ülkede birçok yıkıma sebebiyet vermiş ve bu yıkımlar günümüzde bile etkilerini ülkede göstermektedir. Şu anda ise ülkede iç savaş bitmiş olmasına rağmen yinede ülke yaşamak adına güvenilir değildir.

4Irak

irak

Asya kıtasının Batısında yer alan ülkenin başkenti Bağdat ilidir. Günümüzde 40 milyona yakın bir nüfusa sahip olan ülkede birden fazla terör örgütü bulunmaktadır. Bu terör örgütleri ülkede yaşamını sürdüren Irak halkına hem maddi anlamda hem de manevi anlamda birçok zorluk yaşatmış ve yaşatmaya devam etmektedir. 20 Mart 2003 yılında çıkan Irak Savaşı Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık ordularının müdahalesiyle başlamış ve ülkede milyonlarca içinde kadın ve çocukların da bulunduğu sivil halk yaşamını yitirmiştir. Bu savaştan yıllar önce meydana gelmiş olan Irak- İran Savaşı tam 8 yıl boyunca sürmüş ve yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak 1 milyon kişi bu savaşta yaşamını yitirmiştir. Bu savaşların oluşturduğu yıkımlar günümüzde bile Irak halkı üzerinde hüküm sürmektedir.

5Somali

somali

Doğu Afrika’da yer alan Somali Cumhuriyeti(bilinen diğer isimleriyle Somali Federal Cumhuriyeti, Somali Demokratik Cumhuriyeti) 15 milyona yaklaşan nüfusuyla birlikte günümüzde yaşanılması en tehlikeli olan ülkeler sıralamasında yerini almaktadır. Somali Cumhuriyeti’nin başkenti ise Mogadişu ilidir. Resmi dili Somalice ve Arapça olan ülkede resmi para olarak Amerika Birleşik Devletleri Doları da kullanılmaktadır. Bunun yanında yerel para birimi olarak da Somali Şilini kullanılmaktadır. Denize kıyısı bulunan ülkede halk büyük açlık ve sefalet içerisinde yaşamlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar. Dünya çapında özellikle tehlikeli korsanlarıyla nam yapmış ülkede eğer turist iseniz dikkatli olmanızda fayda vardır. Çünkü gaspa uğrama riskiniz bulunmaktadır.  1988 yılından günümüze kadar süre gelen iç savaş ise ülkede yaşayan sivil halkı çok zor durumlarda bırakmış ve aynı zamanda ülkenin tehlikeli ülkeler arasında yer almasına sebebiyet vermiştir.

6Yemen

yemen

Aden körfezine sahili bulunan bu Orta Doğu ülkesinin aynı zamanda Kızıldeniz’e de kıyısı bulunmaktadır. Yaklaşık 30 milyona yaklaşan nüfusu bulunan ülkenin başkenti ise San’a şehridir. Para birimi Yemen Riyali olan ülkenin resmi dili ise Arapçadır. 22 Mart 2015 tarihinden günümüze kadar süre gelen Yemen Savaşı ülkede büyük yıkımlara sebebiyet vermiş ve her geçen gün daha fazla kişi ülkeyi terk etmektedir. Ülkede günümüzde milyonlarca insan açlık ve yoksullukla mücadele etmekte ve aynı zamanda açlıktan ölen çocuklar bulunmaktadır. Aynı zamanda yapılan hava ve kara saldırıları ile binlerce masum çocuk ve kadınlarında bulunduğu siviller yaşamlarını yitirmektedirler. Dünya üzerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma Fonlarının yaptıkları yardımlar kısmen ihtiyaçları gidermeye çalışmış olsalar da oldukça yetersiz kalmıştır. Hala savaşın devam ettiği ülkede masum insanlar yaşamlarını yitirmeye devam etmektedirler. Savaşın devam etmesi ülkenin tehlike derecesini yükseltmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here