En Güzel Botanik Bahçeler

0
67
botanik bahçeler

Şehir yaşamının ortasında insanlara doğal bir ortam hazırlayan Botanik bahçeleri, birbirinden güzel bitkileri ile beraber ziyaretçilerini büyülemeyi başarmaktadır. Günümüzde birçok Botanik bahçe ülkemiz sınırları içerisindeki ziyaretçilerini beklemektedir. Doğa ile iç içe olunabilecek Botanik bahçelerinde, envaiçeşit bitki özellikle bahar aylarında muhteşem bir keyif sunmaktadır. Farklı tasarımlara sahip olan Botanik bahçeleri arasından ülkemizdeki en güzel botanik bahçeler sizler için bu yazımızda listeledik.

Türkiye’de En Güzel Botanik Bahçeler

Doğayla iç içe olmanın en güzel yollarından biri olan botanik bahçeler, birçok farklı bitkilerle tam bir doğal güzellik şöleni yaşanmaktadır.

Şehir hayatından bir süre de olsa uzaklaşmak, değişik ve göz dolduran tasarımlarla dünyanın her yerinden bitkileri görmek mümkündür. Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunmakta ve ziyaretçilere eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır. Canlı bitki koleksiyonlarını ziyaret ederek doğa özlemini gidermek için ideal bir alan olan botanik bahçeler, özel ve yoğun çalışmanın sonucu ortaya çıkmaktadır.

İstanbul’daki botanik bahçeler

1Atatürk Arboretumu (İstanbul)

botanik-bakce

Türkiye sınırları içerisinde bulunan İstanbul Atatürk Arboretumu, ülkemizin en büyük botanik bahçeleri arasında yer almaktadır. İçerisinde bin bir çeşit bitkinin bulunmasının yanı sıra göller, ördekler, kazlar ve su kaplumbağaları gibi canlılara da ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda burada bulunan bitkilerin önünde yer alan tabelalarda, ziyaretçileri için bitkilerin bilgileri de yazmaktadır. Bu sayede hem bilgilenip hem de keyifli bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin tercihi olabilmektedir.

İstanbul’da yer alan botanik bahçeler, binaların içinde geçen yaşamın yanında doğa ile buluşmak için ideal bir yer olmaktadır. Huzur dolu, yeşilin her tonunun görüldüğü Atatürk Arboretumu, İstanbul Sarıyer’de, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer almaktadır. Temiz havası, gölet ve yürüyüş yollarıyla güzel bir deneyim yaşatan bahçe, kuş sesleri, gölette yüzen kuğular ve ördekler ile doğa tutkunu olup şehirde yaşayanlar için yılın her dönemi gidilebilecek bir yerdir. Bahar aylarının yanı sıra soğuk kış günlerinde veya sonbahar döneminde de birçok güzelliği bünyesinde barındıran bahçe, İstanbul’un göbeğinde doğal bir yaşam alanı olmaktadır.

2Japon Bahçesi – İstanbul

2015 yılının Kasım ayında Türkiye ve Japonya ortak işbirliği ile tamamlanan Japon Bahçesi, Baltalimanı’nda İstanbul Boğazı’na bakan olağanüstü bir konumda yer almaktadır. Kiraz Ağacı ya da Japonya’nın sembolü olan Sakura Ağacı’nın yanı sıra birçok Japon bitkilerinin yer aldığı bahçede, çay odası, şelale, gölet ve çardak gibi unsurlar da bulunmaktadır. Ziyaretçilerin bu doğal güzellik ve manzara eşliğinde keyifli yürüyüşler yapmasının mümkün olduğu Japon Bahçesi, 4850 adet ağaç ve bitkiye sahip olmaktadır. Ayrıca Japon kültürünün öğeleri olan iki adet kapı, bir adet çeşme ve kuru bahçenin yanında doğal taştan yapılan fenerler ve bahçenin etrafı Japon stili duvarlar şeklinde tasarlanmıştır.

3Karaca Arboretumu (Yalova)

botanik-bakce

Türkiye’nin ilk özel arboretumu olma özelliğine de sahip olan Karaca Arboretumu, ülkemizdeki en güzel botanik bahçelerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tema Vakfı Onursal Başkanı olan Hayrettin Karaca’nın 1980 yılında kurmuş olduğu bahçede; göller, kayalık alanlar ve minyatür bitkiler de yer almaktadır.

1980 yılında TEMA Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca tarafından kurulan Karaca Arboretumu, Yalova’da yer almakta ve Türkiye’nin ilk özel arboretumuna sahip bahçe olmaktadır. Yaklaşık 15 bin odunsu bitkinin yanında 7000 bitki türü ile bahçe, yok olma riski taşıyan bitki türlerinin yetiştirilmesi ve korunması için önemli bir yer olmaktadır.

4Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (İstanbul)

botanik-bakce

İstanbul’da yer alan bahçelerden bir tanesi de Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’dir. Aynı zamanda Türkiye’deki en güzel botanik bahçelerinden bir tanesi olan bu bahçe, dünya üzerinde bir otoban kavşağına kurulan ilk ve tek botanik bahçe olma özelliğine de sahiptir. Bu bahçenin kurulmasındaki en büyük amaç ise bitkileri araştırmak ve nesli tükenmek üzere olan bitkilerin korunmasıdır.

5Gaziantep Botanik Bahçesi

botanik-bakce

2009 yılında kurulan Gaziantep Botanik Bahçesi, il çapındaki ilk botanik bahçesidir. İçerisinde birbirinden farklı bahçelerin de yer almakta olduğu Gaziantep Botanik Bahçesinde aynı zamanda göl de bulunmaktadır. Göl bitkilerinin yanı sıra içerisinde bir de bitkilerin daha yakından incelenebileceği keşif bahçesi bulunmaktadır. Meraklılar ise burada yer alan bahçe ekipmanları ile hem bitkiler ekilebilmekte, hem de çeşitli alanlarda incelene bilmektedir.

6Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama / Araştırma Merkezi (İzmir)

botanik-bakce

Ülkemizin güzide şehirleri arasında yer alan İzmir’in içerisinde bulunan bir botanik bahçe olma özelliğine sahip olan bu bahçe, ülkemizin en güzel botanik bahçelerinden bir tanesi olduğu görülmektedir. Oldukça büyük bir alana kurulu olan bahçede, bitkilerin araştırılması ve çeşitli alanlarda kullanımı gibi uygulamalar yapılmaktadır. Aynı zamanda da halkın ziyaretine açık olarak hizmet vermektedir.

7Hevsel Bahçeleri – Diyarbakır

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Hevsel Bahçeleri, 700 dönümlük bahçeye sahiptir. Dicle Nehri kıyısında bulunan Diyarbakır Kalesi ile nehir vadisi arasında yer almaktadır. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile önemli bir konuma sahiptir. Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır’da yer almakta ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kuş cenneti olmaktadır.

180’den fazla kuş türüne sahip olan bahçe, su samuru, tilki, sansar ve sincap gibi birçok memeli hayvanın yaşam alanı olmaktadır. 7 bin yıllık tarihsel varlığı ile ayrı bir yere sahip olan Hevsel Bahçeleri, 30’dan fazla uygarlığın izlerini taşımaktadır. Halkın kullanımına açık olması nedeniyle ülkenin birçok yerinden ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here