En Çok Tercih Edilen Kaplıcalar

0
80

En Çok Tercih Edilen Kaplıcalar Yer altı kaynak suları,  bakımından zengin olan coğrafyamız antik çağ dönemlerinden beri önemini korumaya devam etmektedir. Hem psikolojik olarak hem de sağlık açısından fayda görülen kaplıcalar herkes tarafından çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Türkiye’nin her bölgesinde var olan bu yerler misafirlerini ağırlamaktadır.  Kaplıca sularının içerisinde var olan yararlı mineraller sayesinde birçok hastalığının tedavisine iyi gelmektedir ve kaplıca sularının önemini göstermektedir.

En Çok Tercih Edilen Kaplıcalar

bolu-goynuk-kaplica

7Bolu Göynük Kaplıcası

gazligol-kaplica

Bolu Göynük kaplıcaları, su derecesi yaklaşık 32-33 derece sıcaklığındadır. Göynük kaplıcalarının sularının özellikleri romatizma, siyatik gibi benzeri hastalıkların tedavisine iyi gelmektedir.  Burada Göynük Termal Oteller de mevcuttur. Oteller de bu kaplıca sularından faydalanmak mümkün jakuziler, saunalar, spa, kapalı termal yüzme havuzları hizmetlerinden de  yararlanabilir.

6Afyon Gazlıgöl Kaplıcası

kozakli-kaplica

Afyon bölgesine yaklaşık 22 km uzaklıktadır Gazlıgöl Kaplıcası.  Gazlıgöl kaplıca sularının yaklaşık su derecesi 40- 71 arasındadır. Gazlıgöl termal sularının özellikleri arasında romatizmal hastalıkları, kalp ve dolaşım, böbrek idrar yolu, karaciğer safra kesesi, sindirim sistemi, kireçlenme, cilt hastalıkları vb. hastalıkların tedavisine iyi geldiği bilinmektedir.

5Nevşehir Kozaklı Kaplıcası

kizilchamam-kaplica

Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde var olan Kozaklı Kaplıcası misafirlerini ağırlamaktadır.   Her bütçeye uygun oteller, pansiyonlar mevcuttur. Kozaklı kaplıcasının suyunun içerisinde  sodyum, kalsiyum, klor içermektedir. Kozaklı kaplıca sularının sıcaklığının yaklaşık derecesi 27- 93 arasında değişebilmektedir. Kozaklı kaplıcalarının sularının özelliği romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları, bağırsak, mide ve safra hastalıkları, deri hastalıkları, iltihaplı kadın hastalıkları vb. hastalıkların tedavisine iyi gelmektedir.

4Ankara Kızılcahamam Kaplıcası

gonen-kaplicalari

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde var olan bir kaplıcadır. Kızılcahamam kaplıcasının suyunun yaklaşık su derecesi 47 derecedir. Kızılcahamam sularının özellikleri arasında karaciğer, safra kesesi mide, bağırsak,  metabolizma hastalıkları, kalp dolaşım hastalıkları vb. hastalıklarının tedavisine iyi geldiği bilinmektedir.

3Balıkesir Gönen Kaplıcası

oylat-kaplicalari

Balıkesir’in Gönen ilçesinde çıkan termal sular yaklaşık su derecesi 52 derece arasındadır. Aynı zamanda içme kürleri de var olan Gönen Kaplıcasıdır. Gönen Kaplıcalarının suyunun özellikleri arasında karaciğer, safra yolları, böbrek hastalıkları, kalp ve damar hastalıklarının tedavisine iyi geldiği bilinir.

2Bursa Oylat Kaplıcası

ilica-kaplica

Bursa’nın İnegöl ilçesinde var olan Oylat Kaplıcası yaklaşık İnegöl ilçesine uzaklığı 27 km uzaklıktadır. Yer altından çıkan sularının özellikleri açısından da Dünya da 2’inci  Sırada yer almaktadır.  Oylat Kaplıcalarının sularının bir özelliğinde suyunun içilebilir olmasıdır. Oylat kaplıcasının suyunun yaklaşık 40 derece arasındadır. Aynı zamanda ağrılı sinir hastalıkları olan hastalar içinde tedavi edilebilir özelliği açısından büyük önem taşımaktadır.

1İzmir Ilıca Kaplıcası

İzmir’in Çeşme İlçesine bağlı 6-7 km uzaklıkta olan tatil ve turizm ve kaplıca olan bir bölgedir.   Ilıca Kaplıcası turistler için en çok tercih edilen yerler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda yerli misafirlerini ağırlamaktadır.   Çeşme Ilıcanın su sıcaklığı ortalama derecesi 42 derece arasındadır.  Metabolizma hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları içme sularının olması  önemli bir kaplıcalarımız arasında yer almaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here