En Çok Tercih Edilen Kahvaltı Mekanları

22.02.2019
607
A+
A-
En Çok Tercih Edilen Kahvaltı Mekanları

Güne güzel başlamak için en önemli unsurlardan biri olan kahvaltı alışkanlığı, toplumumuzda çok önemli bir yere sahiptir. Zengin kahvaltı çeşitleriyle dünyada kahvaltı kültürüne sahip nadir ülkelerden biriyiz. Ancak son yıllarda bu kültür kendini dışarı da güzel bir kahvaltı anlayışı ile taçlandırmakta. Arkadaşlarla, akrabalarla, hafta sonları aile ile yapılan dışarıda kahvaltılar artık günlük hayatın yadsınamaz bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır.

Kahvaltı Mekanlarını Tercih Ederken Tüketiciler Nelere Dikkat Ederler?

Kahvaltı mekanlarının giderek çoğalması ile mekanlar arasında rekabet çoğalmış ve müşteri çekmek için birbirinden farklı alternatifler sunar hale gelmişlerdir. Bu durumdan memnun olan müşteriler kahvaltı yapacakları mekanları seçerken daha fazla hizmeti daha konforlu ve daha ucuza alabildikleri mekanları tercih etmekte ve bu mekanları tercih sıralarının üst kısımlarına yerleştirmektedir. Peki müşterilerin öncelikli olarak kahvaltı da bekledikleri sunumlar ve hizmetler nelerdir? Bunları şu şekilde sıralamak doğru olacaktır:

 • Peynir çeşitleri (kaşar peynir, sert ve yumuşak peynir, krema peyniri, top peynir )
 • Zeytin çeşitleri (Siyah ve yeşil)
 • Domates, salata
 • Yumurta (menemen, rafadan, sade)
 • Bal
 • Reçel çeşitleri (çilek, vişne, kayısı, incir ve hatta ceviz)
 • Kaymak
 • Ceviz, fındık
 • Paçanga böreği, sigara böreği,
 • Sucuk
 • Sınırsız Çay

Görüldüğü üzere zengin kahvaltı çeşidi tüketicilerin gitmek isteyecekleri mekanlarda ilk şey olup ikincisi ise hizmetin aksamadan yapılması, hızlı servis edilmesi, müşteri ihtiyaçlarına duyarlı olunması, güler yüzlü davranılmasıdır.

Tercih Edilen Mekanlar ve Neden Tercih Edildikleri

Bunlardan en ünlülerinden bir tanesi Köfteci Yusuf’tur. Köfteci Yusuf adında da yazdığı gibi köftesi ile ünlenirken giderek menüsünü zenginleştirmiş ve açtığı yeni mekanlarında kahvaltı hizmeti de sunmaya başlamıştır. Köfteci Yusuf asıl olarak İznik de işine başlamış ve mekanını açmış olsa da giderek şube sayısını arttırmaktadır. Kahvaltısıyla da ünlenen bu mekanın bu kadar büyük bir ünü kısa zamanda elde etmesindeki en büyük neden uygun fiyatta hizmet vermesidir. 16 lira olan kahvaltı tabağı fiyatı oldukça zengin ve bir kişiyi doyurabilecek yiyeceklerle bezenmiştir. Ayrıca mekanda isterseniz bir kahvaltı tabağını arkadaşınızla paylaşabilmektesiniz.

Sınırsız çay anlayışı ile ise müşterilerin gönlünü fethetmiştir. Gittiğiniz ve siparişinizi verdiğiniz anda hiç beklemeden siparişinizin getirilmesi de tüketiciler için oldukça önemlidir. Özellikle gelen yumurta, patates kızartması ve paçanga böreğinin sıcak olarak servis yapılması bu mekanı diğer mekanlardan ayıran özellikler arasındadır.

Mekanların Tercih Edilmesindeki Diğer Alternatif Sebepler

Kahvaltı mekanlarının tercih edilmesinde ki tek neden zengin kahvaltı çeşidi değildir. Bunun yanı sıra mekanda çocuk parkının olması ailece kahvaltı yapmak isteyen bir çok kişinin o mekanı tercih etmesinde ki en büyük etkendir. Çocukları kahvaltı yaptıktan sonra çocuk parkında oynayan ve onlar oynarken kahvaltı sonrasında kahvelerini yudumlayan aileler bu durumdan oldukça büyük bir keyif almaktadırlar.

Diğer bir alternatif hizmet ise kahvaltı sonrasında ikram edilen kahvedir. Kahvaltı sonrasında ikram olarak Türk kahvesinin veriliyor olması Türk kahvesi müdavimlerinin o mekanı seçmesindeki en büyük etkendir. Böylelikle kahvaltı sonrasında güzel bir sohbet müşterileri beklemektedir.

Mekanın bulunduğu yerde ayrıca önem taşımaktadır. Deniz manzaralı bir mekan tercih edilmekte öncelikli sıraları almaktadır. Ayrıca sakin, sessiz bir ortama ihtiyaç duyan ve şehrin kalabalık gürültüsünden kaçmak isteyenler için kahvaltı mekanlarını şehrin dışında seçmeleri oldukça doğal bir davranıştır. Ancak bunun tam tersi davranışları sergileyen tüketicilerde bulunmaktadır. Şehrin göbeğinde insanlarla iç içe kahvaltı yapmak isteyenler ise çarşının işlek caddelerinde ki mekanlara gitmekte ve oraları öncelik olarak tercih etmektedirler.

 

Gezerken Uğra
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.