Emirgan Korusu: Huzurlu ve Sakin Bir İftar Mekanı

0
91
Emirgan Korusu

İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Emirgan Korusu, lacivert bir atlas gibi önünde uzanan Boğaz’a, İstinye sırtlarından bakar. Çevresini adeta sur gibi kaplayan duvarlar arasında, 47,2 hektarlık bir alana yayılmıştır. Yaklaşık 120 çeşit bitki ve ağacın yanı sıra bahar aylarında göz göze gelebileceğiniz onlarca sincaba da ev sahipliği yapar.

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu’na Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasında yer alan ve Sarıyer’e bağlı olan Emirgan, İstanbul’un en güzel semtlerinden biri. Emirgan’a Boğaz hattında Sarıyer’e seyahat eden tüm otobüslerle ulaşmak mümkün. Özel araç ile gitmek isteyenler sahil yolunu kullanarak Beşiktaş yönünden Emirgan’a geldiklerinde Sakıp Sabancı Caddesi’ndeki yönlendirmeleri takip ederek koruya ulaşabilirler.

Emirgan Korusu’yla İlgili Bilinmesi Gerekenler

-Emirgan Korusuna yaya girişi ücretsizdir, ancak araçlardan otopark ücreti alınır.

-Korunun çeşitli yerlerinde 1 TL karşılığında kullanabileceğiniz tuvaletler vardır.

-Koru içinde Beltur işlemesi olan 3 köşk dışında başka bir alışveriş noktası olmadığı için piknik yapmayı planlayanların tedarikli gitmesinde fayda var.

İhtişamlı Köşkler

Bizans döneminden günümüze kalan en güzel doğal miraslardan biri olan koru, o dönemde “Kyparates” adıyla anılıyormuş. Hem korunun hem de o muhitin Emirgan adıyla anılması ise Osmanlı Sultanı IV. Murat zamanına rastlar. IV. Murat, İran seferinden dönerken, sonradan adını Yusuf olarak değiştiren ve Müslüman olan İran Tahmasb Kulu Han’ı da yanına getirir ve İstinye taraflarındaki büyük bahçeli bir köşke yerleştirir. Ancak Tahmasb, kendi seçtiği Yusuf adıyla değil de, babası Emirgune’nin adıyla anılır. Hatta bazı kaynaklar Yusuf’a Emirguneoğlu dendiğinden de bahseder. İşte Emirguneoğlu’nun içine yerleştirilip yaşadığı Beyaz Köşk, bu koru içerisindedir.

Emirgan korusunda, yıllara meydan okur gibi ayakta duran ve bugün hala kullanılan 3 güzel köşk var. Hidiv İsmail Paşa’nın 1871-1878 tarihlerinde yaptırdığı Sarı Köşk, iki katlı ahşap yapısıyla tipik bir Osmanlı köşkü görünümündeki Pembe Köşk ve ihtişamlı Beyaz Köşk, yaz-kış İstanbulluları ve gezginleri Emirgan Korusuna çekiyor. Kapsamlı restorasyonlar geçiren ve Beltur tarafından kafe restoran olarak işletilen köşklerde zengin kahvaltılar, lezzetli akşam yemekleri, tatlılar, meşrubatlar ve çay-kahve servis ediliyor.

Ramazan ayının gelmesiyle, gün içinde daha sakin olan koru, akşam saatlerinde iftarın tatlı telaşıyla hareketleniyor. Köşklerde iftar için özel olarak hazırlanan menüler, iftarı sevdikleriyle bir arada, güzel bir atmosferde karşılamak isteyenlere hitap ediyor. Sarı Köşk’ün her gün değişen iftar menüsünde serpme iftar tabağının yanı sıra, yöresel çorbalar, börekler, salatalar, kırmızı etli geleneksel bir ana yemek bulunuyor.

Muhteşem Bitki Örtüsü

Emirgan Korusu, İstanbul’un en bakımlı ve en güzel korularından biridir. Göz alabildiğine uzanan ve tepelerinden deniz görünen koruda; kaymak ağacı, ‌salkımsöğüt, kayın, dişbudak, köknar, sabun ağacı, Macar meşesi, Çin mabet ağacı, ‌Kaliforniya su sediri, sahil sekoyası, kafur ağacı, ‌Kolorado gümüşi köknarı, Lübnan ve ‌Himalaya sedirleri, mavi ladin gibi çeşitli türlerin yanı sıra kızılçam, Halep çamı, ağlayan çam, Japon kadife çamı, fıstık çamı, ‌Londra çamı gibi farklı çam ağacı türleri de vardır. Yapay göletleri, minik şelaleleri ve havuzları kadar, lale bahçeleriyle de göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip olan koru, geniş çim alanları, tahta köprüleri ve her mevsim bir başka kokan çiçekleriyle adeta cenneti andırır.

Ahşap Masalarda İftar Bereketi

Köşklerin yanı sıra, ziyaretçilerin kullanımına açık piknik alanları olan Emirgan Korusu’nda, evden getirdiğiniz yiyeceklerle de iftar yapmanız mümkün. Piknik alanlarının hemen her yerinde ahşap masalar bulunuyor. Korunun en gözde yerleri olan göletlerin çevresi hemen doluyor. İftarınızı etrafı lalelerle çevrili göletlerin yakınında açmak istiyorsanız erken saatlerde koruya gitmeyi deneyebilirsiniz. Korunun yüksek kısımları ise kısım nispeten daha sakin. Biraz tırmanmayı göze alıp da tepeye çıkanları ise kızılın her tonuna boyanmış gökyüzü altında ışıldayan denize karşı huzurlu bir iftar masası bekliyor. Çocuklu aileler için oyun parklarına yakın alanları tercih etmek iyi bir seçenek olabilir.

Ayrıca İstanbul’dan sıkıldıysanız eğer İstanbul’a yakın haftasonu kaçamağı yapabileceğiniz yerleri incelemek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here