Ekonomik İftar Mekanları

0
84
Ekonomik iftar Mekanları

Şehrin merkezinde, herkes için ulaşılabilir konumda restoran, lokanta veya otel mutfakları menülerini Ramazan ayına özel, farklı bütçeleri ve damak tatlarını gözeterek hazırladılar. Her yıl artarak yaşanan Ramazan coşkusunun, ev dışında yapılan iftar ve sahurlar ile yaşatılması; fasıl grupları veya iftar sonrası geleneksel Ramazan eğlenceleri ile dinamik bir yapısı bulunmakta. Ramazan’ın tadının kalabalık ile çıkacağı herkes için ortak görüş olması ile birlikte. İstanbul uygun fiyatlı, bütçe dostu yiyecek-içecek yerleri ile bu görüşü doyasıya yaşatmakta. Bizde sizler için İstanbul’da yer alan ekonomik iftar mekanları listelemeye çalıştık.

Ekonomik iftar Mekanları

Tüm yıl beklenen, 11 ayın sultanı Ramazan ayı gelişi ile sofralar şenliğe dönüşür. Birlikte açılan orucun, kalabalık iftar sofralarının, sahur yemeklerinin tadı geçmişten günümüze gelen en güzide geleneklerimizden. Ülkemizin her bir köşesinde kendine has özelliklerde geçse dahi her iftar ve sahur sofrası aynı karakteristik özellikleri taşıyor. Her bütçe için farklı malzemelerle ama temelinde aynı özellikte kurulur sofralar. Hurma veya zeytinle açılan oruç, çeşit çeşit çorbalar, isteğe göre yapılmış ana yemekler, içecekler, şerbetler, kompostolar ve tatlılarla zenginleştirilen iftar sofralarını evlerde kurmak kadar, lokanta ve restoranlarda da yaşatmak mümkün. Zengin içerikli fakat ekonomik menü içerikleri ile dış mekânlarda iftar yapmak hem daha kolay hem daha keyifli olabilmekte. Aile birliktelikleri, iş çevresi ile organizasyonlar, sosyal paylaşımlı birliktelikler hangi amaca hizmet eden grup olursa olsun, birlikte, kalabalıkta açılan orucun, yenen iftar yemeğinin tadı, dokusu bambaşka. Ekonomik iftar Mekanları her kesimin rahatlıkla kendine uygun seçeneğini bulabileceği İstanbul mekânları şehrin her yanında bulunmaktadır.


iftar menüsü


1Çengelköy Köşk-ü Ala İle Keyifli Bir İftar Seçeneği

Ülkemizin her bölgesinde farklı geleneklerle, farklı lezzetlerle açılan iftarlar sofralarının her çeşidini İstanbul’da görmek mümkün.  Ülkemizin en kalabalık şehri İstanbul, insan çokluğu ve farklılığı ile ülkemizin her köşesinin kültür ve lezzet çeşitliliğini bünyesinde barındırmakta. Farklı yemek türleri ile her yöre insanının zevk ve tercihine uygun tatları, her bütçeye uygun çeşitlilikle mekân seçeneği ile sunan İstanbul, şehri hem yaşayanları, hem yerli veya yabancı turistler için gastronomi cenneti olarak anılmakta. Ramazan ayı içinde aynı çeşitlilik daha özel yaşatılmaktadır. Hangi gelir mensubu olursa olsun tüm insanların kendilerine uygun bir mekân ve menü tercihinde bulunabilirsiniz. Lokanta ve restoranlar İstanbul’un hemen her lokasyonunda yer almakta. İftarını dışarıda yapmak isteyenler için ekonomik ve zengin içerikli menüler ile öne çıkan mekânlara ulaşmak kolay ancak talebin çok olduğu düşünülerek erken gitmek veya rezervasyon yaptırmak keyifli bir iftar tercihi olacaktır.


2Köfteci Yusuf Menüsü Her Bütçeye Hitap Ediyor

Köfteci Yusuf, Yemek Kulübü, Borsam Taş Fırın, gibi mekânlarda oruç açmak isterseniz, hem uygun fiyat hem zengin bir menü ile karşılaşmak mümkün. Mekân seçeneği için yöresel tatları, kendinize en uygun konumu, arzuya göre fasıllı Ramazan ruhunu olabildiğine yansıtan mekanlar arasından daha çok misafiri ağırlayabilmek için uygun fiyatlı olanları ve zengin içerikleri tercih edebilirsiniz. Sadece tek bir menü seçeneği sunmayan mekânlarda, iftar ve sahur tercihinizde ön sıralarda olabilir. Farklı kombinasyonlarla oluşturulan iftar menüleri her damağa uygun tatları ile birçok misafirini aynı anda ağırlamakta. İster arkadaşlarınızla, ister ailenizle, küçük ya da geniş gruplar halinde keyifle açılacak oruçlar için İstanbul’da sınırsız seçenek bulunmakta. Uygun bütçeli, çok alternatifli, kaliteli ve temiz hizmet anlayışı ile ulaşılabilir çok sayıda mekân Ramazan coşkusu doyasıya yaşatmakta.


3Sultan Ahmet Şerbet Hane Kalabalık Sofralar İftarın Olmazsa Olmazı

Gerek inancımız gerekse örf ve adetlerimizde sofranın, birlikte yenen yemeklerin, paylaşılan nimetlerin, sohbetlerin tadı bir başka.  Sadece evlerde ya da ücretli mekânlarda değil, geleneksel iftar çadırlarında da aynı heyecan, paylaşım ve birliktelik coşkusunun yaşatılması için sağlanmakta. Herkes için hayırlara vesile olması temenni edilen, ibadetlerin yapıldığı bu değerli ay, küçük büyük demeden herkesin ruhuna değen güzelliklerde geçsin diye, mekân sahipleri de menü içerik ve fiyatlarını her kesime uygun düzenlemekte. Yoksulun halinden anlama, kalp kırmama, iyiliğin, paylaşmanın hayatı güzelleştiren yanlarına vurgu yapılarak öz değerlerin korunmasını sağlamak hep Ramazan ayının kutsallığı içinde yer almakta.

İnancı ne olursa olsun tüm insanlar için bu değerler, Ramazan ayında daha da ön plana çıkmakta, daha bir kıymetli olmakta. Her şehrin kendine has yaşattığı bu birliktelik geleneğinin en yoğun yaşandığı illerin başında İstanbul yer almakta. Ekonomik iftar Mekanları Kalabalık nüfusun bir getirisi olarak her yöre insanını hatta dünya vatandaşlarını içinde barındıran şehrin Ramazan tadı şüphesiz bir başka oluyor. Lüks mekânlardan, salaş mekânlara, deniz kenarından orman içlerine, otel restoranlarından farklı içeriklerle oluşturulmuş çok çeşitli mekânlara, eğlence severler için fasıllı, Ramazan eğlenceli yerlerden daha sakin alternatif sunanlara değin sayısız seçeneği ile İstanbul, misafirlerini Ramazan ayında da keyifle ağırlamakta.


4Mutlaka Görülmesi Gereken Osmanlı Mutfağı Olan Mekânları

Alışıldık tatlardan vazgeçemeyenler, dünya mutfaklarından örnekler görmek isteyenler. Osmanlı mutfağının lezzetinden kopamayanlar, kalite sevenler, rahatlığı tercih edenler ve daha birçok alternatifi ile konuklarına güzel bir Ramazan ve iftar yaşatan mekânlardan bazılarını;  Sultan Ahmet Şerbethane, Çengelköy Köşk-ü Ala, Maltis Et Lokantası gibi örneklendirilebilir. Yoğunluk ve talep göz önünde bulundurularak tercih edilen mekânın doluluk oranı ve rezervasyon seçenekleri zamanında değerlendirilmeli. Ekonomik iftar Mekanları Deniz kenarı veya şehir merkezi, otel, restoran ya da açık hava mekânları ile dolu dolu geçecek iftarların en güzel adresleri İstanbul’da, konuklarını beklemekte.

Osmanlı Mutfağı Olan Mekânları incelemek için yazımızı okuyun..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here