Dupnisa Mağarası Nerededir?

0
41
Dupnisa Mağarası

Son zamanlarda insanlar gezecekleri farklı yerler arıyor. Özellikle yaz mevsiminin gelmesi ile şehir dışına geziler de başlamış durumdadır. Eğer ki siz de gezilecek yerler arasında kaybolmuşsanız, Dupnisa Mağarası tam size göredir. Aileniz ile ya da arkadaşlarınız ile gidebileceğiniz bir yerdir. Bir hafta sonu kaçamak yapıp gidebileceğiniz ve eşsiz güzelliği olan bir yerdir. Kırklareli’nde iseniz çok şanslısınızdır. Bu eşsiz güzellikteki mağara Kırklareli’nde bulunur. Her hafta sonu binlerce insanın merak edip gittiği bir yerdir. 2003 yılında turizme açılan mağara birçok turistin uğrak noktasıdır.

Dupnisa Mağarası Tarihçesi

Dupnisa Mağarası, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde yer alır. Türkiye’nin en büyük ikinci mağarasıdır ve 170 milyonu aşkın yıl önce oluşmuştur. Devasa mağara, 2720 metre uzunluğundadır. 2 katlıdır ve içinde çeşitli derinliklerde gölcükler bulunur. Yaklaşık 15 farklı yarasa türünün yuvasıdır. Trakya Bölgesi’ndeki turizme açık tek mağarası budur. Haliyle tüm Trakya’nın da ilgi odağıdır.

Eşsiz Görünümü İle Mağara Sizi Büyüleyecek

Trakya eşsiz güzelliklere sahip bir bölgedir. Dupnisa Mağarası da bu eşsiz güzelliklerden biridir. Turizme açık, Trakya’nın ilk mağarası olma özelliğinin yanı sıra, ülkemizin de en büyük ikinci mağarası olma özelliğine de sahiptir. İçerisinde durmadan akan bir nehir bulunur. Çok sayıda insanı ağırlayan mağaraya en çok da İstanbul’dan ziyaretçi geliyor. Doğal görünümü ile insanları etkiliyor ve farklı bir deneyim sağlıyor. Işıklandırması harika olan mağaranın 3 girişi bulunuyor. Yukarıya tırmanmak için merdivenleri bulunan mağarada birçok sarkıt vardır. İçerisi biraz serindir, bu yüzden içeriye girerken giyinmiş olmanızda fayda var. Girdiğinizde ise mağaranın eşine az rastlanır görsel şöleni sizi büyüleyecektir.

Dupnisa Mağarası Giriş Ücretli Midir?

Mağara, turizme açıldığı 2003 yılından bu yana çok sayıda ziyaretçi ağırlamıştır. Eşine az rastlanan doğal yapısı ile gören herkesi etkisi altına alıyor. Mağaraya giriş ücretlidir, ayrıca öğrencilere ve gazilere ise indirimlidir. Mağarada yarasalar olduğu için ve yarasalar kış uykusuna yattığı için kışın ziyaret yasaktır. Mağaraya sabah saat 8’den akşam 5’ e kadar ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki Kocaeli’ye yakın bir ilde yaşıyorsanız, hafta sonunda mağarayı ziyaret edebilirsiniz. Hem sizin için hem de aileniz için farklı bir deneyim olacaktır.

Dupnisa Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Mağara Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı, Sarp Dere Köyü’ne yakındır. Buraya özel aracınız ile gidebilirsiniz. Yolda Istranca Dağları size eşlik edecektir. Köyden kalkan minibüsler ile de mağaraya gitmek mümkündür, fakat özel aracınız ile gitmek daha mantıklıdır. Dilediğiniz yerde durup güzellikleri seyredebilirsiniz. Aileniz ile farklı bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız mağaraya mutlaka uğramalısınız. Ayrıca orada mağaranın güzelliğini keyifli fotoğraflar çekerek ölümsüzleştirmeniz mümkündür.

Kırklareli’ de Görülmesi Gereken Bir Yer: Dupnisa Mağarası

Yaz tatili kimi aileler için deniz keyfi, kimi aileler için ise gezilecek güzel yerler demektir. Eğer ki siz de farklı ve doğal güzellikleri görmeyi tercih ediyorsanız, Kırklareli’ ne uğramalı ve bu mağarayı görmelisiniz. Kırklareli’ de bulunan mağara, sizin için hem farklı hem de hoş bir deneyim olacaktır. Aileniz ile mağarada güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. İstanbul’da ya da başka bir ilde olabilirsiniz, istediğiniz zaman gidip mağarayı görebilirsiniz. Turizme açıldığından beri çok sayıda insan Türkiye’nin ikinci büyük mağarasını görmeye gitmiştir. Görülmeye değer bir güzelliği olan mağaraya siz de gidebilir ve güzelliğini görebilirsiniz. Ziyaret saatleri içinde istediğiniz zaman mağarayı ziyarete gidebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here