Dünya’nın en yaşlı yaşayan ağaçlarından İnkaya Çınarı

0
112
İnkaya Çınarı

İnkaya çınarı Osmanlının ilk köylerinden biri olan İnkaya köyünde bulunuyor, Bursa’dan Uludağ’a çıkarken kesinlikle uğranması gereken bir yer, ağaçtan tabelasında yazılana göre 600 yaşında ki  İnkaya Çınarı Türkiye’nin belki de Dünya’nın en yaşlı yaşayan ağaçlarından birisidir.

Adını İnkaya Köyünden almıştır. 600 yıllık tarihi çınarın muhteşem görünümü dünyaca ünlü bu çınar ağacının çapı 3 metre ve yüksekliği 35 m. olan bu anıt ağaç, 13 ana kola sahip dalların kalınlığı 3-4 metreyi bulan inkaya çınarı, 9,2 metrelik çevresiyle Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından birisi. İnkaya Çınarı, Bursa’ya yolu düşen yerli ve yabancı turistlerin uğramadan geçmediği görülmesi gereken yerler arasındadır.

Dünya’nın en yaşlı yaşayan ağaçlarından İnkaya Çınarı

İnkaya Çınarı Platanus Orientalis kısacası Doğu Çınarı olarak geçmekte ve resimler dede göreceğiniz tabelada yazdığına göre inkaya çınar ağacının boyu 35 metre, çapı 3 metre ve çevresi 9,2 metre olan devasa bir çınar ağacı.

İnkaya Çınarı ismini bulunduğu İnkaya Köyünden alan ağacın bulunduğu alanda bu devasa çınar ağacını görmek ve kahvaltı yapmak için uğrayabilirsiniz. Resimlerde de görüldüğü gibi köy kahvaltısı ve aile çay bahçesi mevcut.

Ayrıca İnkaya Köyüne ait hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar ve standlar da mevcut. Yine İnkaya Köyünde bir de pazar kurulmaktadır ve bu pazarda İnkaya Köylülerinin ürünlerinden alabilirsiniz. Ayrıca Çınarın dalları altında dilerseniz kendin pişir kendin ye tarzında mangal yapabilirsiniz.

inkaya-cinari-cevresiGelmişken mutlaka inkaya çınarı altında çay içmenizi, eğer mevsiminde gelmişseniz mutlaka ballı meyve tabağı yemenizi tavsiye ederim.
Doğal ürünlerin lezzetide bir başka güzel ama bu bölgenin dut, ahudutu, çilek, kiraz tadını denemenizi öneririm. İnkaya Köyü zamana ayak uydurmuş bir köy durumunda.
Karıştırılmaması gereken ise, İnkaya Köyü, Bursa Çekirgede olduğu gibi bir de Bursa Karacabey de de bulunmakta. Eğer google’dan haritaya bakarak uğramak isteyenler varsa karışıklık olmasın, çınar ağacının olduğu İnkaya Köyü Çekirge semtindedir, Karacabey’de değil.

İnkaya Köyüne özel aracınızla geçerken uğramayı unutmayın, aceleniz varsa bile yol üzerine aracınızı bırakıp en azından bir göz atabilirsiniz, içeri girmek, gezmek isteyenler içinde otopark mevcut, tabi girmek çıkmak ayrı bir dert baştan onu söyleyelim.

İnkaya Köyü ve İnkaya Çınarı görülmeye değer bir mola noktası

600 yıllık devasa çınar ağacının gölgesinde çay içip gözleme yiyerek sohbet etmenin tadı unutulmaz anlarımızdan birisi olacaktır. İnkaya Çınarının bazı dallarını güçlendirmek için dayanaklar yapılmıştır, haliyle o bu kadar yaşlı bir ağaç için normaldir sanırım.

Bursa Büyük Şehir Belediyesi inkaya çınar ağacının yorgun dallarına kısmı takviye yaparak dalların kırılmasını önlemeye çalışmıştır. Çınar ağacının dalları altında birçok çay bahçesi, restoran, market, hediyelik eşya dükkanları bulunduğunu söylemiştik sanırım. İnkaya Mahallesi sakinleri, yaptıkları el işlerini, bahçesinde ya da tarlasında yetiştirdiği meyve ve sebzeleri de bu yaşlı çınarın etrafında kurduğu tezgahlarda satıyorlar.

Bu yaşlı çınar, koca gövdesiyle ve çevresine sarkan dallarıyla o kadar büyük bir alan kaplıyor ki, herkesin çevresinde uygun bir yer bulmasını sağlamış ve insanlar bu yaşlı çınarın cömertçe bahşettiği bu menfaatten faydalanarak ve hiçbir kira bedeli ödemeden bundan yararlanmayı öğrenmişlerdir.

Yaklaşık 700 yıllık tarihiyle adeta Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşu, yükselme, yıkılış ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine tanıklık eden bu tarihi çınar, şimdilerde de çok yaygın bir hale gelmiş olan bir çok bitkisel hastalıklarına karşı hastalanmadan varlığını sürdürmekte ve dimdik olarak ayakta durmaktadır.

Keyifli bir gün geçirmek ve Bursa’nın farklı güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız, mutlaka Mudanya’nın incisi Tirilye‘ye uğramayı unutmayın

İnkaya Çınarı Resimleri

Aşağıda İnkaya çınarı resimlerini bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here