Dünyanın En Çok Şimşek Çakan Ülkesi

0
126
Dünyanın En Çok Şimşek Çakan Ülkesi

Dünyanın En Çok Şimşek Çakan Ülkesi hangisi?Şimşek çarpmalarından çocukluk döneminden beri korkulur ve etkilenir. Doğa olayı olan şimşek çarpması genelde yağmur yağarken ya da yağmur yağmadan kendini hisseden bulutların içinden elektrik boşalması olarak görünen ışık olarak bilinir. En çok dünyada fazla şimşek çakan ülke hangisi hangi ülke bu doğa olayını sıkça yaşıyor, değinilecek olursa Guiness rekorlar kitabından bunu öğrenmek mümkün kitaba bakıldığında ise dünyanın en çok şimşek çakan bölgesi Venezuela olarak görülmekte. Venozuelanın Zulia bölgesi genelde Nisan ve Kasım aylarında gök gürültüsü ve şimşek çakma olayını yaşayan ülkeler arasında. Bu bölgede edinilen bilgiye göre 1 saat içinde 20 bin civarında şimşek çakması yaşanıyor. Bölgeyi inceleyen çevreci Erick Quiroga yılda 1,2 milyon kere şimşek çaktığını belirtti. Bu olayı Quines rekorlar kitabına geçirten Quiroga bu doğa olayını geçirerek sertifika araştırmalar neticesinde Quines rekorlar kitabının temsilcisi olan Johanna Hessling tarafından Venezula başkanına verilmiştir. Yılda en az 140 günde 10 saat civarında Venezuela da  şimşeklerin çaktığı bir yer olarak bilinmektedir.

Dünyanın En Çok Şimşek Çakan Ülkesi

simsek

Doğa Olayı Mucizesi

Doğaüstü olaylarının harika olayı şimşek çakması en çok  Venezuela da yaşanmaktadır. Ayrıca Marakabio gölü ve Catatumbo da bulutlar çarpışarak şimşek fırtınasını meydana getirmekte ve Catatumbo şimşekleri adı ile dinmeyen fırtına ismi ile geçmektedir.

simsek-panik

Şimşek Sırasında Neler Yapılmamalıdır?

  • Banyo yapılması sakıncalıdır
  • Ağaç altında durulmamalıdır
  • Telefon gibi cihazlardan uzak durmak gerekir
  • Elektrik ileten aletlerden uzak durulmalıdır

yildirim

Şimşek Nedir? Nasıl Olur?

Bulutların arasında yaşanan bu doğa ola ile çizgi şekline benzer ışık ortaya çıkmakta elektrik boşalması olan ve oldukça şiddetli ses çıkarması ile bilinen bu olay çoğu zaman insanları korkutmaktadır. Yağmur yağarken genelde ışığını da gördüğünüz şimşek çarpması doğanın gücünü bir kez daha ortaya koymaktadır. Yağmurun yağması ile devamlı hissedilen bu akım insanlar üzerinde etkili olabiliyor. Şimşek çarpması ile birlikte yıldırımların da düşerek birçok insana ve çevreye zarar verdiği de görülmektedir. Bu yoğun enerjiden korunmanın yolları da bulunmaktadır. İnsanlar şimşek çarpması sırasında ağaç altında durmaktan kaçınmalı elektronik eşyaları özellikle telefon gibi cihazları bu sırada fazla kullanmamaya dikkat etmelidir. Genelde banyo sırasında da şimşek çarpması ve yıldırım düşmesi gibi durumlara maruz kalınacağı için bu sırada banyo yapmaktan da kaçınılması güvenliğiniz açısından önem taşır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here