Doğada Yaşanan Kazalar ve anlık tedaviler nelerdir?

0
96
kazalar

Türkiye’de doğa sporlarına karşı ilgi son yıllarda ciddi bir artış göstermekte. Aynı zamanda bu ilgi çeşitli kazaları da beraberinde getiriyor. Doğa kazası denilince akla doğada yaşanması muhtemel hayvan saldırısı, kişisel hatalar veya ekipman eksikliği gibi konular sebebi ile kazalar yaşanabilmektedir. Doğa kazalarında geçici çözümler ile anlık müdahale yapabilirsiniz.

Doğada yaşanan kazalar ve anlık tedaviler nelerdir?

Doğada Yaşanan Kazalar

Doğa hepimizin yaşam alanı ve dünyası, fakat doğada yapılan tüm aktivite ve diğer  zamanlarda karşılaşacağımız birçok tehlike bulunuyor. Özellikle doğa sporları son dönemlerde oldukça revaçta ve çok talep görüyor. Heyecanlı ve aksiyonlu macera sevenler için doğada inanılmaz tehlikeler olduğunu söyleyebiliriz.

Doğada Yaşanabilecek Önemli Kazalar Nelerdir?

Doğa yürüyüşü seven kişilerin genellikle karşılaştığı doğa kazaları dağlık bölgelerde kaya düşmesi, heyelan veya çığ düşmesi gibi birçok önemli doğa olayları yaşanıyor. Sis olduğu zaman siste kaybolmak ve kaza yapmakta bilinen en önemli kaza riskidir. Doğada yapılan aktivite veya spor yaparken sıkça karşılaşılan kaza vücutta kırık veya burkulma olmasıdır. Yaptığınız bazı sporlarda ve doğada yaşam alanlarında bu tehlikelere karşı dikkatli olmak gerekir.

Arı, Böcek sokması veya ısırması

Doğa keşiflerinde bu tarz olaylara sıkça rastlanılmaktadır. Genellikle arı sokması daha fazla görülmektedir. Arı sokması durumunda yapılması gereken, eğer bal arısı ise genellikle iğnesini bıraktığı için ilk olarak iğneyi cımbız veya sert bir nesne kenarı yardımıyla çıkarmanız kazıntı ve kızarıklığın daha az etki göstermesine sebep olacaktır. Eğer kamp alanın daysanız ve yanınızda karbonat bulunduruyorsanız karbonatı biraz su ile karıştırarak macunun haline getirin ve deriye sürün. Diğer bir yöntem ise yanınızda sarımsak veya soğan varsa bu bölgeye uygulayın içerisindeki zehri etkisiz hale getirmenize yardımcı olacaktır. Eğer yanınızda hiçbir malzeme yoksa o bölgeye idrar ile tampon yapmaktır. Kulağa hoş gelmese de insan idrarında amonyak bulunduğu için ağrınızın azalmasına ve zehrin alınması konusunda çok etkilidir. Bölgede var olan şişliği indirir ve alerjik reaksiyon oluşmasını önler.

Büyük ormanlarda ve kayalık bölgelerde sürüngen hayvanlar bulunabilir. Yılanlar kayalık veya çayır diplerinde bulunabilir. Böyle geniş ağaçlıklı bir yerde keşfe çıkılmışsa yılan sokması başımıza gelmesini istediğimiz son şey olacaktır. Böyle bir durumda yılanın soktuğu hissedildiği anda yapılması gereken bölgedeki zehri akıtmaya çalışmaktır. Ağız yoluyla emmek bakteriler açısından yanlış bir durum olacağından varsa bir çakı ile ya da keskin bir taş parçası ile ısırılan yerdeki zehirli kan dışarıya boşaltılmaya çalışılmalıdır. Daha sonra temiz bir kumaş parçası ile bağlanabilir. Bu bir anlık tedavi yöntemidir. Acil olarak sağlık ekiplerinden yardım isteyiniz.

 Zehirlenme

Zehirlenme vakıalarının oluş nedeni tamamen bilgisizce davranmaktır. Zehirlenme olayında mantar baş roldedir. Ayrıca yabani otlardan zehirlenmekte mümkün. Böyle bir durumda kişi öncelikle karın bölgesinde kramp, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi belirleyici ağrılar hissedebilir. Bu etkiler zehirlenmenin başladığını gösterir. Zehir damar yolu ile kana karışmadan müdahale etmek önemlidir. Esasında asıl tedavi hemen doktora gitmektir fakat doğada hemen mümkün olamayacağından yapılan ilk tedavi kişiyi kusturmaktır. Düz bir zemine başı yerden yüksek bir şekilde yatırarak acil olarak sağlık ekiplerinden yardım istenmelidir. Bu konuda zehirlenme hattı olarak kurulan 114 numaralı telefondan 7/24 yardım isteyebilir ve acil durumlarda yardım alabilirsiniz.

Burkulma ve İncinme

Doğa yürüyüşlerinde en önemli konu uygun ayakkabı seçiminizdir. Aksi halde ayakkabılarınızdan kaynaklı ayağınızın iç ve dış yanlarında bulunan bağlarınızı zorlayarak kolayca hiç fark etmeden burkulma ve incinme yaşanabilir. Böyle bir durumda ilk önce şişliği engellemek için ayağınızı yukarıda tutmanız ve mümkün olduğunca hareket ettir memeniz gerekiyor. Buz tedavisi damarların daralmasına sebep olduğundan sinirlerde olan baskıyı azaltacak ve rahatlama sağlayacaktır. Eğer bileğinizde şişlik, ağrı, kızarıklık gibi belirtiler varsa şiddetli olmasa bile uzmana başvurmanızı öneriyoruz.

Denizde Yaşanan Kazalar

Denizler en çok tatilde yüzmek için ve spor için oldukça faydalı ve önemli bir alan. Aynı zamanda denizlerde ulaşım ve su sporları da yaygın olarak yapılıyor. Denizde oluşan kazaların en büyük oranı yüzerken yaşanıyor. Yüzerken kalp krizi riski yanında kırık, çıkık, incinme veya felç bile olmanız mümkündür. Yüzerken dikkat edilmeyen durumlarda sağlık durumları yaşanıyor. Bu durumları yaşamamak için çok derin alanlara gitmemek, çok uzaklaşmamak gerekiyor.

Denizde Yaşanan Kafa Travmaları

Denizde balıklama ve çok yüksekten atlamalar sonucu sert zemine çarpabilirsiniz. Ve çarpma sonucu kafa travması yaşayabilirsiniz. Boyun kırılmaları ve omurilik yaralanmalarıda oluşabilir. Yüzerken boğulma tehlikesi en çok yaşanan deniz kazası olarak karşımıza çıkıyor.

Kamp Sırasında Yaşanan Kazalar

Kamp yapmayı çok seven bir ülkeyiz, birçok bölgede kamp alanı bulunuyor. Kamp yapmak dağlık veya deniz doğa içinde çadırda yaşamaktır. Yemyeşil doğa harikası alanlarda herşeyden uzak gürültü olmadan yaşamak isteyenlerin ilk tercih ettiği bir tatil seçeneği olarak biliniyor. Kamp kurulan alanların bazen ıssız olması, temiz olmaması, yabani hayvanların yaşaması gibi birçok faktör tehlikeli durumları oluşturuyor. Özellikle dağlık bölgede kamp kurup dağcılık sporu yapmak isteyenler düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

Kamp Alanında Hangi Kazalar Meydana Gelir

Kamp alanında birçok yabani hayvan türü bulunuyor. Bu hayvanların zararı ve tehlikeli zamanlarına karşı dikkatli olmanız ve tedbirli kamp kurulması gerekiyor. Kamp alanlarında birçok kaza türü yaşansada en çok karşılaşacak durumlar arı ve böcek sokması ilk sırada geliyor. Doğal ortam olmasından dolayı çok fazla arı ve böcek bulunuyor. Ayrıca kamp alanında yapılan spor ve yürüyüşlerde inişli çıkışlı alanlardan dolayı incinme ve burkulma sorunları sıkça yaşanılan kazalar oluyor. Kamp alanına giderken mutlaka bu kazalara karşı yanımızda ihtiyaç duyulan sağlık ürünlerinin bulunması gerekiyor.

Kamp Alanında Sürüngen Hayvan Kazaları

Ormanlık yemyeşil alanlarda huzur dolu bir kamp yapmak isteyenlerin mutlaka karşılacağı kazalar bulunuyor. Bunların başında sürüngenler yani yılanların sokması oldukça zor bir kazadır. Özellikle zehirli yılan sokması hayatınızı kaybetme noktasına gelebilirsiniz. Bu durumlarda mutlaka doğru bir acil yardım alınması gerekiyor.

Ayak şişmesi neden olur konulu makalemizi inceleyebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here