Doğa harikası Yedigöller Milli parkı

08.10.2018
492
A+
A-
Doğa harikası Yedigöller Milli parkı

Yedigöller Batı Karadeniz Bölgesinde Bolunun kuzeyinde yer alıyor. Ankara-İstanbul Karayolundan çıkıp Bolu’dan kuzeye ayrılan yol güzergahı izlenebilir, fakat kış mevsiminde o güzergah kardan dolayı kapalı olduğu için Mengen-Yazıcık yolundan ulaşım sağlamanız uygun olacaktır. Yedigöller havzası 1965 yılında Bakanlık tarafından korunmaya alınmıştır.

Havza bölgesinde kayan kütlelerin vadiyi kapatması sonucu yeraltı akışları ile birbirine bağlı 7 adet göl oluşması bölgeni doğal güzelliği oluşturmuştur. Milli park içinde bulunan göller sırasıyla Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak sıralanıyor. Aralarında en büyüğü olan  Büyükgöl içinde alabalık yetiştirilmekte. Alabalık yetiştirme faaliyeti açısından Yedigöller Türkiye’de önemli bir yere sahiptir.

 

Yedigöl aileniz ile beraber gidebileceğiniz müthiş bir kamp yeridir. Yedigöller bölgesinde kamp deneyimi yaşamanızı tavsiye ediyoruz. Tercihe göre bungalov tarzı evlerde de kalınabilir fakat kamp deneyimi bambaşkadır. Manzarası ve doğal güzelliği o kadar muhteşem ki gece gökyüzünde yıldızları seyretmek bambaşka bir duygudur.

Sabahın erken saatlerinde kalkıp etrafta ıssızken gölleri gezmek insana müthiş bir haz veriyor. Ayrıca böcek, sinek gibi hayvanlar pek olmadığından rahatça gezip dolaşabiliyorsunuz. Yalnız kamp yapacaksanız oldukça hazırlıklı gitmenizde fayda var.

Çünkü etrafta pek ağaç olmadığı için soğuk bir havası var kalın kıyafetler ve ısına bileceğiniz eşyaları yanınıza almanız sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda göllerin çevresinde oldukça çok çeşme bulunuyor ve suyu da çok lezzetli ve bir o kadar da serin akıyor.

 

Yedigöller çevresinde ateş ve benzeri yanıcı maddelere izin verilmiyor. Zaten doğal güzelliğinin bozulmaması ve gölün tabii yapısının korunması için bu şart. Yakın çevresinde tuvalet, mescit ve abdesthane bulunuyor. Göletlerin az ilerisinde normal fiyat oranlarında bir restoran bulunuyor. İsterseniz sabah kahvaltınızı ve akşam yemeğinizi orada yiyebilirsiniz.

Yemek menüsünde sabah kahvaltısı için standart bir kahvaltı veriliyor. Akşam yemeğinde ise köfte ve balıktan oluşan iki ayrı menü sunuyorlar. Yemekler oldukça lezzetli ve fiyat tarifesi de oldukça uygun diyebiliriz.

 

Yedigöller-Bölgesi lazy placeholder

Yedigöller’de göller arasındaki yollar biraz çukurlu ulduğu için göller arasında keşif yaparken düz ayakkabılar giymekte fayda var. Tabiat parkının içi kaldırımlarla döşenmiştir. Yolun sonunda çok güzel bir park yeride mevcut arabanızı park edebilmeniz için. Ayrıca Yedigöller temizlik açısından son derece iyi görünüyor. Her yolun başında çöp konteyneri bulunuyor ve çevre temizliği yapanlar saat başı temizlik yapmaya özen gösteriyorlar.

 

Yedigöller’de yapılacak en güzel aktivitelerden biriside balık tutmaktır. Önceden hazırlık yapıp olta ve balık malzemeleri ile gelinebilir. Büyükgöl içinde alabalık ve sazan bulunduğu için balık tutmak oldukça zevkli. Yalnız özel yem ile tutarsanız daha çok şansınız olabilir. Balık tutmayı severlerin yanlarında özel yem bulundurmalarını tavsiye ediyoruz.

 

Yedigöller maraton koşucularının da uğrak yeri olmuş durumda. Etrafta antrenman yapan koşucular görmeniz mümkün. En güzel tarafı da hem koşucular için hem de normal ziyarete gelen insanlar için duş alacak yerlerin olmasıdır. Yedigöller doğal tabiat parkına gelen misafirlerine eşsiz manzarası ile kalabalık şehirden bunalmış orman ve göl havası soluyarak stresten uzak bir kamp ve tatil yapmanızı sağlıyor.

Yenigöller milli parkına nasıl gidilir

Yedigöller Batı Karadeniz Bölgesinde Bolunun kuzeyinde yer alıyor. Ankara-İstanbul Karayolundan çıkıp Bolu’dan kuzeye ayrılan yol güzergahı izlenebilir

 

Yedigöller resim galerisi

Gezerken Uğra
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cihat Yılmaz dedi ki:

    Tek kelimeyle Harikay manzara ve yaşanacak yer