Dara Antik Kenti

0
79
Dara Antik Kenti


İzmir’in Efes Antik Kenti gibi Mezopotamya’nın da antik kenti Mardin Dara Antik Kenti o tarihi duruşu ve heybeti ile kendini ziyarete gelenleri adeta büyülüyor. İlginç mimari yapısı ve çevre düzenlemesi ile gelen ziyaretçileri hoş edip göndermektedir.

Dara Antik Kenti

Dara Antik Kenti Nerededir?

Dara Antik Kenti Nerededir

Dara Antik kenti Mezopotamya’nın ana merkezi göbeği olarak nitelendirilen Mardin şehrinin önemli tarihi kalıntılarından birisidir. Yolu düşenlerin mutlaka uğramasını tavsiye ediyoruz. Nusaybin yolu üzerinde bulunan Oğuz Köyünün içerisinde bulunan antik kent köy ile bütünleşmiş ve köy kültürünü yansıtan bir simge haline gelmiştir. Köy halkı da antik kenti ziyarete gelen turistlere alışık olmasından dolayı oldukça sıcakkanlı ve yardımsever güler yüzle sizler karşılayacaktır. Kent oldukça eski bir tarihe dayanmaktadır. 505 yılında imparator Anastasius’un girişimleri ile askeri korunma amacı ile Sasaniler’e karşı savunma gereksinimden dolayı yapıldığı bilinmektedir.

Dara Antik Kentine Nasıl gidilebilir?

Görülmesi gereken yer dara antik kenti ulaşım açısından oldukça kolay bir mevkidedir. Kişiler Mardin şehrinden Nusaybin’e giderken hemen sağ sapak yolundan o şirin Oğuz köyüne ulaşmaları gerekir. Ancak bunun dışından bir tur ile ziyaret edilmesi en verimli karar olacaktır. Tur ile gidilmesi halinde yaklaşık 2 saat gibi bir süre bu antik kenti gezip görmek açısından yeterli olacaktır. Batıdan Doğuya düzenlenen GAP turları kapsamında Mardin turu içerisinde mutlaka gezip görmeniz gereken listenin en başına oturtmanız gereken bir alandır.

Göz Dolduran Antik Kent

Antik Kent

Heybeti ve genişliği ile ziyarete gelen konukları adeta büyüleyip göndermektedir. Özellikle tur rehberi ile alana hâkim birileriyle gidildiği zaman duyduklarınıza inanamayacaksınız. Alana kendi çabalarınız ile ulaşmanızda ise mutlaka videolar ve bilgilendirici yazılardan faydalanmanız sizin açınızdan daha kültürel bir enginlik sağlayacaktır. Alan yaklaşık olarak 4 km’lik genişliğe sahip surlarla çevrilmiştir. Alanın tam ortasında heybetli ve dik duruşu ile 50 metre yüksekliğinde düşmandan korunmak için bir kale inşa edilmiştir. Tarihi dönemlerde kentin içerisinde yaşam kalıntıları günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Tarihi kalıntıların içerisinde kilise, saray, zindan ve su bendi gibi aletler o dönemin yaşamı hakkında da bizlere ip uçları vermektedir. Dini inanışlarına hakim olmaları ve ibadetlerini yerine getirmelerinden ötürü kilise ibadetlerini yaptıkları bilinmektedir. Suçlu olan kişilerin cezalandırıldığını ise zindanların varlıklarından anlamamız mümkündür. Antik kentin içerisinde ayakta durmasını sağlamak için surlar bulunmaktadır. Mardin belediyesi de mimari sanatlara olan hassasiyetinden dolayı surların ışıklandırılmasını ve bölgenin gerekli bakım ve onarımını aksatmadan yapmaktadır. Aynı zamanda antik kentin İpek yolu üzerinde olmasından dolayı tarihin sahnelerinde önemli bir yere sahip olmuştur.

Tarımsal Faaliyetlere İlk Burada Başlanmıştır

Geçmişten günümüze kadar Mezopotamya’nın ne denli verimli topraklara sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Kent içerisinde yapılan bulgulara doğrultusunda il su barajının ve su arklarının bu bölgede rastlanılması bizlere tarımsal faaliyetlerinde bu bölgede olduğunun birer göstergesidir.

Dara Antik Kenti Şehir Efsanelerini Dinlemeye Hazır Olun

mor-gabriel

Bölgenin yerli sakinleri ve Oğuz köyünde yaşayan alana hakim olan kimseler gezmeye gittiğiniz zaman usulca yanınıza yaklaşıp sizlere şehir efsanelerini anlatmaya başlayacaktır. Hemen hepsi kendi hayal dünyasında bulunan hikayecikleri sizleri büyülemek ve memnun edebilmek adına anlatmaya başlıyorlar. Bu durum bölgenin küçük yaş grubunun da adeta bir gelir kaynağı olmuştur.

Kazı Çalışmaları Hala Devam Ediyor

dara-kazi-calismalari

Antik kentin kalıntıları ve gizli yüzleri hala teker teker günümüzde çıkarılmaya ve kazılar yapılmaya devam etmektedir. Yapılan kazılarda yeni yeni bulgular elde edilmekte ve ziyaretçilere sunulmaya hazırlanmaktadır. Henüz yaklaşık olarak %30’luk kısmının ziyaretçiler tarafından görülebildiğini belirtmekte fayda vardır. Geriye kalan %70’lik kısım ise çalışmalar neticesinde gün yüzüne çıkartılmaktadır. Alana gezmeye gittiğiniz zaman kazı yapan kimseleri görmeniz muhtemeldir. Antik kent içerisinde yapılan çalışmalarda sivil yaşama ait bulgulara rastlanıldığı ve bu alanında yakın bir zamana kadar ziyaretçilere sergileneceği kulaktan kulağa gezmektedir. Bölgeye gittiğiniz zaman Mardin yöresinin tarihi eserlerinin bir parçası olan Dara Antik kenti ile İzmir Efes antik arasında kıyaslama yapmanıza ve keyifli anlar yaşamanıza vesile olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here