Cumalıkızık Köyü: 1300 Yıllık Tarih

1
96
Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık köyü tarihi dokusunu bu günlere kadar bozulmadan taşıyan muhteşem bir kültür mirasıdır. Oğuz Türklerinin konar geçer halkına verilen isim olan kızıkların, eskiden 15 adet olan köylerinden günümüzde sadece Bursa ilinde bulunan cumalıkızık köyü kalmış bulunuyor. Beton binanın neredeyse hiç olmadığı köyün binaları 1300 yıl önceki tarihine uygun olarak restore edilmiş. Burayı gezen yerli ve yabancı turistler, buranın anlatılarak ve resimlerden anlaşılamayacağını söyleyerek, tarihi dokuyu hissetmek için cumalıkızık köyünde günü geçirin demektedirler.

Cumalıkızık Köyü

1Gezilmesi Gereken Yerler Nelerdir?

UNESCO dünya mirasları listesinde bulunan Cumalıkızık köyü gelenler için gezilecek değişik özellikte yerler bulunuyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

2Cumalıkızık Sokakları

Cumalıkızık Sokakları; köyde moloz, ağaç ve kerpiçten yapılan 270 civarında ev bulunuyor, bu rengarenk evler cumbalı pencereli, demir kapı tokmaklı ve tarihi mimarisi ile sokaklara ayrı bir hava katıyor. Parça taşlardan yapılmış, dar ve kaldırımsız yolları gezerken zaman tünelinde hissettiriyor.

3Küpeli Ev

Küpeli Ev; yaklaşık 350 yıllık olan bu tarihi evi gezerek o zamanların yaşamları hakkında bilgi edinilebiliyor.

4Cumalıkızık Hamamı ve Camii

Cami ve Hamamı; Selçuklu ve Osmanlı mimarilerini taşıyan yaklaşık 300 yıllık olan cami ve hamam mutlaka görülmelidir.

5Cumalıkızık Müzesi

Müzesi; köyün tarihi geçmişini tamamen yansıtan müze, ev eşyalarından kıyafetlere kadar nostaljiyi yaşatıyor.

6Cumalıkızık Köyü: Ne Alınır? Ne Yenir?

cumalikizik-koyu

Köyde özellikle el yapımı eşyalar ve gıda ürünleri alınıyor (erişte, tarhana gibi), ayrıca dillere destan çeşitliliğe ve lezzete sahip kahvaltı kaçırılmamalı.

7Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Köye gitmek için değişik seçenekler bulunuyor. İstanbul’a 168 km mesafede buluna köye özel araç ile yaklaşık 2,5 saat civarında ulaşılabiliyor, körfez geçişini feribotlarla yapanların ise yolculuk süreleri yarım saat daha kısalmakta. Cumalıkızık köyü Bursa iline 12 km mesafede ve yolculuk yaklaşık 20 dakika sürmekte. Toplu taşıma araçlarını kullanarak köye gelecekler için ise Bursa ili şehir merkezinden sürekli kalkan minibüsler ile yaklaşık 40 dakikada ulaşılabiliyor. Bursa iline özellikle İstanbul’dan gelenler, Mudanya’ya feribotla gelip Bursa’ya otobüsle ulaşabilirler.

Cumalıkızık köyü son dönemlerde oldukça adından söz ettiren turizm açısından da gelişme gösteren yerlerden bir tanesidir. Tarihi evleri, taş sokakları ve birbirinden güzel eski dönemi yansıtan yerleri ile gönüllere taht turan bir yerdir. Şirin bir köy olan bu bölgeye hafta sonları gelerek temiz bir köy havası alabilirsiniz.

8Cumalıkızık Köyünde Neler Yapılır?

Havası, doğası eşsiz mimarisi ile canlı bir yer haline gelen köyde hafta sonu tatili yaparak şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için mutlaka değerlendirilmesi gereken bu köyde bir köy kahvaltısı yapın. Kahvaltınızı yapıp kahvenizi yudumladıktan sonra Cumalıkızık köyü turuna çıkarak burada yürüyüş yapabilir sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

9Orijinal Özelliğini Yitirmemiş Bu Köyü Mutlaka Ziyaret Edin

Unesco dünya mirası listesinde yer alan bu köy eski dönemlerden kalan tarihi yapıları hiç bozulmadan bugüne dek varlığını koruyor. Renkli renkli evleri, dar sokakları ile gezinin bitmesini hiç istemeyeceksiniz. Köy evleri genel olarak taş, ahşap, kerpiçtir. Yerli halkın hala yaşamaya devam ettiği avlusu olan evler adeta hayallerinizi süsleyebilecek yapıda.

10Ne Yenir?

Cumalıkızık’ta meşhur bir köy kahvaltısı yaparak elde açılan ve tamamen doğal olan gözleme ziyafeti yapabilirsiniz. Kahvaltı mekânları için yer sofrasında da hizmet veren eski dönemleri yansıtan kahvaltı mekânlarını tercih edebilirsiniz. Filmlere konu olan Kınalı Kar konağında öğlen yemeğinde ya da akşam yemeğinde mantı ve saç kavurma yiyerek gezinizi tamamlayabilirsiniz.

DEĞERLENDİRME
Tarih
Restaurant & Cafe
Eğlence
Konaklama
Doğa Güzellikleri
Önceki İçerikİstanbul’da Denize Girilecek Yerler
Sonraki İçerikÇatalca’da gezilecek yerler

1 YORUM

  1. Gittim gördüm ve buradan her keze muhakkak uğramalarını tavsiye ediyorum…
    Geleneksel kendi yetiştirdikleriyle organik kahvaltısı dillere destandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here