Çocuklu Ailelere Özel Tatil Planları 

0
56
Çocuklu Ailelere Özel Tatil Planları 

Çocuklu Ailelere Özel Tatil Planları yapmak,  yetişkinlerle tatil yapmaktan elbette farklı olur. Seyahat esnasında gün bitiminde yol üzerindeki bir kamp yeri ya da pansiyon seçimi,  bebekli ve çocuklu aileler için elbette mümkün olamamaktadır.  Ama gerekli önlemler ve güvenlik koşulları sağlandığı takdirde yorgun ebeveynler de bebekleri ve daha ileri yaştaki çocukları ile keyifli tatil yapabilirler.

Çocuklu Aileler İçin Uygun Tatil Seçenekleri

 Çocuklu aileler için en uygun tatil seçenekleri apart otel ya da her şey dahil otellerdir,  denilebilir. Hedeflenen konaklama şekli bu konseptte değilse bu durumda aileler için seyahat çantalarının sayısı biraz daha artacaktır.  Pansiyonda bebeğe uygun bir yatak bulunamayacağı düşüncesi ile oyun parkı, katlanabilir  beşik ufak ocak götürmek gerekebilir.   Her şey dahil otellerde bebek ve çocukların acıkma saati değişkenlik gösterdiği için geç saatlere kadar verilen yemek ve ara öğün hizmetleri az ve sık yiyen küçük yaş çocukları için önem taşımaktadır. Apart oteller tercih edilmişse de mutfak tam teşkilatlı ve mutfak araçları eksiksiz olması anneler için önemlidir. Bilhassa katı gıdalara yeni geçiş yapan ilk yaş çocukları için pratik sebze çorbaları yapmak için düdüklü tencere götürülmesi yemeğin hazırlanması için zamandan tasarruf yaratacaktır. Annelerin dinlenmeye ve keyifli vakit geçirmeye daha çok zamanı kalacaktır. Apart otel, motel gibi konaklama yerleri seçilmişse çocuklu ailelerin bagaj kullanımı açısından araba ile gitmeleri rahat olacaktır.

Yanınızda Bulunması Gerekenler

candanizda-bulunmasi-gerekenler

Çocuklu Aileler İçin Seyahat Çantasında Bulunması Gerekenler Bebekli ve çocuklu ailelerin seyahat çantası,  çocuksuz ailelere nazaran her zaman daha büyük ve içerik olarak daha kapsamlı olmaktadır.  Ani oluşabilecek rahatsızlıklar,  tatil de olması muhtemel  böcek,  sinek sokmaları,   güneş ve hava değişimine karşı önlem niteliğinde ilaç ve kremler mutlaka bulunmalıdır. Konulan ilaç ve kremler çocukların yaşına   bağlı olarak muhteviyatı ve miktarı değişkenlik göstermektedir.  Seyahat çantasında bulunması gereken belli başlı malzemeleri belirtmekte yarar var:

  • Deniz,  kum, güneş tatili yapılacaksa,  yaşa ya da bebeğin ayına uygun güneş koruyucu krem ve losyonlar konulmalıdır.
  • Hava değişimi ve mikrobik kaynaklı ateşlenmeler için mutlaka ateş düşürücü konulmalı,  bebekle gidilecekse ayrıca fitil de valizde bulunması gereken ilaçlardandır.
  • Ateş ölçer bulundurulmalıdır.
  • Böcek, sinek ve arı sokmaları için kremler konulmalıdır.
  • Hava değişimi ve farklı yöresel gıdalara karşı alerji olasılığı düşünülerek alerji ilaçları,   antialerjik kremler mutlaka bulunmalıdır.
  • Mevsimine uygun bol miktarda giysi  konulmalı,   yaz tatili hedeflenmişse şapka,   simit seyahat çantasından eksik edilmemelidir.
  • Sivrisineğe karşı cibinlikte konulabilecekler arasındadır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

konaklama-yerleri


Çocuklu Ailelerin Konaklama Yeri Seçiminde Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Çocuklu aileler,  konaklama yeri seçerken gittikleri yerin bebek ve çocuk için güvenli olmasına dikkat etmeleri önem taşır.  Deniz tatili yapılacaksa denizin çok dalgalı olmaması ve birden derinleşmemesi önemlidir. Plajdaki kumun kalitesi de çocukların kumdan kaleler yapmasına imkan tanıyacak kalitede olması onların da bu tatilden zevk alması için önemlidir.  Otel de yapılacak tatiller de ise otelin çocuk dostu olması önemlidir. Otel materyalleri çocuğun güvenliği düşünülerek hazırlanmış olmalı ve bazı aktivitelerle çocuğun keyif almasına fırsat sunmalıdır.

Konaklama yeri seçiminde belki de en önemli hususlardan biri de şehir merkezine, sağlık kurumlarına, eczanelere yakınlığıdır.Konaklama yerine uçakla gelinmişse sık aralıklarla şehir merkezine vasıta olması önem taşır.

En Uygun Ulaşım Aracı Hangisi? 

ulasim-araci

Çocuklu Ailelerin Seçmesi Gereken En Uygun Ulaşım Aracı Hangisi Olmalıdır? Prematüre olmayan ve biraz büyük bebekler için uçak rahatlık sağlayabilir. Uçağa binmeden önce her türlü ihtiyacı giderilmiş bebek sorunsuz bir biçimde seyahat edebilir.  Konaklama yapılacak yer, apart otel ya da pansiyon ise mecburen valiz sayısının çokluğundan ötürü özel araç seçimi  tercih edilmelidir.  Bu durumda bebeğin uyku saatlerinde yola çıkmak en uygun seyahat şekli olacaktır.

Otobüsle Seyahat Edecek Ailelerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

cocuklarla-yolculuk

Mutlaka çocuk için ayrı bir koltuk alınmalı,  bulantı için bir poşet hazır edilmelidir. Ufak seyahat yastıkları,  minik battaniyelerde annelerin yanında bulundurması gereken malzemelerdendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here