Çocuklara Bilet Alınıyor mu?

0
74
Çocuklara Bilet Alınıyor mu

Yolculuklarda Çocuklara Bilet Alınıyor mu? Çocuklar ile yolculuk her zaman zor ve sıkıntılı bir durumdur. Özellikle uzun yolculuklarda çocuklar daha çabuk sıkılır, yorulur ve aileler için zor bir yolculuk haline gelir. Yolculuklarda çocuklar için bilet alınması konusu firma şartlarına göre değişiyorken günümüzde Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nin 57. Maddesi ile yeni düzenleme getirilmiştir.

Yolculuklarda Çocuklara İndirim Şartı

Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde belirtilen kanuni uygulama gereğince firmalar çocuk yolcular için %30 indirim uygulamaları gerekiyor. Kanuni bir yükümlülük olarak belirtilen 57. Madde de çocuğa koltuk tahsis edilmesi halinde bile %50 indirim uygulanmak zorundadır şeklinde belirtilmektedir. İndirim uygulamayan firmaları vatandaşlar uyararak indirim talebinde bulunabilirler.

cocuklara-bilet

Yolculuklarda Çocukların Yaş Sınırı Nedir?

Çocuklar ile yolculuk yapacağınızda bilet indiriminden yararlanmak için belli bir yaş sınırı getirilmiştir. Karayolları Taşıma Yönetmeliği gereğince 0-6 yaş arası çocuklar ailenin kucağında yolculuk yapabilir ve bilet alınmayabilir. Fakat 6 -12 yaş arası çocuklar için mutlaka bilet alınma zorunluluğu vardır. 6 yaşın üstündeki çocuklar kucakta yolculuk yapamaz. 6-12 yaş aralığındaki çocuklar için mutlaka %50 bilet indirimi uygulanmak zorundadır. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde indirim yapmayan firmalar için cezai uygulama yapılacağı belirtilmiştir.

cocuklara-bilet-aliniyor-mu

Çocuklara Uçak Yolculuğunda Bilet Alınır mı?

Uçak yolculuklarında 3 yaşına kadar olan çocuklar bebek olarak kabul ediliyor ve ailesi eşliğinde ücretsiz olarak uçak yolculuğu yapabiliyor. Fakat mutlaka bir refakatçi olması gerekiyor. İki tane 7 yaşından küçük çocuğunuz varsa yanınızda bir kişi daha mutlaka bulunması gerekiyor. 7-11 yaş aralığında olan çocuklar refakatçi olmadan uçağa bilet alarak binebiliyor. Çocuk indirimi konusunda firmalar kendi inisiyatifleri doğrultusunda indirimler uyguluyor. Örneğin Pegasus firması 13 yaşından küçük çocuklar için %50 indirim uyguluyor.

cocuk-bilet

Çocuk Yolcular İçin Uygulanan Yönetmelikler

Çocuk yolcular konusunda Karayolu Taşıma Yönetmeliği 19 Kasım 2006’da Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile değişiklikler yapılarak kanuni hüküm haline getirilmiştir. Yönetmelik uyarınca 0-6 arası çocuklar ücretsiz olarak yolculuk yapabilir, ailenin kucağında yolcu olabilir. 6 yaş üzeri çocuklar kesinlikle kucakta yolculuk yapamaz. Koltuk alınmak zorundadır. 6-12 yaş çocuklar için %50 indirim yapılma zorunluluğu vardır. İndirim uygulamayan firmalar için cezai müeyyide uygulanacaktır. Çocuklara Bilet Alınıyor mu? sorusunu detaylıca anlatmaya çalıştık umarız faydalı olmuştur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here