Çatalca’da gezilecek yerler

0
94
Çatalca'da gezilecek yerler

İstanbul’da Hem doğa yürüyüşü hemde Kaybolan tarihi yaşatmak ve tarihin derinlerinde yatan yapıları keşfetmeyi kim istemez ki? Çatalca’da gezilecek yerler aynı zamanda doğa yürüyüşü içinde ideal yerlerdir.

Evvel zaman önce dünya üzerinde Çin Seddinden sonra anılan savunma kalkanı vazifesi gören Anastasios surları görenlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Anastasios surlarının Trakya’dan gelen saldırıları durdurmak amacıyla 1500 yıl öncesine dayanan tarihi bir geçmişi var. Bu surların yapısını dokusunu hissetmek ve surlar hakkında bilgi öğrenmek amacıyla bu surların çevresinde kalabalık gruplar halinde trekking organizasyonları düzenleniyor.

Tarih alanında yetişmiş kıdemli bir rehber eşliğinde Gümüş pınar Köyünden yola çıkıp Çatalca Ormanlarına doğru uzanan doğa yürüyüşü yapılıyor. Anastasios Surları çok eski bir kalıntı olduğu için neredeyse 15-20 km kadar bir kısmı kalmış görünüyor. Zaman içerisinde şehirleşme ve merkezileşme alt yapıları olduğu için bu surlar tarih sahnesinden silinip yok olmadan evvel koruma altına alınması gerekiyor. Şimdiye kadar biraz varlık göstermesinin sebebi de çevredeki imar müdürlüklerinin tarihi dokuyu korumak amaçlı yaptıkları bazı tedbirlerdir.

Çatalca’da gezilecek yerler

Köklü bir tarihe sahip olan Çatalca İstanbul’un en büyük ve kalabalık ilçelerinden biridir. Bünyesinde birden fazla tarihi eser ve kalıntılara ev sahipliği yaptığından dolayı yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan yerleşim bölgelerinden birisidir. Çatalca yaklaşık M.Ö 2000 yıllara dayanan bir geçmiş sahip olup, birden fazla medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Stratetjik açıdan çok önemli bir konuma sahip olan ilçe tarihte boyunca birçok saldırı ve istilalara uğrasa da tarihi kalıntıları, doğal güzellikleri turistik mekânları ve gözde mekânları ile de günümüze kadar gelmeyi başarmış özel ilçelerden birdir.

Yüzölçümü bakımından, İstanbul’un en büyük ilçelerinden birisi olan Çatalca sakinliği, denizi, plajı, muhteşem manzarası tarihi yerleri ve kalıntıları ve kültürel değerleri ile insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Yılın her mevsiminde gidebileceğiniz bölgelerden birisi olan Çatalca gezilecek yerler bakımından zengin bir içeriye sahiptir. İster günü birlik isterseniz de birkaç günlük gidebileceğiniz Çatalca’da gezilecek yerlerden bazıları şunlardır;

13Anastasios Surları

anastasios-surlari

Anastasios Surlarına çeşitli organizasyon ve etkinlik firmaları kendi bünyesi kapsamında doğa yürüyüşleri düzenliyor. Belirli güzergahlardan kalkan tur otobüsleri ile insanlar belli bir noktada toplandıktan sonra Çatalca Ormanında buluşuyorlar. Gidilecek rotaları tur rehberleri tarafından belirleniyor ve sur çevresinde trekking yapmak yaklaşık olarak 18 km sürüyor.

Anastasios Surların gizemli yapısı önemli seyyahların da ilgisini çekmiştir. Nitekim 16.yy’da yaşamış olan Gyllius bu tarihi sur hakkında gözlemlerini şu şekilde anlatmıştır: İmparator Anastasios tarafından inşa ettirilen bu surlar Bulgar ve İskit saldırıların karşı savunma vazifesi görmüştür.

Karadeniz’den Marmara Denizine uzanacak şekilde olup şehirden kırk bin adım uzaklığındadır ve aynı zamanda yirmi Roma adımı etmektedir” demiştir. Başka bir kaynağa göre ünlü Türk gezginimiz Evliya Çelebi de tarihin ihtişamlı yansımalarını Anastasios Surlarının duvarlarında gördüğünü söylemiştir. Daha sonra sur üzerinde birtakım arkeolojik kazı çalışmaları yapılmasına karar verilmiştir.

catalca-doga-yuruyusu-alanlariYapılan etraflı çalışmalardan sonra bu surun Anastasios hükümdarının yaşadığı dönemden önce de var olduğuna ilişkin kalıntılara rastlanmıştır.

Bununla beraber bu surun mimari özelliklerine değinecek olursak sur duvarlarında kesme taş kullanılmış olup surun kuleleri çeşitli geometrik planlara sahip olduğu görülmüştür. Surun üzerinde birçok gözetleme yeri vardır.

Fakat bunlar zamanın azizliğine uğrayıp sayı bakımından azaldığı görülmüştür. Ne yazık ki civar köylerde yaşayan köylülerin köylerinde inşa etmek istedikleri yapılar yüzünden bu surdan taş aldıkları söyleniyor. Bu yüzden sur duvarlarında çöküntüler ve dağınık yapılı taşlar görülüyor.

12Topuklu Çeşmesi

Çatalca’nın merkezinde bulunan Topuklu çeşmesi 2. Ahmet tarafında yaptırılmış tarihi bir yapıdır çeşme hakkında yapılan rivayetlere göre suyu çeşme suyunu Bizanslılar tarafından getirildiği söylemektedir. Yığma taşlardan inşa edilen çeşme günümüze kadar gelmeyi, başarmış ve halen daha orijinalliğini korumaktadır.

11Dağyenice Alaiye Şehitliği

Çatalca gezi listenizde ilk sıralarda yer alabilecek olan Dağyenice Aliye şehitliği birinci balkan savaşlarında şehit olan Türk askerlerini yattığı mezarlıktır. Çatalca ilçesine 18 km mesafe olan şehitlikte yılın belirli aylarında törenler yapılıyor ve burada yatan şehitler ziyaret ediyor.

10Çatalca Anıt Ağaçlar

Şehrin gürültüsünde ve kalabalığında kaçıp doğanın sessizliği ile iç içe olmak isteyenlerin ilk adresi olan Çatalca Anıt ağaçlar bölgenin en güzel mesire yerlerinden biridir. Çatalca Subaşı civarında bulunan bu ağaçlar yaklaşık 900 ile 1000 yaşında 15 metre uzunluğu 17 metre genişliğine sahiptir.

9Yalıköy Plajı

Çatalca ilçesine yaz aylarında gidecekseniz gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden birisi de Yalıköy Plajı olmaktadır. Burada denizini kumun ve güneşin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Podima taşı olarak bilinen kumlardan oluşan plaj yerli ve yabancı turistlerin epey ilgini çekmeyi başarmış durumundadır. Şehrin karmaşasında kurtulmak ve doğa ile kucak uçağa olmak isteyenler ve bunaltıcı sıcaktan kendini serinlere atmak isteyenler için iyi bir fırsat olan plajın özellikle hasta sonu kaçamakları için de ideal olmaktadır.

8Mübadele Müzesi

Çatalca’nın merkezide bulunan Mübadele müzesi adından da anlaşılacağı gibi mübadeleyi sembolize ediyor. Müslümanların yanı sıra Ortodoks Rumlara da ev sahipliği yapan Çatalca’nın tarihini ve kültürel değerlerini öğrenmek isteyenler bu müzeyi mutlaka gezmeleri gerekiyor.

7Çilingoz Plajı

Çatalca gezi listenize mutlak Çilingoz Plajı Çatalca’nın Binkılıç yer alıyor. Yalıköy’e 15 km mesafede yer alan Çilingöz Plajı özellikle yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistleri uğrak noktası haline gelmiştir.

6İnceğiz Mağaraları

Hiç gidip görmesek de Yeşilçam filmlerinden görüp tanıdığımız İnceğiz mağaraları Çatalca’nın tarihi dair tüm kalıntı ve değerlerini bünyesinde taşıyor. Nostaljik anlar yaşayacağınız bu mağarada fotoğraf çekinebilir, burada yer alan tarihi kalıntıları keşfedebilirsiniz. Mağara Çatalca’nın İnceğiz köyünde yer alıyor.

5Yalıköy

Çatalca ‘ya sadece 50 km uzaklıkta yer alan Yalıköy’e daha önce hiç gitmediyseniz de en azından Kemal Sunal’ın filmlerinde gömüş olabilirsiniz. Ayrıca Kemal Sunal Mağaraları da yine bu mevkiinde yer alıyor. Yalıköy mağaralarını yanı sıra kumsalları ile de büyük ilgi görüyor. Özellikle yaz mevsiminde oldukça kalabalık olan Yalıköy’ de mutlaka gezip görmeniz gereken yerler listesine ekleyin.

4Doğa yürüyüşü alanına nasıl gidilir?

Tarihin doğal dokusunu hissetmek isteyen ve güzel bir trekking etkinliği planlayan herkes sadece tur ve organizasyon firmaları ile değil kendi imkânları ile buraya ulaşabilir ve doğa yürüyüşüne katılabilirsiniz. Anastasios Surlarına Çatalca mevkine giden bütün otobüsler ve diğer ulaşım araçları gidebiliyor.

Ayrıca kendi aracınızla gidecekseniz Çatalca-Silivri yönüne doğru hareket eden yol tabelalarını takip ederek de gitmeniz mümkün olabiliyor.

3Tarihte Çatalca

Tarihte Traklar olarak bilinen yöre halkı ilk uzun yıllar Çatalca ve dolaylarında hayat sürmüşler ve buranın gelişimi için büyük çaba sarf etmişlerdir. Çatalca’nın İnceğiz köyünde bulunan İnceğiz mağaralarında o dönem it birden fazla kalıntılar yer alır. Ayrıca tarihte yaşanan mezhep kavgaları nedeni ile zulüm gören insanlar Çatalca ‘da bulunan İnceğiz mağaraları sığınarak hayatlarını burada devam ettirmeye çalışmışlardır. Çatalca’ya aynı zamanda Bizanslar ve Romalıların da hâkimiyetine girmiştir. Bu uygarlıklara ait yapıları da aynı orijinalliği ile günümüze kadar getiren Çatalca tarihi dokusu ile ön plana çıkarken, konumunu itibari ile de ülkemiz açısından çok önemli bir yere sahiptir.

2Çatalca Tarihi

Gezilecek yerler bakımından zengin olan Çatalca tarihi ile de dikkat çekiyor. İlçe İ. Ö 2000 yıllara dayanan geçmiş bulunuyor. Tarihten günümüze kadar birden fazla medeniyetin yaşamına şahitlik etmiştir. Yaklaşık 2500 yıllık bir geçmişe sahip olan ilçe 1965 ‘te Tanzimat fermanın sonrası yapılan il düzenlemelerinde Meclis-i idare-i Livayı ve Zabtiyeye bağlanmış olup, 1924 de Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile vilayet merkezi vasfına kavuşmuştur. 1926 da çıkan yeni bir kanunla da yeniden ilçe statüsüne geçerek, İstanbul’a bağlanmıştır. Aslında bu ilçe tarihte Fatih Sultan Mehmet’in Allah’a emanet ettiği bir ilçe olup, stratejik açıdan da çok önemli ir yere sahiptir. Çatalca aynı zamanda Roma  ve Osmanlı gibi uygarlıklarının topraklarına girmiş tarihi ilçelerden biridir.

Çatalca’ya yolunuz düştüğünde mutlaka burada yer alan tarihi eserleri doğal güzellikleri en özel işletmeleri ziyaret ederek muhteşem saatler yaşayabilirsiniz.

1Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

Bunların yanı sıra İnceğiz Mağaralarını da ziyaret ederek Çatalca’nın tarihi dokusunu görebilir ve o dönemlere ait kalıntıları keşfedebilirsiniz. Gezilecek yerleri gezip gördükten sonra Çatalca’nın en popüler yemem içme mekânlarına giderek, Türk ve dünya mutfaklarına özgü lezzetleri tadabilirsiniz. Dilerseniz fast food restoranlarını gözleme ya da tost yapılan cafeleri veya pide kebap, ızgara, kebap ve tavuk yemekleri yapan restoranları seçerek güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Ayrıca deniz kenarından balık restoranlarından mevsim salata ve balık çeşitlerini deniz ürünleri ve zeytinyağlı mezelerini de mutlaka tatmalısınız. Çatalca’da gezilecek yerleri detaylıca anlatmaya çalıştık bu konuda sizde tecrübelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here