Çanakkale Şehitliği’ ne Hiç Gittiniz mi?

3
105
Çanakkale Şehitliği

Çanakkale Şehitliği denildiğinde aklımıza destanların yazıldığı yer yani Çanakkale gelir. Dolayısıyla her Türk insanı hayatında muhakkak bir kez Çanakkale şehitlerini ziyaret etmelidir. Tabi şehitlik dendiğinde tek bir yerden söz etmek mümkün değil. Çanakkale’nin her karış toprağında görülesi bambaşka yerler bulunuyor. Peki siz Çanakkale Şehitliği’ ne hiç gittiniz mi? Eğer gitmediyseniz ve gitmeyi planlıyorsanız işte sizlere gezilecek yerler listesi.

Çanakkale Şehitliği’ ne Hiç Gittiniz Mi?

Çanakkale Şehitliği, birçok hikâyeleri ve yaşanmışlıklarıyla Türk tarihinin en değerli kahramanlık öykülerinden birinin anısına yapılmış tarihi bir miras olmaktadır. 17 Nisan 1954 tarihinde temelleri atılan şehitlik, 21 Ağustos 1960 tarihinde açılarak birçok kişi tarafından yıl dönümü olan 18 Mart başta olmak üzere yılın her döneminde ziyaret edilmektedir.

Çanakkale Şehitliği’ nde Gezilecek Yerler

Dur Yolcu Silüeti

Çanakkale’deki milli parkın girişinde yer alan bu silüet sizlere bu toprakların önemini bir kez daha hatırlatacak. Etraftaki çam ağaçlarından da adını almış ve yerin adı Çamburnu olarak kalmıştır. Bir Mehmetçik ve onun yanında yazan ‘Dur Yolcu’ şiirini bir kez de burada okuyun.dur yolcu

Kilitbahir Kalesi

1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kilitbahir, şehitliğe gelip de buraya uğramadan gitmek olmaz. Savaş sırasında da kullanılan bu yapıları görmek tarihin diğer bir dokusuna rastlamak gibi.

kilitbahir kalesi

Seyit Onbaşı Anıtı

Bu savaşın belki de en önemli kahramanlarından biri de Seyit Onbaşı’dır. 215 kiloluk top mermisini sırtlayan Seyit Onbaşı’nın anıtı da görülesi yerlerden. Ocean isimli düşman zırhlısının Seyit Onbaşı tarafından vurulduğu da bilinmektedir.seyyid onbaşı

İlk Şehit Anıtı

Osmanlı’nın ilk şehitleri için dikilmiştir bu anıt da. Seddülbahir Köyü’nün yakınlarında bulunur ve şehitlik ile hemen hemen iç içe sayılır.

ilk şehit anıtı

Helles Anıtı

Bu anıt da Seddülbahir Köyü yakınlarında yer almaktadır. Çanakkale’de ölen vatan evlatlarının yanında bir de ölen İngiliz askerleri vardır. Onlar adına dikilmiş olan bu anıt her yıl binlerce İngiliz ve Anzak turistin akınına uğruyor. 1926 yılında İngilizler tarafından yapılmıştır.

helles anıtı

Ezineli Yahya Çavuş Anıtı

Seddülbahir kalesini ele geçirmek için kullanılan bir tepede bulunur bu anıt da. 1915 yılının 25 Nisanında savunmaya geçen düşman askerleri Yahya çavuş ve 67 tane askerimizi şehit etmiştir.

ezineli yahya çavuş

Harp Eserleri Müzesi

Adından da anlaşılacağı üzere Çanakkale Savaşı’na ait kalıntılar burada sergilenmektedir. Askerlerin üzerinden çıkan şiirler, Kuran yazıları, mektuplar burada bulunmaktadır. Gördüğünüzde duygularınıza hakim olamayacağınız ve belki de ağlayacağınız bu eserlerin çoğu Çanakkale Şehitliğinde yatan henüz 15 yaşına basmamış çocuklara ait.

harp eserleri müzesi

Çanakkale Şehitler Abidesi

Dört sütun üzerinde yer alan abidede bulunan sütunlar Türk milletinin sağlam temeller üzerine kurulduğu ve kimsenin bunu yıkmasının mümkün olmadığı ifade edilmektedir. 42 metre yüksekliğindeki abide, ülkenin her yerinden savaşmak için gelen ve şehit olan kahramanların göğe yükselişini temsil etmektedir. Anıtın tavanına mozaikten Türk bayrağı işlenmiş ve savaş sırasında isimleri tespit edilebilmiş 59.408 şehidin isimleri yer almaktadır. Uzaktan bakılması durumunda Mehmetçiğe ithaf edilen M harfi abidede görülmektedir. Abidenin arka bölümünde bulunan sembolik mezarlıklar 2007 yılında ziyarete açılmıştır.

şehitlik abidesi

Conkbayırı

Gelibolu yarımadasının batı sahili kesiminde yer alan Conkbayırı, 261 rakımlı tepe ile Besim Tepe arasında kalan tepe olarak Çanakkale Savaşı’nda Atatürk gözetleme yeri olarak kullanmıştır. Bu tepeyle ilgili bilinen en önemli olay ise Atatürk’ün tepede bulunduğu sırada vurulması, ancak kurşunun cebinde yer alan saatine isabet etmesi sonucu mucizevî bir şekilde ölmemesidir. Ziyaretçilere dönemin atmosferini yaşatan havasıyla Conkbayırı, bölgede yer alan mevzi yerlerini görme fırsatı sunmaktadır. Günümüzde genişletilen mevzi yerleri, savaş dönemi 2 metreye 2 metre olarak bilinmektedir.

conkbayırı

Namazgâh Tabyaları

Çanakkale Savaşı’nda görev yapan 4. Ağır Topçu Alayı bölgesinde 2. Ağır Topçu Alayı Taburu karargâh merkezi olan Namazgâh Tabyaları, 16 adet top tabyadan oluşmuştur. Çanakkale Savaşı’nda yardıma ihtiyacı olan Rumeli Mecidiye Tabyası’na 52 kişilik bir takviye göndererek savaşta önemli rol oynayan Namazgâh Tabyası, verdiği destek sayesinde savaşın kazanılmasında etkili olmuştur. Düşman gemilerine karşı kahramanca mücadele veren tabya, 2005 – 2006 yıllarından restore edilerek ziyarete açılmıştır. Savaşta yer alan savaş objelerini görmenin mümkün olduğu yapı, 12 adet sergi panelinde tarihi bilgiler vererek ziyaretçilere dönemin atmosferini yaşatmaktadır.

Çanakkale Şehitliği-namazgah tabya

Rumeli Mecidiye Tabyası ve Seyit Onbaşı Anıtı

Ağır Topçu Alayı’nın 2. Ağır Topçu Taburu’na bağlı 5. Batarya’nın yer aldığı Rumeli Mecidiye Tabyası, Çanakkale Savaşı’nda İtilaf Devletlerinin ana hedeflerinden biri olması nedeniyle önemli bir konuma sahip olmuştur. Çanakkale Zaferi’yle özdeşleşen isimlerden biri olan Seyit Onbaşı’nın da görev aldığı bu tabyada savaş sırasında 16 asker şehit olmuştur. Ispartalı Ali Çavuş, İvrindili İsmailoğlu Mehmet, Mustafaoğlu Süleyman ve 13 Türk Topçusu anısına yapılan şehitlik, 1969 yılında bugünkü halini alarak ziyarete açılmıştır. Rumeli Mecidiyesi Tabyası’nda yaşanan Seyit Onbaşı’nın 140 kg ağırlığındaki mermiyi sırtlanması ve düşman gemiye ateşini sağlaması nedeniyle de Seyit Onbaşı’nın mermi taşıyan bir kabartması bulunmaktadır.

Çanakkale Şehitliği-Rumeli Mecidiye Tabyası

Seddülbahir Kalesi

Gelibolu Yarımadası’nın güney kısmında yer alan Seddülbahir Kalesi, yaşayan bir müze olarak Çanakkale Savaşı’na tanıklık etmiş birçok savaş objeleriyle Çanakkale Şehitliği’nin önemli merkezlerinden biridir. Muharebe sırasında sadece 12 top ile düşmana karşı mücadele edilen Seddülbahir Kalesi’nde bulunan boğazın girişini koruyan tabyaların bombalanmasının ardından birçok asker şehit olmuştur. Kale komutanı Şevki Bey, 5 subay ve 81 askerin şehit olduğu Seddülbahir Kalesi, Birinci Dünya Savaşı’nda önemli derecede zarar görmüştür. Kültür ve Turizm Bakanlığında restore edilen kale, ziyaretçilere önemli duygular yaşatmaktadır.

Çanakkale Şehitliği-seddülbahir kalesi

Anzak Koyu ve Anıtı

Avustralya ve Yeni Zelanda askerleri olan Anzak askerleri, kuzeyinde Arıburnu ile güneyinde Küçük Arıburnu arasında yer alan 650 metre uzunluğundaki sahil şeridi olan Anzak Koyu adı verilen bölgede mevzilenmişlerdir. Savaşta ölen Anzak askerlerinin anısına yapılan Anzak Koyu Anıtı, her yıl ölen askerlerin torunları Avustralya’dan gelerek ziyaret etmektedir. 1985 yılında resmen Anzak Koyu adını alan bölge, hem Türkler hem de Anzaklar için kanlı hatıralar içerdiğinden Kanlısırt olarak da anılmaktadır. Her yıl hem Avustralya’dan hem de Türkiye’den birçok kişinin ziyaret ettiği Çanakkale anıtlarından biridir.

Çanakkale Şehitliği ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar dilerseniz Truva Antik Kenti ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Şehitliği anzak koyu

3 YORUMLAR

  1. Tarihimizin kıymetini bilmiyoruz kendi adıma muhakkak gitmek istediğim biryer daha detaylı bir çalışma yaparak paylaşırsanız sevinirim gitmişken bu yerlerin dışında nereler ziyaret edilmelidir.
    Şimdiden teşekkür ederim

    • Tabi ki, ilerleyen günlerde çok daha detaylı gezi rehberlerimiz olacak. Çanakkale şehitliği için görüntü ve video içeren paylaşımlar yapacağız. Önerileriniz için teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here