Bursa’da Gezilecek Yerler: Tarihi Mekanlar ve Doğal Güzellikler

0
62
bursada gezilecek yerler,doğal güzellikler

Bursa, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış,bir çok yaşamı içinde barındırmış,Osmanlı’nın ilk başkenti güzide bir şehrimizdir.Bursa’nın bu kadar güzide olmasının sebebi sadece tarihle olan bağı değil doğa güzellikleri,turizm merkezleri,denize olan kıyısı Bursa’yı cazip bir noktaya getirmekte. Yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip ülkemizin en kalabalık 4.şehri olan Bursa bu tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra gelişen sanayisi ile en fazla göç alan şehirlerimiz arasında yerini almakta.Bursa’da gezilecek yerler saymakla bitmez tabi ama bu gezilecek yerleri sıralamadan önce Bursa tarihi hakkında kısa bir bilgi vermekte fayda var.

Osmanlı Devleti kurulduktan sonra Osman Bey tarafından kuşatma altına alınan Bursa Osman Bey’in vefatından sonra oğlu Orhan Bey tarafından 1326 senesinde fethedilerek Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti haline geliyor.Böylece Bursa ileride imparatorluk haline gelecek olan Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti unvanını alıyor. Özellikle Osmanlı döneminde yapılan eserler bugün Bursa’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen eserler arasında yer alıyor.

Bursa’da Gezilecek Yerler Nereleri ?

Bursa’da gezilecek yerler denilince akla hemen 2-3 yer gelmektedir fakat o 2-3 yerin aksine Bursa’nın görülmeye değer çok daha fazla gezilecek yeri olduğu kesin.

1Ulu Camii

Yukarıda bahsettiğim ilk akla gelen yerlerin başında tabii ki  Ulu Camii geliyor. Yıldırım Beyazıd tarafından 1396-1399 seneleri arasında inşa ettirilen Ulu Camii,Evliya Çelebi’nin notlarında “Bursa’nın Ayasofya’sı” olarak geçiyor. Cami’nin en önemli özelliklerinden bir tanesi üzerinde ki kubbelerin fazlalığı. 20 adet kubbesi bulunan Ulu Cami,uzaktan bakıldığında adeta bir külliyeyi andırmakta.Minber kısmında bugünkü güneş sisteminin adeta bir haritası bulunan Ulu Cami minberi gelen turistler tarafından büyük bir ilgi ile görmekte.

2Koza Han

III.Beyazıd tarafından yaptırılan Koza Han,Bursa’nın hanlar bölgesinde yer alan hanlarından biri olmakla beraber belki de en popüler hanıdır. Kentte tur atarken çay,kahve içebileceğiniz içerisinde çeşitli kumaşçıların ve çay bahçelerinin bulunduğu han büyük ilgi görmektedir. Ayrıca hana özel olarak yapılan Türk Kahvesini muhakkak içmelisiniz.

3Tophane Saat Kulesi

Bursa’da gezilecek yerler başında belki de Tophane ve Saat Kulesi gelmektedir. Sebebi şehirden bakıldığında görkemli yapısı ile insanda görme isteği uyandırması olabilir. Genelde Zafer Plaza’dan Ulu Cami’ye doğru giden yoldan sağ taraftaki merdivenlerden çıkılmakla beraber, farklı çıkış yolları da olan Tophane Saat Kulesi’nden tüm Bursa’yı görebilir ve birbirinden güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

4Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Tophane’ye çıkmışken Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’nin türbelerini ziyaret etmemek olmaz. Hemen Tophane’nin sağlı sollu girişlerinde bulunan türbelere giriş vardır.

Orhan Gazi türbesinde Orhan Gazi’nin yanı sıra Yıldırım Beyazıd ve II.Beyazıd’ın oğullarının mezarları da yer almakta.

5Irgandı Köprüsü

Bursa’da gezilecek yerler sıralamasında mutlaka yerini bulan fakat Bursa’ya gittikten sonra unutulan yerlerden birisi de Irgandı Köprüsüdür. Dünya’da yer alan 3 arastalı köprüden birisi olan Irgandı köprüsü 1442 yılında yapılmıştır.

Bursa’nın Yıldırım ve Osmangazi ilçelerini birbirine bağlayan bu köprü sadece bir köprü olmamakla beraber üzerinde hediyelik eşyalar alabileceğiniz,el sanatı ürünleri bulabileceğiniz bir köprü. Irgandı köprüsü binaların çoğalması ile beraber biraz arka tarafta ve çukurda kaldığı için insanlar tarafından görülemiyor. Osmangazi tarafından Heykel’den sonra Kayhana doğru veya Yeşil’e doğru giden yolda sol aşağıda kalmaktadır. Hemen yanı başında zaten İl kütüphanesi yer alan Irgandı Köprüsünü çevre esnafından kime sorsanız muhakkak gösterirler.

6Bursa Kalesi

Tophaneye doğru çıkarken sol tarafta kalan Bursa Kalesi,Roma ve Bizans dönemlerinde askeri amaçlı kullanılan yapı,kent Osmanlı kontrolüne geçtikten sonra da aynı işlevini sürdürmüş Orhan Gazi tarafından 3 köşeli burçlarla desteklenmesi istenmiştir.

7Balibey Han

Şehir merkezinde görülmesi yerlerden birisi de Balibey Han’dır.Tophane’nin hemen altında bulunan Balibey Han bugün bir restauranta ev sahipliği yapmakla beraber içerisinde yer alan mağara ziyarete açıktır. Mağarayı pek kimse bilmemekle beraber tek başınıza gitmemenizi tavsiye ederim.

8Emir Sultan Camii ve Külliyesi

Bursa’da gezilecek yerler denilince akıllarda canlanan bir diğer mekan ise Emir Sultan Camii ve Külliyesi’dir. Etrafı ağaçlarla çevrelenmiş olan camii, Yıldırım Beyazıd’ın kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası adına yaptırılmıştır. Külliye içerisinde Emir Sultan ve ailesinin türbeleri yer almakla beraber hamam kısmı açıktır.

9Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi

Bursa ovasını korumak,halka bölgenin botanik çeşitliliğini aktarabilmek adına 1998 senesinde açılmıştır. Botanik park içerisinde İngiliz,Japon,Fransız bahçeleri gibi bahçeler bulunmaktadır.

Botanik park ile aynı sene açılan ve hemen yan yana olan Hayvanat Bahçesi’de bir diğer gezilecek yer.İçerisinde 67 farklı türde 600’den fazla hayvana ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

10Yeşil Cami ve Yeşil Türbe

Bursada gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir başka eser ise Yeşil camii ve bahçesindeki Yeşil Türbe.

Mermer ve ahşabın yanı sıra çinileri ile de göz kamaştıran yapı Bursa’nın ikonik simgelerinden biri haline gelmiş durumda.Mehmet çelebi ve ailesine ait 8 mezarın bulunduğu türbe de İznik çinilerinin eşsiz kullanımı yer almakta. Heykelin arka tarafından dümdüz ilerlediğiniz zaman yol ayrımından soldan ilerleyerek direkt karşınıza çıkan eşsiz yapı Bursa’yı ziyarete gelen ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi görmekte.

11Gölyazı

Bursa’nın simgelerinden biri de Nilüfer tarafında Bursanın girişinde bulunan Gölyazı köyü. Köy diyoruz ama bir çok dizi ve filme ev sahipliği yapan bu köyün bu kadar popüler olmasının sebebi ada şeklinde olup karayolu ile bağlantısının olması özellikle yukarıdan çekimlerde güzel bir görüntü veren Gölyazı Bursa’da gezilecek yerler listesinde yerini almakta. Köyün içerisinde bir çok gözlemeci ve balık ekmekçi bulabilirsiniz ayrıca tekne turu da yapıp adayı uzaktan görme şansınız mevcut.

12Oylat

Bursa merkezden oldukça uzak bir konumda İnegöl sınırları içerisinde yer alan Oylat mağarası ve Oylat kaplıcaları yerli ve yabancı bir çok turist tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmekte. Mağaranın özelliklerinden birisi de içerisinin soğuk olmasına rağmen insanların üşümemesi oldukça ilginç bir durum. Merak edip gitmek isteyenler için uzakta olsa Bursa’da gezilecek yerler listesinde yerini korumakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here