Bursa Ulu Cami

3
88
Bursa Ulu Cami

1396 yılında Niğbolu Zaferi sonrasında Yıldırım Bayezid tarafından yapımına başlanan ve 1399 yılında yapımı biten Ulu Cami, 1855 depreminden sonra hasar  gören ve  17 kubbesi yıkılan camii onarımı yapılarak 1862 yılında yeniden ibadete açılan Ulu Camide  19.yy.’ın ve 20.yy.’ın başlarında duvarlara yazılmış olduğu tespit edilen 192 adet yazı, hat sanatının özgün örneklerini inceleyebilirsiniz.

Şehzadeler şehri olarak bilinen Bursa’nın Ulu Camide gizli tutulan pek çok sır yer alıyor. Hızır a.s’ın gün içerisine Bursa da yer alan Bursa Ulu Camiye gelerek namaz kıldığı da söylenen en önemli sırları içerisinde yer alıyor. Kısaca belirtecek olursak burada ki insanları rahatlatan manevi hava insanlara huzur ve mutluluk veriyor.

Bursa Ulu Cami Hakkında Bilgi

kabe-ortuEvliya Çelebi’nin, “Bursa‘nın Ayasofya’sıdır. Bütün camilerin ulusudur” ifadesi ile anlattığı Ulu Camii, Bursa’nın itibarı en yüksek mabedi ve kalbi konumunda. Yerli ve yabancı bir çok turistin akın ettiği Ulu Camide Mısır’ın fethedilmesi ile elde edilen kutsal emanetlerle birlikte  İstanbul’a getirildikten sonra Yavuz Sultan Selim tarafından Ulu Cami’ye hediye edilen 500 yıllık Kabe’nin kapı örtüsü de sergileniyor.

Ulu Cami’nin Devaklı Abdülaziz oğlu Mehmet tarafından yapılan taç kapısı, sert ceviz ağacından çivi kullanılmadan yapılmış, minberindeki ağaç işçiliği ise şaheserdir.  Minber, kainatı temsil ettiği için, Üzerine güneş sistemi kabartma bir formla işlenmiş, Gezegenler, güneşe uzaklıkları ve büyüklükleri ve oranlarına doğru olarak yerleştirilmiştir. Hutbe’nin sağ tarafında yüksek bir yere asılan siyah örtü, Kabe kapısının örtüsüdür. Mısır Seferi’nden sonra halife olan Yavuz Sultan Selim, onarımı yapılmakta olan Kabe’nin örtüsünü İstanbul’dan gönderilen yeni örtü ile değiştirmiş ve eski örtüyü ise Bursa’ya getirtip Ulu Cami’ye hediye ederek  kendi elleri ile taşıyıp asmıştır. Saf altın iplik ile üzerine ayetler işlenmiş bu örtü, yüzyıllar boyu kararmadan kalmıştır , ancak yapılan bazı hatalı restorasyonlar sonucu caminin rutubet alması üzerine işlemeleri dökülmüş olduğundan günümüzde ayetler ancak parlak ışık altında görülebiliyor.

Ayrı bir özelliği ise ortadaki kubbenin altında  18 köşeli bir şadırvan bulunmasıdır. Ulu Cami’nin özelliklerinden birisi olan şadırvanın yapılma nedeni n hikayesi ise şöyledir.  Cami yapılması için arazi istimlak edilirken, şadırvanın bulunduğu alanın sahibi olan hanımefendi,  arazisini satmak istememiş ve arazi zorla alınmış. Ancak daha sonra, zorla alınan yerde namaz kılınmaz düşüncesiyle o yere şadırvan yapılmıştır. Şadırvanın 65 metrekareden olmasından dolayı  doğruluğu şüpheli bir hikayedir.

Bursa’nın farklı güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız, yeryüzünün en yaşlı ağaçlarından biri olan İnkaya Çınarı hakkında da bilgi edinin: Dünya’nın en yaşlı yaşayan ağaçlarından İnkaya Çınarı

Ulu Cami Resimleri

İçindeki şadırvan ve duvarlarında yer alan dev boyutlardaki yazılar , Ulu Cami’nin kendine özgü özellikleridir.

Bursa Ulu Cami Minberi ve Güneş Sistemi

Bursa’da bulunan ulu Cami son dönemlerde ortaya atılan iddialar neticesinde gündemi uzun
zamandır meşgul ediyor. Edinilen bilgilere göre Ulu Camii minberi üzerinde Güneş sistemi ve yıldızlara ait emare ve izlerin bulunduğu söyleniyor.

Eşsiz Bir Sanat eseri ile Hazırlanmış Minber

Bursa Ulucami minberi, gerçek anlamda özel işçilik ile yapılan ve ustalık çalışması ile hazırlanan bir
minberdir. Tam anlamıyla sanat eserini andıran oyma işçiliği ile, ahşap oyma sanat dallarına geçişin ilk
örnekleri arasında yer alır. Hacı Abdülaziz’in oğlu Mehmet olduğu tahmin edilen önemli bir sanatkâr
tarafından yaptığı bilinen Bursa Ulucami Minberi tamamen ceviz ağacı kullanılarak yapılmıştır ve
kündekâri denilen özel bir yöntem ile işlenmiştir. Diğer b ir deyişle minberde yer alan motifler çivi
veya yapıştırıcı kullanılarak değil parçalar birbirine tutturularak sabitlenmiştir.

Minber İşlemelerinin Gezegen Hakkında Önemli Bilgiler Verdiği İddiası

Ortaya atılan iddiaya göre bu minberde bulunan yıldız parçalarının gezegen hakkında önemli bilgiler
verdiği söyleniyor. Öyle ki bu yıldızların güneş etrafında dönen gezegenleri simgelediği ve bu
gezegenlerin de dünyaya olan gerçek uzaklıklarını yansıtacak şekilde yerleştirildiği öne sürülüyor.
Bilim dünyasının yüzyıllardır aydınlatamadığı çift yıldızların da bu minberde önemli ipuçlarına sahip
olduğu tahmin ediliyor. İddiaların odak noktasındaki Ulucami, henüz gerçekliği doğrulanamamış
bilgiler ile kamuoyunu uzun bir süre daha meşgul edecek gibi görünüyor.

3 YORUMLAR

  1. Ooo süpermiss bütün arkadaslara tavsiye edicem TAM ARADIĞIM BİR LİNK GEZİLECEK YERLERİ DAHA GİTMEDEN ÖĞRENİYORUM gittiğimde Hiç değilse yabancılık çekmeyeceğim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here