Salda gölü Burdur’daki saklı cennet

0
65
Salda gölü

Bu yazımızda Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen gözden uzak sessiz sakin bir yerde adeta mavinin tadını çıkarmanızı sağlayacak Salda Gölünü anlatacağız. Belki ilk defa duydunuz ya da daha önce duydunuz fakat dikkatinizi çekmedi. Sanıyoruz ki Türkiye’deki bilinen onlarca güzelliğin arasında burayı geri planda bırakmamızın sebebi ulaşımı olabilir. Ne otobüs ne de araba ile gidilecek bir güzergahta değil. Özellikle Salda gölüne gitmek istediğinizde buraya ayrılan tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Salda gölü

Salda-golu-tepe

Türkiye’nin Maldivleri dedik ama burayı gördüğünüzde neden Maldivler olarak adlandırıldığına şahit olacak ve tabelalarda sıklıkla bu tabirle karşılaşacaksınız. Neden başka bir isim tercih edilmediği konusunda pek bir fikrimiz olmasa da, keşke bu kendine has güzelliği ile dikkat çekmeyi başaran doğa harikasına daha ilginç ve özgün bir isim konulsaydı.

Salda Gölü daha yeni yeni turistlerin ilgi odağı olmayı başardı. Her ne kadar gizli kalmış olsa da burayı da keşfeden gezi sever ekipler var tabii ki. Turistlerin keşfetmesi ile de burada yapılan çalışmalar artış gösterdi. Türkiye’nin en derin gölü olması özelliği ile Salda Gölü, her baktığınızda gerçekten göz kamaştıracak.

Salda gölünün konumu

Burdurun Yeşil Ova ilçesi sınırlarında. Aslında çok keşfedilmemiş olması gölün artı yönlerini gözler önüne seriyor. Gittiğinizde göreceksiniz ki Salda gölü efsane temiz. İnsanlar göle kıymet veriyor demek ki diye hiç düşünmeyin, Aslında çok az insan uğradığı için göl bu temizliğini koruyabilmiş durumda. Güzel ülkemizin en temiz birinci gölü dersek konuyu daha iyi anlatmış oluruz sanırım. Burdur’un Yeşilova İlçesine bağlı Salda Gölü, Burdur merkeze yaklaşık 76 km uzaklıkta.

Peki Burdur Salda gölü yalnızca güzelliğiyle mi anılıyor diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hayır, hatta gölün suyunun cilde faydalı olduğu bile söyleniyor. Yurt dışına çıkma imkanınızın olmaması aslında sizi üzmemeli. Şöyle bir baktığımızda Türkiye’nin de aslında keşfedilmemiş hatta keşfedilmiş olsa bile doğası bozulmamış çok fazla bölge var.

Salda gölünde biraz zaman geçirdiğinizde ayakkabılarınızda toprağın çamurlaşmış kısmının da değdiğini görebilirsiniz. Çamurlaşmış kısmı yapısı itibariyle killi olduğu için çamur banyosu yapmaya da uygun. Güneş ışığından, killi çamurdan, doğanın harika manzarasından faydalanabileceğiniz bu gölü muhakkak görmelisiniz.

salda-golu-kamp

Salda gölü gezmek keşfetmek için harika bir yer. Eğer kamp yapmak istiyorsanız Salda gölü civarında sizi kamp alanlarına yönlendireceklerdir. Salda gölünün çevresinde şu an için işletme bulunmuyor. Bir şeyler yeyip içmek için ya ilçe merkezine çıkmanız gerekiyor ya da Salda gölüne yakın plaj alanında ağız yadınıza uygun yiyecekler bulabilirsiniz.

Bir nevi saklı cennet olan Salda gölü görenleri muazzam derecede etkilese de alanda yüzmek yasak, sebebini sorduğumuzda geçtiğimiz yıllar içerisinde gölde boğulanlar olduğu için sadece Salda plajında yüzebilirsiniz.

Plajı giriş ücretleri

Kişi başı 2 tl

Otomobil tarzı araçlar için 7.5 tl

Eğer motosikletiniz varsa ödeyeceğiniz ücret 5 tl

Bölgenin 2 milyon yıl önce oluşmuş olma ihtimali de orayı özel kılan diğer bir ayrıntı haline gelmiş. Etrafındaki beyaz kumlar, çekici mavilik ve ışıl ışıl bir gökyüzü Salda gölünü ziyaret ettiğinizde sizi karşılayacak olan güzelliklerden bazıları. Yoksa her mekan ve her doğal güzellik gibi Salda gölünün güzelliği kendine hastır öyle değil mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here