Braşov Gezi Rehberi: Romanya’nın Kalbi

2
121
Braşov Gezi Rehberi

Romanya’nın en güzel şehri olarak kabul edilen Braşov, yemyeşil doğası ve tarihi dokusu ile Karpatların büyülü şehri yakıştırmasını oldukça hak ediyor. Ülkenin güney doğusunda bulunan şehir, Transilvanya adı verilen bölgede bulunuyor ve bu bölgenin en büyük şehridir. balkanlara yaptığım gezi sırasında en çok etkilendiğim yerlerin başında gelen bu şehirle ilgili, buraya gelmeyi düşünenlere faydası olması için Braşov’da görülmesi gereken yerler adında bu yazımı yazmaya karar verdim.

Braşov’da Görülmesi Gereken Yerler

8Braşov Hakkında Genel Bilgiler

Braşov’da görülmesini tavsiye edeceğim yerlerden önce, şehir ile ilgili bazı bilgileri vermenin faydalı olacağını düşündüm. Braşov, 375.000 civarında nüfusu ve 267,3 km² yüz ölçümü ile ülkenin en büyük yedinci şehridir. şehir alman şövalyeleri tarafından 13. Y.Y. da kurulduğundan, halen orta çağ esintisini yaşatıyor. Şehir efsanevi vampir Kont Drakula ile de anılmakta ve Drakulanın şatosu halen ziyaret edilebiliyor. Şehri gezecekler için en büyük özellik ise hem yaz hem de kış aylarında değişik güzelliklere sahip ve iklim şartlarının gezilmeye elverişli olması. Şehir yazın ortalama 24 derece sıcaklıkta olmakta ve özellikle en soğuk ayı olan Ocak kış turizmi için ideal fırsatlar sunmaktadır. Şimdi artık görülmesi gereken yerlere geçebilirim.

7Siyah Kilise (Black Church)

Braşov Gezi Rehberi

Braşov’a geldiğinizde siyah kiliseyi mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum. 1480 yılında yapımı tamamlanan (13 yılda) bu gotik tarzı kilise, balkanların bu tarzda yapılmış en büyük kilisesi olarak kabul ediliyor. kilisenin içinde 4 bin adet borudan oluşan ve halen çalınan muhteşem bir org bulunuyor. Gelelim neden siyah dendiğine, 1869 yılında çıkan yangından dolayı kilisenin dış yüzeyi siyahlara bürünmüş ve bu yüzden ismi siyah kilise ismini almış. Kilisenin içini gezdiğinizde, 1989 yılındaki komünizme karşı yapılan devrimden kalan, duvardaki kurşun ve kurşun deliklerini görebiliyorsunuz. Kilisenin içindeki halı koleksiyonu ile başka yerde olmayan siyah giyimli Meryem heykeli de görülmeye değer.

6Piata Sfatului​​​​​​​

Siyah kiliseyi gezdikten sonra ise şehrin en büyük meydanı olan Piata Sfatului meydanına çıkıyorsunuz. Bu meydan, güzelliklerinin yanı sıra orta çağdaki cadı avında yakılan kadınlardan dolayı da kötü bir üne sahip bulunuyor. Burada fiyatlar biraz pahalı olsa da lezzetli yemekler yiyebileceğiniz restoranlar mevcut. Ara sokaklarda ise daha uygun fiyatlarla yemek yiyebilirsiniz. Alışveriş için de güzel imkanlar sunan (özellikle peynir ve balı tavsiye ederim) meydanda, 1,32 m genişliği ve 83 m uzunluğu ile ünlü dar bir sokak ta bulunuyor. Meydandaki trompetçi kulesi ile meclis binasını da görmenizi öneririm.

5Bran Kalesi

Bran kalesi, efsanevi vampir Kont Drakula’nın şatosu olarak da anılıyor. Kalenin içinde gezerken, özellikle çalınan ürpertici müzikler duyuyorsunuz. Kalenin içinde Kont Drakula romanını okuyanların bileceği tarihi karakterler ile ilgili bilgileri de öğrenebiliyorsunuz. Kalenin hemen dışında ise hediyelik eşya alabileceğiniz bir çok dükkan bulunuyor, bazen de burada küçük yerel pazar kuruluyor.

4Tampa Dağı

Muhteşem doğal güzellikleri keşfetmek isteyenlere, ünlü Karpatların uzantısı olan Tampa dağını görmelerini tavsiye ederim. Dağa çıkmak için teleferik şehrin doğusunda bulunan Tiberiu Brediceanu parkından hareket ediyor, buraya geldiğinizde huzur dolu olan bu parkta da mola vererek enerjinizi depolayabilirsiniz. dağa çıktığınızda ise tüm şehri ayaklarınızın altında hissediyor ve dağın tertemiz havasında uzun yürüyüşler yapabiliyorsunuz. Özellikle fotoğraf meraklıları için çekim yapabilecekleri en güzel yer diyebilirim.

3Braşov’ da Ne Yenir? Nesi Meşhur?

Şehir çorbaları ile çok meşhur, ciaorba adı altında her şeyin çorbasını bulmanız mümkün oluyor. Şehrin mutfağı ise Türk, Yunan ve Bulgar mutfaklarının karışımlarından oluşuyor. Şehirde yaprak sarması ve mısır lapası da yaygın olarak tüketiliyor, ben en çok ülkemizdekine benzer olan mititei adı verilen köftelerini beğendim.

2Braşov’ a Nasıl Gidilir?

Braşov’ da hava limanı olmadığı için yaklaşık 3 saatlik mesafedeki Otopeni veya Sibiu hava limanlarına inerek buradan düzenli olarak kalkan otobüs seferlerinden faydalanılabilinir. Eğer geze geze gitmek istiyorum derseniz, İstanbul’dan 15 saatlik bir otobüs yolculuğu ile şehre varmak mümkün oluyor. Gelmişken önce Bükreş’i de gezelim diyenler için de, Bükreş’ten her saat başı kalkan otobüsler bulunuyor ve yaklaşık olarak 3,5 saat sürüyor. Ben özel arabamla bu mesafeyi üç saatlik mola dâhil 13 saat civarında aldım.

1Braşov’a Ne Zaman Gidilir?

Braşov iklimi subtropikal bir iklimdir. Mayıs ve Eylül ayları arasında yaşanan yaz ayları kuru ve güneşli geçer. En sıcak zamanlar genelde Temmuz-Ağustos zamanlarıdır. Ortalama sıcaklık 23 derece olur. Kışın ise oldukça soğuk bir kenttir Braşov, en soğuk olan ay ise Ocak ayıdır, bu yüzden şehirde kış turizmi önemli bir yere sahiptir. Ama burada keyifli vakit geçirmek için  ideal mevsim genelde yazdır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here