Borçka Karagöl: Kamp ve Doğa Manzarası

1
204
Artvin Borçka Karagöl kuş bakışı görünümü

Sizlere bu yazımızda Borçka Karagöl (Artvin) resimlerini sunacağız.

 

Artvin’de doğal güzelliğiyle yabancı ve yerli turistlerin ilgisini çeken Borçka Karagöl Tabiat Parkı‘nda ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Şavşat İlçe sınırları içinde yer alan Karagöl Milli Parkı iki ayrı sahadan oluşuyor. Orman örtüsü, ladin ve köknarlardan meydana gelen oldukça seyrek dokuya sahiptir.

Kocabey yaylası ve çevresinde alpin zonaa bitki türlerine rastlayabilirsiniz. Yörenin genel olarak örtü bazaltlarından meydana gelen bir jeolojik yapısı var yer yer derin vadilerle parçalanan yörede eğim değerleri oldukça yüksek. Sahara, bu eğimli arazide 1700-1800 metrelerde kademeli olarak yükseliyor. Bu tabiat parkı çoğu zaman “Sahara Pancar Şenlikleri”ne sahne olmaktadır. Bu şenliklere bölge dışında oturan yöre insanları da katılarak bölgeye iç turizm açısından oldukça büyük ekonomik katkı sağlıyor. Ender manzara güzellikleri, kültürel  ve turistik potansiyeli yüksek, ilginç jeolojik özellikleri ve doğal peyzaj güzelliğiyle korunmaya değer milli  varlığımızdır.

 

Borçka Karagöl bölgesinde bulunan hayvan çeşitleri

Ender manzara güzellikleri, kültürel, rekreaksyonel ve turistik potansiyeli olan sahada  Bitki Türlerinden ; Ağaç olarak ; Ladin, Sarıçam, Ahlat, Ağaççık olarak; orman gülü, Kızılcık, Fındık, Çalı olarak ; Orman Çileği, Böğürtlen ve Otsu bitkiler olarak da; Eğrelti ve çayır otları bulunmaktadır. Hayvan Türlerinden: Memeli hayvanlardan; Ayı, Kurt, Tavşan, Domuz, Porsuk, Tilki, Sincap, Vaşak, Kuşlardan; Keklik Doğan Yabanı Güvercin, Karga, Saksağan, Sığırcık, Alakarga, Balıklardan; Alabalık ve Sazan, Sürüngenlerden ise Yılan, Kertenkele ve Kaplumbağa bulunmaktadır.

Eşsiz güzelliği ile Karagöl ziyaret edilmesi gereken doğal ortamlardan birisidir.

Borçka Karagöl Kamp

Artvin’de bulunan Borçka Karagöl, Türkiye’deki en güzel yeşil alanlardan bir tanesidir. Hemen hemen yeşilin her tonunun bulunduğu bu park, birbirinden farklı bitki çeşitliliği ile de ilgi görür. Borçka Parkına girildiği andan itibaren sağ tarafta akan bir dere parkın sonuna kadar ziyaretçilere eşlik eder. Yol boyunca birçok alanda inip fotoğraf çekmek ve anı paylaşmak mümkündür.

Eşsiz Bir Doğa Manzarası

Göl üzerinde bulunan birbirinden renkli sandallar da gölün güzelliğini ikiye katlar. Göl üzerinde konuşlanan fotojenik özellikteki iskele, gölü panoramik açıdan seyretme fırsatı sunar. Tertemiz havası ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Borçka Karagöl, canlı çeşitliliği bakımından da oldukça zengindir.

Borçka Karagöl’e Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Borçka konum olarak Artvin merkeze yaklaşık 60 km. uzaklıkta yer alır. Genelinde asfalt yol ile ulaşım sağlanan bölgede az bir bölüm taşla kaplıdır. Binek araçlar bu parka rahatlıkla giriş çıkış yapabilir. Karagöl’ün Borçka’ya uzaklığı ise yaklaşık olarak 25 kilometredir. Binek aracı olmayan ziyaretçiler için belediyeden düzenli şekillerde seferler bulunur.

Borçka Karagöl’de Kamp ve Konaklama

Borçka gölü içerisinde konaklama imkânı yoktur. Bu bölgede konaklama hizmeti bölgeye 15 km uzaklıkta bulunan pansiyonlar aracılığı ile sağlanır. Göl kenarında kamp yapma imkânı bulunan park, doğa severler için oldukça güzel fırsatlar sunar. Park içerisinde bulunan her türlü aktivite ve eğlenceler ücretsizdir.

Borçka Karagöl ile İlgili Güncel Bilgiler

Göl etrafında kamp yapımı yasaklanmış durumda, onun yerine otoparkın üst tarafındaki ormanlık alana yeni kamp yerleri yapılmış ve kamp ücreti kaldırılmış yani ücretsiz bir şekilde kamp yapabilirsiniz fakat çadır kiralama hizmeti yok, gideceğiniz zaman çadır ve ekipmanlarınız ile gitmeniz gerekmektedir.

Karagöl’e Giriş Ücretleri(Araç)

Motosiklet:6 TL,

Otomobil:9 TL,

Minübüs:25 TL

Borçka Karagöl için giriş çıkış saati yok dilediğiniz vakitlerde girip çıkabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here