Borçka Karagöl resimleri

27.09.2018
717
A+
A-
Borçka Karagöl resimleri

 

Artvin’de doğal güzelliğiyle yabacı ve yerli turistlerin ilgisini çeken Borçka Karagöl Tabiat Parkı‘nda ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Şavşat İlçe sınırları içinde yer alan Karagöl Milli Parkı iki ayrı sahadan oluşuyor. Orman örtüsü, ladin ve köknarlardan meydana gelen oldukça seyrek dokuya sahiptir.

Kocabey yaylası ve çevresinde alpin zona a bitki türlerine rastlayabilirsiniz. Yörenin genel olarak örtü bazaltlarından meydana gelen bir jeolojik yapısı var yer yer derin vadilerle parçalanan yörede eğim değerleri oldukça yüksek. Sahara, bu eğimli arazide 1700-1800 metrelerde kademeli olarak yükseliyor. Bu tabiat parkı çoğu zaman “Sahara Pancar Şenlikleri”ne sahne olmaktadır. Bu şenliklere bölge dışında oturan yöre insanları da katılarak bölgeye iç turizm açısından oldukça büyük ekonomik katkı sağlıyor. Ender manzara güzellikleri, kültürel  ve turistik potansiyeli yüksek, ilginç jeolojik özellikleri ve doğal peyzaj güzelliğiyle korunmaya değer milli  varlığımızdır.

 

 

Karagöl bölgesinde bulunan hayvan çeşitleri

Ender manzara güzellikleri, kültürel, rekreaksyonel ve turistik potansiyeli olan sahada  Bitki Türlerinden ; Ağaç olarak ; Ladin, Sarıçam, Ahlat, Ağaççık olarak; orman gülü, Kızılcık, Fındık, Çalı olarak ; Orman Çileği, Böğürtlen ve Otsu bitkiler olarak da; Eğrelti ve çayır otları bulunmaktadır. Hayvan Türlerinden: Memeli hayvanlardan; Ayı, Kurt, Tavşan, Domuz, Porsuk, Tilki, Sincap, Vaşak, Kuşlardan; Keklik Doğan Yabanı Güvercin, Karga, Saksağan, Sığırcık, Alakarga, Balıklardan; Alabalık ve Sazan, Sürüngenlerden ise Yılan, Kertenkele ve Kaplumbağa bulunmaktadır.

Eşsiz güzelliği ile Karagöl ziyaret edilmesi gereken doğal ortamlardan birisidir.

ETİKETLER:
Gezerken Uğra
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cihat dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkür ederim.
    Bu tür paylaşımlarınızın çoğalmasını bekleriz çok faydalı bilgiler ediniyoruz.