Balıklı Göl Neden İlgi Çekici Merak Ettiniz Mi?

1
151
balıklı göl

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin peygamberler şehri Şanlıurfa’da yer alan Balıklı Göl, tarihi  Hz. İbrahim Peygambere kadar dayanan bir rivayetin gerçeğe dönmüş halidir.

Balıklı Göl Neden İlgi Çekici Merak Ettiniz Mi?

Balıklı Gölü’ n Coğrafyası

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Şanlıurfa İlinin güneybatısında yer alan eşsiz güzellikte yerlerinden biri de tarihi balıklı göldür. Bu balıkların büyüklüğü ve çokluğu, ziyaret maksatlı gelenlerin ilk bakışta ilgisini çekmektedir. Hz. İbrahim’in ateşe atılmış olduğu yerin, göle dönüştüğü rivayet edilen bu yer her yıl çok sayıda ziyaretçi akınına uğramaktadır. Buradaki balıkların, insan eliyle beslenecek kadar evcilleşmiş olmaları, bu manzara karşısında ziyaretçileri hayran bırakmaktadır. Şanlıurfa’nın sıcak iklimi ve zayıf bitki örtüsü içerisinde göze çarpan bu iki göl ve çevre güzelliği insanı büyülü bir atmosfere iter. Şanlıurfa’nın en önemli mesire yerlerinden biri olan Balıklı Göl, kurak Şanlı Urfa atmosferine serinlik ve canlılık katar.

Şanlıurfa’daki Balıklı Gölü’ n Tarihi

balikli-gol-tarihi

Şanlıurfa’daki Balıklı Göl, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilir. Efsaneye göre Babil kralı Nemrut rüyasında bir yıldız görür. Bu parlak yıldızdan etkilenerek rüyasını falcılara yorumlatır. Yapılan yoruma göre, bulundukları sene içerisinde doğacak olan erkek çocuklardan birinin, büyüyünce Nemrut’u tahttan indireceği söylenir. Bunun üzerine, Nemrut’un emri ile o sene doğan bütün erkek çocukları öldürülür. Şanlıurfa yakınlarında yaşayan Hz. İbrahim’ in ailesi bu olaydan endişe duyar. Hz. İbrahim’e hamile olan annesi, doğum yapmadan önce, eşi tarafından çocuğunu doğurması için herkesten uzak bir mağaraya götürülür. Hz. İbrahim, Şanlıurfa civarlarında bir mağarada dünyaya gözlerini açar. Erkek çocuk doğurduğu için Hz. İbrahim’in annesi, oğlunu yanına alıp, evine gidemez. Mağarada bırakıp, tek başına evine geri döner. Arkasına dönüp baktığında ise dişi bir ceylan tarafından oğlunun emzirildiğini görür. Hz. İbrahim, ailesinden uzak büyürken, Nemrut tarafından mağara çevresinde bulunur. Hiç çocuğu olmayan Nemrut, Hz. İbrahim’i sever ve onu evladı gibi yetiştirmek üzere yanına alır.

Hz. İbrahim’in Allah İnancı

hz.ibrahim

Hz. İbrahim’i  kendi çocuğu gibi seven ve büyüten Nemrut’ un ve halkının putlara tapması, adaletsizliği ve zulmü, öteden beri Hz. İbrahim’e ters gelmektedir. Tüm evreni yaratan büyük gücün putlar olamayacağını idrak eden ve çok zeki bir genç olan Hz. İbrahim, putlardan medet uman bu halka ve Nemrut’a öfkelenmeye başlar. Bir tören esnasında Nemrut ve yardımcıları tören alanında iken eline aldığı bir balta ile irili ufaklı bütün putları kırar ve sadece içlerinde en büyük olan putu kırmadan bırakır. Putları kırdığı baltayı da en büyük putun eline bırakır. Tören bitiminde sarayına geri dönen Nemrut, gördükleri karşısında şaşkına döner. Bu olayın nasıl olduğunu öğrenmek için sarayda kalan Hz. İbrahim’e sorar.

Hz. İbrahim’in Nemrut’a verdiği cevap çok ilginçtir. Bütün putları kıranın elinde balta olan en büyük put olduğunu söyler. Bu söze çok sinirlenen Nemrut, böyle bir şeyin mümkün olmayacağını putların canlı varlıklar gibi hareket edemeyeceğini ifade eder. Bunun üzerine Hz. İbrahim, Nemrut’a “Kendilerini korumaktan aciz olan putların hiçbir şey yapamayacağına inanıp ta nasıl İlah yerine koyarsınız” ifadelerini içeren cümleler kurup tartışmaya başlar. Buna çok sinirlenen Nemrut, Hz. İbrahim’in yakılması emrini verir. Hz. İbrahim’e inananlar içerisinde sadece Nemrut’un evlatlığı Zeliha vardır.Bu fikir birliği aynı zamanda Zeliha için Hz. İbrahim’e bir gönül yakınlığı duymasına da yol açmıştır.

Hz. İbrahim’in ateşe atılması

Bugün Balıklı Göl olan yere düşecek şekilde karşı tepelerde inşa edilmiş olan iki surun ortasına gerilen bir mancınığa Hz. İbrahim yerleştirilecektir. Balıklı Göl’ün olduğu yerde de ateş yakılacaktır. O gün geldiği zaman Hz. İbrahim,  mancınığa yerleştirilir.  Mancınığa yerleştirilen Hz. İbrahim atıldığı sırada Allah’ın buyruğu ile ateşe serinlik vermesi emir olunur. Harlı yanan haşmetli ateş, suya, ateşi besleyen odunlar ise  balığa dönüşür. Bir rivayete göre ise Hz. İbrahim ile fikir birliği yapan evlatlığı Zeliha’yı da Nemrut’un ateşe fırlatmasıdır. İkinci yakılan ateşin de bugün aynı yöredeki ikinci göle dönüşmesidir. İkinci göl için bir başka inanış ta Hz. İbrahim’in ateşe fırlatılacağı sırada Zeliha’nın üzüntüden döktüğü gözyaşları ile oluşmasıdır. Zeliha’nın göz yaşları anlamında Ayn-ı Zeliha adı verilen bu ikinci gölün ismi de bu hikayeden geldiği söylenir.

Balıklı Göl’ ü Ziyaret Etme Nedenleri

Balıklı Gölü ziyaret etme nedenlerinin başında Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı bu yerin kutsal olması ve onun hatırasına hürmet duyguları ilk sırayı alırken, ikinci önemli neden, bu balıkların ve suyun şifalı olduğu inanışıdır. Beyaz, sarı ve turuncu renklerde bulunan bu balıkların benzerini  bulmak pek mümkün değildir. Bilhassa sarı balığı bulunca dileklerin gerçek olacağı inanışı yaygındır. Gölün çevresinde dualar edilip, dilekler dilenir. İkinci göl sandal ile gezinti yapmak  için çok uygundur.

balikli-gol-1

Balıklı Göldeki Balıklara Dair Halk İnanışları

Balıklı Göldeki balıklar için çok çeşitli inanışlar vardır. Hastalık ve dertlere derman olduğu inanışı yaygındır. Balıkların, mucizevi tarafları olduğuna, tarihin her döneminde, yöreyi koruyan görünmez kahramanlar olduğuna dair türlü rivayetler dilden dile söylenir.Bunlar içerisinde en çarpıcı olanı, yöreyi balıkların koruduğu inanışıdır. Olabilecek bir düşman saldırısı halinde, bu balıkların bir asker gibi savaşabileceği, herhangi bir savaş halinde ise şehri koruyacağı inanışı bu balıkları halkın gözünde kutsal kılar.

Ayrıca Şanlıurfa’nın yakınında ki şehirlerden olan Adıyaman’ı gezmeden önce okuyabileceğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here